Reklama

Ukraina: NASAMS zestrzelił 11 pocisków manewrujących w 2 minuty

Wyrzutnia systemu NASAMS.
Wyrzutnia systemu NASAMS.
Autor. Kongsberg

System przeciwlotniczy NASAMS jest rozwiązaniem cenionym przez ukraińskich żołnierzy. Podczas jednego z rosyjskich ataków mieli oni z jego pomocą zniszczyć 11 pocisków manewrujących w czasie poniżej 2 minut.

Ukraina otrzymała/otrzyma dotychczas od sojuszników około 13 baterii systemów NASAMS oraz 6 jednostek ogniowych (według danych z serwisu Oryx). Pozwoliły one na zniszczenie wielu rosyjskich środków napadu powietrznego, chroniąc życie tysiącom ludzi. Stały się one następcą części poradzieckich rozwiązań, do których obecnie nie ma już pocisków. Ich rozmieszczenie pozwala także na zabezpieczenie kluczowej dla funkcjonowania państwa infrastruktury krytycznej oraz systemów OPL o większych zdolnościach i zasięgu jak np. Patrioty i SAMP/T.

Reklama

Pod koniec lutego pułkownik Per Steinar Trøite, szef działu wsparcia norweskich sił powietrznych dla Ukrainy poinformował, że systemy NASAMS miały już zestrzelić ponad 900 rosyjskich rakiet manewrujących i dronów. W ramach tej puli ponad 60% miał stanowić pierwszy wymieniony środek napadu powietrznego. Skuteczność rażenia NASAMS-a została określona na 94%. Pod koniec kwietnia jednak za sprawą materiału wideo opublikowanego w serwisie YT przez kanał Sił Powietrznych Ukrainy mogliśmy się dowiedzieć, że system ten miał osiągnąć coś niezwykłego.

YouTube cover video

Mowa tutaj o zniszczeniu przez jego elementy 11 rosyjskich pocisków manewrujących w czasie krótszym niż 2 minuty. Ukraińscy przeciwlotnicy określają to jako bitwę powietrzną, podczas której być może osiągnęli rekord świata w kwestii eliminacji tego typu środków bojowych w tak krótkim czasie. Chociaż nie zostaje podane wprost, kiedy miało to miejsce, na filmie widzimy zdjęcie komunikatu dotyczące ataku lotniczego z dnia 26 lipca 2023 roku, kiedy to zniszczyć miano 36 rakiet. Z tej puli 33 pociski to lotnicze pociski manewrujące rodziny Ch-101/505.

Czytaj też

Jednostka, której żołnierze są bohaterami nagrania ma na swoim koncie zestrzelenie ponad 150 celów powietrznych, głównie pocisków manewrujących. Wcześniej służyli oni na poradzieckich systemach przeciwlotniczych. W filmie podpułkownik Sił Powietrznych Ukrainy Kyryło Pieretiatko mówi, że jedynym rodzajem celów jakich nie mogą porazić są pociski balistyczne. NASAMS może prowadzić działania w trybie automatycznym lub półautomatycznym, jednak żołnierze preferują tryb manualny. Na nagraniu widzimy wyrzutnię systemu, stanowisko dowodzenia oraz radar APQ-64 Sentinel.

Pocisk przeciwlotniczy AMRAAM-ER wystrzelony w wyrzutni systemu NASAMS.
Pocisk przeciwlotniczy AMRAAM-ER wystrzelony w wyrzutni systemu NASAMS.
Autor. RTX/X

Poza parametrami samego systemu kluczem skuteczności NASAMS-a jest możliwość wykorzystania w nim kilku typu efektorów, co zmniejsza szansę na jego „wystrzelanie się”. Mowa tutaj o pociskach AIM-9X, AIM-120 AMRAAM oraz jego ulepszonej wersji AMRAAM-ER i IRIS-T. Do tej puli dołączyć ma kolejna rakieta, tym razem produkcji ukraińskiej (R-73?). Jak widać, żołnierze są z norweskiego systemu bardzo zadowoleni, kluczowe jednak w tym wszystkim będzie dostarczanie im odpowiedniej liczby rakiet do opierania rosyjskich ataków, które ostatnio przebierają na sile.

Reklama

NASAMS to rakietowy system przeciwlotniczy średniego zasięgu, opracowany przez amerykańską firmę Raytheon oraz norweski koncern Kongsberg. System ten umożliwia neutralizowanie celów powietrznych znajdujących się w odległości do około 25 km przy użyciu pocisków AIM-120 AMRAAM, lub ponad 40 km przy zastosowaniu wariantu AMRAAM-ER (w jego najnowszej wersji zasięg rażenia został zwiększony do nawet 80 km). Oba typy pocisków wyposażone są w aktywną głowicę radiolokacyjną. NASAMS jest także zintegrowany z pociskami krótkiego zasięgu naprowadzanymi termicznie, takimi jak AIM-9X Sidewinder. System występuje w dwóch wersjach: stacjonarnej oraz mobilnej, montowanej na wielozadaniowych, opancerzonych pojazdach Humvee. (w Australii na pojeździe Thales Hawkei). Jest on obecnie wykorzystywany przez takie kraje jak m.in. Norwegia, Litwa, Ukraina, Hiszpania, Australia, Finlandia, Węgry czy Holandia.

Wariant "mobilny" - NASAMS HML
Wariant "mobilny" - NASAMS HML
Autor. Ministerstwo obrony Norwegii
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze

    Reklama