Reklama

Polityka obronna

Ukraińcy otrzymali od Niemiec inteligentną amunicję

Image Credit: Bundeswehr/Jane Schmidt

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji zgodnie z którymi ukraińscy artlerzyści korzystają z subartyleryjskiej amunicji przeciwpancernej, takiej jak pociski SADAM/SMArt. Oficjalnie nie pojawiały się informacje o przekazaniu tego typu amunicji, jednak kwestia dostaw tych produkowanych w Niemczech pocisków została wyjaśniona.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Z wywiadu przeprowadzonego z niemieckim pułkownikiem dowiadujemy się o tym, jak wygląda szkolenie ukraińskich artylerzystów przez niemieckich instruktorów. Kluczowe zdanie pada pod koniec materiału, gdy pułkownik potwierdza szkolenie Ukraińców na PzH 2000 i ich "ostrzelanie" z pociskami SMArt.

SMArt 155 to pocisk artyleryjski produkcji niemieckiej dla armatohaubic kalibru 155 mm przeznaczony do zwalczania pojazdów opancerzonych w rodzaju samobieżnych armatohaubic, jaki i silnie opancerzonych jak np. czołgi. Używany jest w siłach zbrojnych Niemiec, Szwajcarii, Grecji, i Australii. Podobnie jak Bonus, wykorzystuje dwa podpociski i wielosensorowy układ naprowadzania, oparty jednak na nieco innych założeniach. System jest budowany wspólnie przez Rheinmetall i Diehl BGT Defence.

Reklama

Zasada działania tej inteligentnej amunicji artyleryjskiej kaliber 155 mm, polega na wystrzeleniu pocisku w kierunku opancerzonych pojazdów bojowych, które SMArt sam wyszukuje a po wykryciu niszczy. Odpalany jest pocisk nosiciel z zapalnikiem czasowym, który zawiera dwa podpociski. Po dotarciu pocisku w rejon celu następuje rozcalenie pocisku nosiciela i wyrzucenie podpocisków, który opadają swobodnie na spadochronach. Na określonej wysokości uaktywniają się układy śledzenia, którymi są czujniki podczerwieni i radiowe. Czujniki po odnalezieniu celu określają i zapisują jego dane, a następnie odpalają w jego kierunku formowany wybuchowo pocisk poruszający się z prędkością hiperdźwiękową. Cel zostaje zniszczony z góry dzięki energii kinetycznej strumienia kumulacyjnego. Jeżeli pocisk nie napotka żadnego celu ulega samozniszczeniu, dzięki czemu unika się kłopotliwych później niewybuchów.

Zasięg pocisków SMArt wynosi 28 km przy strzelaniu z haubicy samobieżnej PzH 2000 i 22,5 km z M109A3GA1, oba typy artylerii posiadają obecnie Ukraińcy. Pozwoli to na szersze zastosowanie amunicji tego typu poprzez dywersyfikację pojazdów jej użytkujących. Rozwiązanie to umożliwia niszczenie dowolnego rosyjskiego wozu. Co warte podkreślenia, mimo, że amunicja tego typu generalnie przeznaczona jest do niszczenia pojazdów opancerzonych jak czołgi, jednak często wykorzystuje się ją do niszczenia np. systemów opl przeciwnika. Przykład tego widzieliśmy na Ukrainie gdzie pocisk tego typu miał zniszczyć system Pancyr-S1.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Powiślak

  Jakieś 25 lat temu widziałem fragmenty polskiej dokumentacji podobnych pocisków dla naszych haubic 152mm. Ciekawe c o mielibyśmy dziś - gdyby wtedy je opracowano i uruchomiono produkcję? Po wtóre, jedną z pierwszych decyzji Siemoniaka jako MON było... zamknięcie uruchomionego za... Klicha programu zakupu od 1000 do może 3000 szt takiej amunicji. Bo i...po co? Przecież wg PO żadnej wojny nie miało już nigdy być w Europie!

 2. Tytan

  Niemcy niestety nie chcieli przekazac ok 200 trasporterow panezonych Ukrainie argumentujac zmniejszylo by to zdolnosci obronne kraju. Mysle ze mogli by przekazac te transportery Polsce poniewaz jestesmy sojusznikiem w Nato. a nasze bwp 1 przekazac Ukrainie. Moze i przestarzale ale nadal maja potencjal bojowy. Tak jak w przypadku czolgow mogli by wyposazyc w dodatkowy pancerz reaktywny.

  1. wert

   niemiec zmusił Litwę do eksterytorialnego korytarza dlatego że tam sami stacjonują "przecież to może doprowadzić do ataku kacapów na Litwę, musza się dogadać" Tak w skrócie postępuje "nasz" "sojusznik" To państwo nam wrogie chcące zdominować i świetna decyzja kaczora że przestajemy się cackać (NARESZCIE). najpierw raport 1IX, żądanie reparacji, jeśli odmówią pozew do MTK (casus Konga). Dość certolenia się z gebelsami- kacapami zachodu

 3. xdx

  W tym wywiadzie nie ma nic o Smart - tylko wspomnienie o stworzeniu i używaniu App. I ze Ukraińcy byli szkoleni w kierunku jaki sami przedstawili - Bundeswehr pokazała - nauczyła jak wybrane cele przy pomocy PZH2000 osiągać. .

  1. Extern.

   Są już filmy z dronów że takie pociski były na Ukrainie z sukcesem strzelane do Rosyjskich czołgów. Tak więc informacja dosyć pewna. Bardzo bezwzględna to broń, strach o tym nawet pomyśleć że się jest takim czołgistom i że na twoje życie poluje taka bezduszna elektronika.

 4. Ernst Stavro Blofeld

  "Cel zostaje zniszczony z góry dzięki energii kinetycznej strumienia kumulacyjnego" oczywiście że nie!!! Prawidłowo: cel zostaje zniszczony z góry dzięki energii kinetycznej formatowanego wybuchowo penetratora,

 5. szczebelek

  To chyba oddają za gaz 😍😻🤩

 6. LMed

  No cóż, takiej bronii Ukraińcom nie zapewnimy. Ale nawet stare T-72 też sie przydają.

 7. Sigrid

  Jak zwykle błąd na błędzie. NIE MA czegoś takiego jak amunicja SADAM. Jest amunicja SADARM. SADARM oznacza Sense and Destroy ARMor i NIE JEST marką amunicji ani nazwą produktu. Marka produktu to np. Bonus czy SMArt a nie SADARM.

Reklama