Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy pokonali Lanceta systemem walki radioelektronicznej

Rosyjski dron kamikaze „Lancet-3”
Rosyjski dron kamikaze „Lancet-3”
Autor. ZALA Aero Group

Ukraińscy żołnierze pochwalili się w mediach społecznościowych przejęciem rosyjskiego drona kamikaze/przeciwpancernego pocisku kierowanego za pomocą nieokreślonego typu systemu walki radioelektronicznej.

Przechwycony Lancet pozwoli na jeszcze dokładniejsze poznanie przez Ukraińców tej konstrukcji, która na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy przeszła znaczne zmiany. Mowa tutaj o zwiększeniu głowicy bojowej z 3 do 5/10 kg, poprawie zasięgu z 40 do 60 (lub więcej) km oraz zwiększeniu jego celności rażenia celów. Tym samym pozwoli to ukraińskim technikom na ulepszenie swoich odpowiedników tego rosyjskiego systemu uzbrojenia. Ten widoczny na zdjęciu poniżej ma uszkodzone jedynie jedno ze skrzydeł, zaś reszta konstrukcji wydaje się nienaruszona. Wydarzenie to ukazuje, coraz większą skuteczność ukraińskiego systemów WRE, których liczba na polu walki zwiększa się, pozwalając na skuteczne eliminowanie rosyjskich dronów różnego typu w tym produkowanych na irańskiej produkcji Shahedów/Gerani w różnych odmianach.

Reklama

Lancet-3 to rosyjski bezzałogowiec kamikaze/przeciwpancerny pocisk kierowany klasy NLOS produkowana przez spółkę Zala należącą do koncernu Kałasznikow. Stateczniki sterujące i skrzydła nośne maszyny to dwa układy po cztery stateczniki umieszczone w kształcie spłaszczonej litery X. Przednie i tylne skrzydła mają bardzo zbliżone wymiary. Rozpiętość skrzydeł płatowca wynosi  metr, jego długość to 1,6 m. Masa startowa całego bezzałogowca w pierwszej wersji wynosi 12 kg, z czego 3 kg stanowi głowica bojowa (obecnie ma ona ważyć już 5/10 kg, co zwiększa masę samego płatowca do ponad 20 kg). Napęd stanowi silnik elektryczny, który zapewnia około 40 minut lotu. Lancet może wznieść się do pułapu 5 km, zaś jego prędkość w locie poziomym to 110 km/h (nurkowym nawet 300 km/h). Posiada on głowicę optoelektroniczną z kanałem podczerwieni, pozwalającą na wykrycie celów w nocy.

Czytaj też

Rosyjska amunicja krążąca typu Lancet
Rosyjska amunicja krążąca typu Lancet
Autor. ZALA-AERO
Reklama

Komentarze (2)

 1. Extern.

  Fajnie i groźnie wygląda ten Ruski Lancet, nasz Warmate 2 z tym swoim górnopłatem i ogonem T nie jest aż tak "seksowny" :-).

  1. Msta

   Żeby nasze Warmate miały chociaż 1/4 głowicy Lacenta …

  2. Buczacza

   To faktycznie zmienia postać rzeczy...

 2. Andrzej ze wschodu

  Czy Lancet to konstrukcja rosyjska, czy na jakiejś licencji, względnie skopiowana?

Reklama