Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: były słoweński czołg używany jak artyleria

M-55S (zdjęcie poglądowe)
M-55S (zdjęcie poglądowe)
Autor. AndrejS.K

Przekazane przez Słowenię czołgi M-55S mimo upływu czasu od wysyłki oraz ich niewielkiej liczby w ukraińskiej armii dalej biorą udział w walkach na froncie z rosyjskim najeźdźcą. Jeden z nich został uwieczniony podczas prowadzenia ognia pośredniego na pozycje wroga.

Na poniższym nagraniu widzimy jak ukraińscy żołnierze wchodzący w skład 127. Samodzielna Brygada Obrony Terytorialnej przy użyciu ex-słoweńskiego czołgu M-55S prowadzą ostrzał pośredni na rosyjskie pozycje. Widzimy tym samym użycie go (podobnie jak innych czołgów) w roli wozu wsparcia ogniowego, czy też działa samobieżnego, którego przeznaczeniem jest rażenie celów za pomocą amunicji odłamkowo-burzącej spoza zasięgu wzroku. Rosjanie w podobny sposób zaczęli na większą skalę stosować swoje BMP-3. Wracając do samych M-55S, Ukraina dotychczas miała utracić zaledwie 2 z łącznie przekazanych 28 czołgów. Początkowo były one przydzielone do 47. Brygady Zmechanizowanej, która jednak z czasem została przezbrojona na lepszy sprzęt, a ta zmodernizowane wersja T-55 trafiła na wyposażenie wspomnianej 127. Samodzielna Brygada Obrony Terytorialnej.

Reklama

M-55S to słoweńska modernizacja czołgu T-55 polegająca m.in. na wymianie głównego uzbrojenia, czyli gładkolufowej armaty D-10T2S kal. 100 mm na brytyjską gwintowaną armatę L7 kal. 105 mm. Wóz otrzymał też system kierowania ogniem oraz obserwacji pola walki. Pancerz wzmocniono poprzez instalację pancerza reaktywnego Blazer firmy Rafael. Zainstalowany został także system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką lasera LIRD-1A zintegrowany z zamontowanymi z przodu pojazdu wyrzutniami granatów dymnych. Zmodernizowany został także silnik, którego moc zwiększono z 520 do 600 KM. Zmodernizowanych do tego standardu zostało 30 czołgów, przy czym słoweński przemysł zbrojeniowy współpracował z firmą Elbit Systems. Pojazdy wycofano z użytku już w roku 2006, mimo pierwotnych planów zakładających ich eksploatację do roku 2015.

Czytaj też

Autor. MORS/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (2)

  1. Tani2

    Jezu bwp-3 do ognia pośredniego? A piechota zaiwania na nogach? BWP-3 jest bardzo mało na froncie. One są trzymane na ewentualną wojnę z NATO. Na ukr wystarczą stare jedynki i dwòjki. BWP jest pojazdem wsparcia drużyny piechoty i o ile skleroza mnie nie myli posuwa się ok 100m za drużyną niszcząc punkty oporu npla uzbrojeniem pokładowym.

  2. Pucin:)

    Dobry stary T-55 >>>> każdy kowal we wsi go podkuje i naprawi. Jak trzeba to wesprze piechotę a i ruskie tanki niestraszne. Wszelkie guano serii BMP lata jak kupa śmieci po trafieniu 105-tką!!!!!! Brawo Słoweńcy!!!! Brawo UA!!! :)

    1. ruffii

      Ale najpierw trzeba trafić...

    2. Pucin:)

      @ruffi - stara rzymska zasada mówi : żołnierz strzela Pan Bóg kule nosi - zatem jak Pan Buczek zechce to i z kija wystrzeli śmiertelnie na pohybel raszysto-orków!!!! :) Żadne tam GPR-sy tym nie kierują ani ASOP-y i SKO!!! Ten słoweński ma wszytko SKO+stabilizacja!!! :)

    3. Davien3

      @ruffii A co to za problem dla M55S trafic w ruski czołg?? Bo SKO z firmy Fotona jakie posiada jest lepsze od wszystkiego co ma Rosja. A działo to doskonała brytyjska L7 o penetracji ponad 550mmRHA

Reklama