Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina się broni, ale są straty. Pożary w Odessie, wybuchy na Krymie

Wystrzelenie rakiety manewrującej 3M-14 sytemu „Kalibr” z tysiąctonowej korwety projektu 21631 typu „Bujan-M”
Wystrzelenie rakiety manewrującej 3M-14 sytemu „Kalibr” z tysiąctonowej korwety projektu 21631 typu „Bujan-M”
Autor. mil.ru

Na okupowanym Krymie doszło do wybuchów magazynów amunicji. Z kolei na Odessę i okolice drugą noc z rzędu prowadzono zmasowane ataki, by zniszczyć infrastrukturę portową. Odnotowano straty.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Do wybuchów na Krymie doszło w środę nad ranem na poligonie w okolicy miejscowości Stary Krym, ponad 200 km od linii frontu. Według dostępnych informacji pożary w składach amunicji nie spowodowały ofiar, jednak ponad 2 tysiące osób zostało ewakuowanych z zagrożonego rejonu, a jedna z głównych dróg w regionie została czasowo zamknięta dla ruchu. Kijów od dłuższego czasu stara się (z różnym skutkiem) podejmować działania przeciwko rosyjskiej infrastrukturze i obiektom wojskowym na zaanektowanym półwyspie. Niedawno po raz kolejny uszkodzony został Most Kerczeński.

Czytaj też

Okupowany od 2014 roku półwysep pozostaje poza zasięgiem zdecydowanej większości ukraińskich środków rażenia w rodzaju pocisków GMLRS z wyrzutni HIMARS. Dlatego w atakach mogą odgrywać rolę wojska i służby specjalne, wykorzystywane są też bezzałogowce powietrzne i wodne. Do jednego z największych udanych ataków doszło w sierpniu ubiegłego roku, gdy w bazie Saki zniszczono lub uszkodzono około 10 rosyjskich samolotów bojowych. Wówczas miał zostać zastosowany ukraiński środek rażenia.

Reklama

Nie wiadomo natomiast co spowodowało obecne eksplozje, a pojawiające się w mediach pogłoski o tym, że przeprowadzenie ataku potwierdził szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kiryło Budanow okazały się nieprawdziwe.

Czytaj też

Z kolei Rosjanie drugą noc z rzędu zaatakowali Odessę za pomocą bezzałogowców Shahed-131/136 oraz pocisków manewrujących Kalibr-NK odpalanych z Morza Czarnego (m.in. z okrętów typu Bujan-M). Pomimo wysiłków obrony przeciwlotniczej część pocisków przedarła się i spowodowała znaczące zniszczenia w infrastrukturze.

Rosja niedawno wycofała się z umowy zapewniającej możliwość eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Uderzenia na cele w Odessie i okolicach, w tym infrastrukturę portową, mogą być związane z chęcią uniemożliwienia lub utrudnienia eksportu zboża, a tym samym wywarcia presji na Kijów oraz na wspierających go sojuszników. Łącznie na południe Ukrainy miały uderzyć 63 środki napadu powietrznego, z których zestrzelono 37. Komentatorzy, w tym korespondent Financial Times Christopher Miller, podkreślają, że deklarowana skuteczność ukraińskiej obrony przeciwlotniczej jest niższa, niż oczekiwano.

Ministerstwo rolnictwa Ukrainy opublikowało materiał fotograficzny ze zniszczeń powstałych w wyniku ataków. Pokazują one zniszczenia w portach w Odessie i Czarnomorsku. Zniszczono też 60 tys. ton zboża, jakie miało wcześniej zostać wyeksportowane w ramach umowy zbożowej.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Anty 50 C-cali

  bezreklam - podoba się obraz zniszczenia zboża gotowego do wysyłki (bo żniwa za "pasem")?. Paliwo nie chce być po 10 złotych nawet ( co dopiero ...20!, i takie wpisy Były na Tym Forum!!). Kura nie ptica Polsza niet zagranica,.... a i gaz bladź staniał do poZiomu sprzed końca lutego 2022...to nuż widelec zarobimy na Zbożu. Bo susza w bratnich Chinach, jak i wrednej EUnii z okolic giełdy w Paryżu.

 2. DBA

  Adolf z Kremla stwierdził , że wszystkie płynace do portów ukraińskich statki będą traktowane jako potencjalnie przewożące materiały wojenne. Może to samo powinni ogłosić Ukraińcy, szczególnie w stosunku do tankowców płynacych do Noworosyjska lub wprost umieścic kilka min na redzie tego portu?

  1. Chyżwar

   Nie obrażaj Adolfa, bo ten rusek to baran przy nim jest.

 3. Rusmongol

  @markus. A ja słyszałem że mongoły z moskowi zajęły Kijów w 3 dni a w tydzień szturnowaly Berlin...

  1. Chyżwar

   Ukraińskie lotnictwo też już zdążyli "zniszczyć" kilka razy.

 4. Markus

  Ale jak to ? Rosjanie niszczą cokolwiek na Ukrainie ?! Przecież biorąc pod uwagę 'polskie' media, to ukraińskie wojska są już na przedpolu Moskwy :)

  1. Rusmongol

   Jak widzisz dzicz z 4 rzeszy rosyjskiej idzie najlepiej atakowanie celów cywilnych. W tym jesteście świetni. No i jeszcze w m@rdowaniu cywili i jeńców.

  2. bezreklam

   W Melitopolu buduje - np szptale szkoly, nowe osiedla - ale u nas tego nie pokaza. Ma byc jedna wersja i tyle

  3. DBA

   bezreklam i mózgu@ Jasne, też o tym słyszałem w radiu Erewań. To podobnie jak z rozdawaniem samochodów na Placu Czerwonym - nie rozdawano tam samochodów , ale kradziono rowery. Z Mariupolem i szpitalami oraz teatrami jest podobnie - nie buduja, ale bombardują.

Reklama