Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: PzH 2000 ze specjalną amunicją

Image Credit: Bundeswehr/Jane Schmidt
Image Credit: Bundeswehr/Jane Schmidt

Niemiecki system artyleryjski PzH 2000 mimo problemów z eksploatacją ma swój udział w walkach na Ukrainie, gdzie m.in. dzięki nowoczesnym typom pocisków jak przeciwpancerne SMArt 155 mogą skuteczniej niszczyć cele ciężko opancerzone jak czołgi względem swoich sowieckich odpowiedników.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Materiał filmowy zamieszczony poniżej powstał na potrzeby reportażu brytyjskiego dziennika The Sun. Ukazano w nim pracę ukraińskich artylerzystów służących na przekazanych przez Niemcy, Holandię i Włochy w liczbie 28 egzemplarzy. Widać na nim subamunicję artyleryjską SMArt 155, która znacząco zwiększa zdolności przeciwpancerne ukraińskich artylerzystów.

Czytaj też

Zasada działania tej inteligentnej amunicji artyleryjskiej kaliber 155 mm, polega na wystrzeleniu pocisku w kierunku opancerzonych pojazdów bojowych, które SMArt sam wyszukuje, a po wykryciu niszczy. Odpalany jest pocisk nosiciel z zapalnikiem czasowym, który zawiera dwa podpociski. Po dotarciu pocisku w rejon celu następuje rozcalenie pocisku nosiciela i wyrzucenie podpocisków, który opadają swobodnie na spadochronach. Na określonej wysokości uaktywniają się układy śledzenia, którymi są czujniki podczerwieni i radiowe. Czujniki po odnalezieniu celu określają i zapisują jego dane, a następnie odpalają w jego kierunku formowany wybuchowo pocisk poruszający się z prędkością hiperdźwiękową. Cel zostaje zniszczony z góry dzięki energii kinetycznej strumienia kumulacyjnego. Jeżeli pocisk nie napotka żadnego celu ulega samozniszczeniu, dzięki czemu unika się kłopotliwych później niewybuchów.

Reklama

Czytaj też

PzH 2000 to niemiecka samobieżna armatohaubica kal. 155 mm opracowana przez firmy Krauss-Maffei Wegmann, MAK System Gesellschaft oraz Rheinmetall AG dla niemieckiej armii w celu zastąpienia starzejących się M109A3G. Wykorzystuje ona podzespoły z czołgu Leopard 2, co ułatwiło jej serwisowanie w krajach użytkujących oba wozy. Donośność systemu określa się na 36-47 km w zależności od użytej amunicji. Obecnie jednak wynik ten może zostać poprawiony do 67 km przy zastosowaniu specjalnego typu amunicji M2005 V-LAP. Magazyn amunicyjny wewnątrz pojazdu zawiera 60 pocisków i 67 ładunków miotających. PzH 2000 charakteryzuje się wysoką szybkostrzelnością: 3 strzały można oddać w 9 sekund, 10 strzałów w 56 sekund (od 10 do 13 strzałów na minutę w zależności od stopnia nagrzania lufy). Używana jest obecnie przez kilka armii świata m.in. Niemiec, Holandii, Litwy, Grecji, Włoch czy Węgier.

Niemieckie PzH 2000 podczas ćwiczeń w krajach bałtyckich. Fot. Bundeswehr/Jane Schmidt
Niemieckie PzH 2000 podczas ćwiczeń w krajach bałtyckich. Fot. Bundeswehr/Jane Schmidt
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. LMed

    No cóż skuteczna broń do precyzyjnych uderzeń (trzy strzały w 9 sekund) a nie do walenia bez opamiętania i gdzie popadnie.

