Reklama

Wojna na Ukrainie

Hiszpanie szkolą Ukraińców na NASAMS

Hiszpańska wyrzutnia wchodząca w skład systemu NASAMS.
Hiszpańska wyrzutnia wchodząca w skład systemu NASAMS.
Autor. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Hiszpanii

Hiszpańska armia opublikowała zdjęcie z procesu szkolenia ukraińskich przeciwlotników na systemie obrony powietrznej NASAMS, które prowadzone jest przez instruktorów z Centrum Koordynacji Szkolenia w Toledo.

Hiszpańskie Centrum Koordynacji Szkolenia w Toledo stanowi jeden z kluczowych ośrodków w procesie szkolenia ukraińskich przeciwlotników, którzy aktualnie zapoznają się tam z systemami NASAMS, Patriot oraz Hawk. W przypadku NASAMS ma to być pierwszy tego typu kurs, w jakim będą uczestniczyć Ukraińcy. Hiszpanie podzielą się z nimi swoją wiedzą, doświadczeniem oraz spostrzeżeniami dotyczącymi obsługi tej konstrukcji. Za realizację szkolenia odpowiadają żołnierze z 73. Pułk Artylerii Przeciwlotniczej, należący do Dowództwa Artylerii Przeciwlotniczej. Jest ono realizowane na terenie jednostki Tentegorra w Kartagenie i będzie trwać około miesiąca. Obok niego stale są realizowane zajęcia szkoleniowe z obsługi wspomnianych systemów Patriot oraz Hawk.

Reklama

NASAMS to rakietowy system przeciwlotniczy średniego zasięgu produkowany przez amerykańską firmę Raytheon i norweski koncern Kongsberg. Umożliwia likwidację środków napadu powietrznego odległych o około 25 km przy zastosowaniu pocisków AIM-120 AMRAAM lub ponad 40 km przy wykorzystaniu wariantu AMRAAM-ER (w jego najnowszej wersji zasięg rażenia został zwiększony do nawet 80 km). Oba dysponują aktywną głowicą radiolokacyjną. Z NASAMS zintegrowano także pociski krótkiego zasięgu naprowadzane termicznie AIM-9X Sidewinder. Zestaw występuje w wariancie stacjonarnym oraz mobilnym, umieszczanym na wielozadaniowych samochodach opancerzonych Humvee (w Australii na pojeździe Thales Hawkei).

Czytaj też

System NASAMS osadzony na podwoziu samochodu ciężarowego IVECO
System NASAMS osadzony na podwoziu samochodu ciężarowego IVECO
Autor. Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Szkolenie to pierwszy krok. Ale potem trzeba dostarczyć już właściwe systemy…

Reklama