Reklama

Wojna na Ukrainie

M-55S zniszczony rosyjskim Krasnopolem? Jednak nie

M-55S (zdjęcie poglądowe)
M-55S (zdjęcie poglądowe)
Autor. AndrejS.K

Rosjanie kilka dni temu pochwalili się zniszczeniem ukraińskiego czołgu M-55S za pomocą artyleryjskiej amunicji precyzyjnej 30F39 Krasnopol. Jak się okazuje, wóz przeżył ten atak dzięki izraelskiemu pancerzowi reaktywnemu Blazer.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Trafienie to miało być pierwszym udokumentowanym zniszczeniem M-55S przez Rosjan i to za pomocą rosyjskiego pocisku artyleryjskiego Krasnopol korygowanego wiązką lasera. Jednak okazało się, że przekazany przez Słowenię wóz przeżył to spotkanie i samodzielnie poruszał się, być może w stronę jednostki remontowej. Wszystko to jest zapewne zasługą izraelskiego pancerza reaktywnego Blazer, którego detonacja rozproszyła część energii pocisku Krasnopol, zapobiegając zniszczeniu ukraińskiego czołgu. Choć nie wiadomo wóz da się przywrócić do sprawności i wysłać z powrotem na front, to najważniejsze, że przeżyła załoga i będzie ona mogła dalej walczyć, choćby na innym egzemplarzu M-55S.

Czytaj też

Oczywiście sam czołg został porażony, zniszczeniu uległ celownik celowniczego, poważnie został uszkodzony także strop wieży. Uszkodzenia te jednak wydają się możliwe to wyremontowania, chociaż w przypadku wieży "dziura" w jej stropie może okazać się niemożliwa do naprawy i konieczna będzie jej całkowita wymiana. Tutaj jednak nie powinno być problemu, gdyż dalej sporo z nich leży np. na czeskich składach przemysłowych.

Reklama

Czytaj też

Pocisk Krasnopol przeznaczony jest do haubic kalibru 152 mm: D-20, 2S3M, 2S19 i 2A65 Msta-B. Szacuje się, że jego wykorzystanie zmniejsza zużycie amunicji 5-10 razy w porównaniu ze zwykłymi pociskami odłamkowo-wybuchowymi i skraca o 10-15 razy czas na wykonanie zadania ogniowego. Procentowa szansa trafienia celu określana jest na ok. 90%, a błąd trafienia przy strzelaniu na dystansie maksymalnym 20 km teoretycznie wynosi około 1 m. Obecnie prowadzone są prace mające na celu zwiększenie donośności, celności prowadzonego ognia oraz odporności efektora na zakłócenia.

W skład systemu precyzyjnego uzbrojenia Krasnopol (indeks GRAU 2K25) wchodzą:

 • dwuczęściowy pocisk odłamkowo-burzący (korygowany) 30F39 Krasnopol kal. 152 mm z półaktywną laserową głowicą naprowadzania 9E421;
 • „podświetlacz" celu, czyli wskaźnik-dalmierz (np. typu 1D15, 1D20, 1D22, 1D29 (LCD-3M) itd.);
 • system łączności.

Czytaj też

Amunicja ta była używana przez armię rosyjską m.in w Syrii, gdzie wraz z trwaniem konfliktu zwiększano udział tych pocisków w walkach. W chwili obecnej wiadomo, że poza kontyngentem rosyjskim, pocisków tego typu używały również pododdziały syryjskie i irańskie. Pocisków Krasnopol używano w czasie ciężkich walk z Daesh we wschodniej Syrii. Pociskiem Krasnopol zlikwidowano jakoby bojowników, którzy 31 grudnia 2017 r. ostrzelali z moździerza bazę w Hmejmim. W związku z tym, jako odwet, zorganizowano specjalną operację, w wyniku której pododdział sił specjalnych wykrył bojowników na zachodniej granicy prowincji Idlib. W momencie, kiedy bojownicy przesiadali się do mikrobusu uderzył w nich pocisk Krasnopol, co zostało zarejestrowane z bezzałogowca.

Czytaj też

Krasnopoli używano również podczas ćwiczeń Zapad-21, gdzie używano jej do likwidacji celów wcześniej wykrytych przez bezzałogowe aparaty latające jak Orłan-10. W trakcie tamtych manewrów strzelania amunicją Krasnopol prowadzono na dystansie od 10 do 16 km.