    1. QVX

      PzH2000 nie jest taka zła jako samo działo. Niemcy zawalili natomiast kompletnie otoczenie, które razem z działem odpowiada za jakość systemu. 1. Kompletny brak części zamiennych. 2. Praktyczne uniemożliwienie kanibalizacji sprzętu - w PzH2000 każdy moduł "inteligentny" musi mieć wpisany do nieulotnej pamięci unikalny identyfikator konkretnego działa (w którym został zamontowany), aby funkcjonować, a to może zrobić tylko serwis fabryczny. 3 Kiepski BMS - Adler, nawet w wersji II (z RCH-155) nie jest demonem szybkości, a przede wszystkim jest to system zamknięty i automatycznie pobiera dane tylko z dedykowanych środków rozpoznania (np. radar COBRAII), a z innych trzeba przepisywać; dla porównania Topaz w praktyce pobiera automatycznie z dowolnego (Liwiec, COBRA II, Flyeye, inne drony i radary) Co to wszystko oznacza? W rezultacie efekt jest siermiężny.

    2. mick8791

      @QVX nie chrzań głupot! Topaz również pobiera dane tylko ze zintegrowanych środków rozpoznania - cudów nie ma! Tak samo jak wysyła dane tylko u wyłącznie do efektorów, które zostały z nim zintegrowane.

  2. bc

    Żadne smarty excalibury bo jest tego za mało i to jakby próbować trafić dzika w oko z wiatrówki. Tylko DPICM z PGK wygra tą wojnę Jest cały reportaż o PzH i miny obsług raczej średnie, nadrabiają w dywizjonie Pionami, zasięg odłamków nawet do 500m, dlatego przydały by się im stare zachodnie M110.

  3. Iceman

    Nie pojmuje, skoro tak się "Zachód" boi dostarczać Ukrainie broń to niech dadzą krajom Wschodniej flanki NATO na wymianę, My Rumunia, Bułgaria, Macedonia, Słowacja, Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia its, W magazynach kończą resursy Śmigłowce Amerykanie i Brytole mają na magazynach, to samo jeśli chodzi o Samoloty szturmowe, wiem że ludzi trzeba szkolić ale to powinno już się dziać a nie znów jak będzie źle, NATO powinno przyspieszyć dostawy i szklenia tak by Ukraińcy mieli czym uderzyć nawet przy obecnej sytuacji. Koniec wojny wszystkich ucieszy i jest już wyczekiwany, ale nie wolno dać Rosji czego chce bo Putin jest jak Hitler, wiecznie nienasycony chwałą.

    1. mick8791

      Chłopcze przecież kraje wschodniej flanki NATO dostają broń na wymianę w zamian za to co poszło na UA więc o co Ci właściwie chodzi? Weź się trochę zorientuj w rzeczywistości!

    2. Rusmongol

      Chłopcze to ile dostaliśmy tych czołgów za nasze 300 przekazane? Gdybyśmy dostali za to coś wartego uwagi to nasze wszystkie twarde i tetki były by już na ukrainie.

    3. BrettOKeefe

      Zrezygnowaliśmy z oferty Leo 2A4. Wybraliśmy zakup K2 i Abramsów. Temat zakończony.

  4. PGR

    Cos takiego przydaloby sie i nam, tak jak i odpowiednik Strixow dla Rakow (APRy podswietlane laserem to nie to samo)

  5. Kleofas03

    Podsumowując Holandia przekazała 300 smartow Podczas gdy USA 7000 EXCALIBUR Z KOMPUTEREM BALISTYCZNYM EPFIAS KTÓREGO GLOWICA UZBRAJA GŁOWICE POCISKU NADAJAC MU WSPÓŁRZĘDNE GPS CUDA

  6. QVX

    Drobna uwaga. Amunicja SMART jest zgodna z większością systemów 155 mm nie tylko PzH2000. Z pewnością z M109, a z Krabem czy K9 kłopotów nie będzie (pewnie wkrótce wyjdą zdjęcia/filmiki, jak artylerzyści UA strzelają tym z Krabów/Ceasarów/etc., jak było z Excaliburami).

Reklama