Pociski 2K25 Krasnopol są wykorzystywane przez Rosjan na Ukrainie
Pociski 2K25 Krasnopol są wykorzystywane przez Rosjan na Ukrainie
Autor. Mike1979 Russia, Wikipedia

M-55S to słoweńska modernizacja czołgu T-55 polegająca m.in. na wymianie głównego uzbrojenia, czyli gładkolufowej armaty D-10T2S kal. 100 mm na brytyjską gwintowaną armatę L7 kal. 105 mm. Wóz otrzymał też system kierowania ogniem oraz obserwacji pola walki. Pancerz wzmocniono poprzez instalację pancerza reaktywnego Blazer firmy Rafael. Zainstalowany został także system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką lasera LIRD-1A zintegrowany z zamontowanymi z przodu pojazdu wyrzutniami granatów dymnych. Zmodernizowany został także silnik, którego moc zwiększono z 520 do 600 KM. Zmodernizowanych do tego standardu zostało 30 czołgów, przy czym słoweński przemysł zbrojeniowy współpracował z firmą Elbit Systems. Pojazdy wycofano z użytku już w roku 2006, mimo pierwotnych planów zakładających ich eksploatację do roku 2015.

Czytaj też

Autor. MORS/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (4)

 1. Szczupak

  No to jak podaje rosyjskie mon że zniszczonych 11.242 czołgów Ukrainców trzeba odpisać tego dziadka. Jeździ a pewno szybko będzie i strzelał . Dlatego Ukraincy po uszkodzeniu ruskiego czołgu dobijają go z drona. By nie został odcholowany.

  1. młodygrzyb

   Noooo ukraińcy nic nie stracili do tej pory, prawie nic jak twierdzą oni i koledzy z fabryki. Tylko jakim cudem T-55 na froncie? Zmodernizowany ale jednak T-55. Gdzie te ukraińskie T-64, T-64BW, T-64 Bułat, T-80, T-84 Opłot, T-72? Gdzie te setki o ile nie tysiąc T-72 jakie dostali gdzie Twarde? Gdzie Leopardy, Chelengery ? Gdzie te dziesiątki a raczej setki T-72/80/90 jakie zdobyli? A T-55 na froncie? Nawet ruscy niby ciągną T-54/55 a już słychać o T-34 ale na froncie ich nikt nie widział.

  2. Davien3

   @młodygrzyb dla twojej zerowej wiedzy obronco ruskich M55S to poziom lepszy od T-72A a pod wzgledem uzbrojenia i SKO lepszy od T-72B/B3 wiec daruj sobie I zobacz ile ich dostali ze Słowenii zanim znowu sie skompromitujesz .

  3. młodygrzyb

   Tak te T-55 są tak doskonałe że Słowenia je wycofała 9 lat przed planowanym terminem zostając z raptem 13 czołgami M-84

 2. Sebseb

  No ciekawe czy jest tak, jak autor pisze, że załoga po takim trafieniu może ot tak sobie dalej walczyć w innym czołgu i nie ponosi żadnych konsekwencji zdrowotnych.

  1. Davien3

   @sebseb a czemu nie miałaby walczyc to nie penokalibrowy pocisk ppanc z IIWŚ.

  2. Mama Leona

   @ Sebseb 18 lipiec (17:32) tak, tak załoga może ot tak! Gdyż jest twarda jak stal, silna i gotowa. I tak dalej. Więc mowy nie ma żeby po takiej sytuacji jakieś PTSD czy coś. Wiadomo, nasi sa dobrzy a dobrzy nie pękają.

 3. pomz

  Tak czysto teoretycznie. Jak by się spisały np nasze t-55 Merida (gdyby nie poszły na złom) kontra Krasnopol?

  1. skition

   Prawdopodobnie bardzo dobrze. Było dużo zachodu by je zutylizować. Lany strop wieży na które nie działały materiały wybuchowe. Trzeba było użyć gruszek do kruszenia betonu. Staliwo jest twarde ale za to dość plastyczne i żaroodporne . Jak to się stało ,że Czesi mają zmagazynowane wieże czołgów T-55, a nasze trzeba było zniszczyć co do jednej? T-72 jest zrobiony z papieru, bo zanikła gdzieś umiejętność produkcji dobrego staliwa. T-55 były twarde jak skała.

  2. Davien3

   @skitton i zarazem ten "papierowy " T-72 rozwalałtego "pancernego" T-55 jak chciał i kiedy chciał a w druga strone T-55 nie dawał rady T-72 nawet z przystawienia....

 4. Chyżwar

  Staruszek wytrzymał trafienie Krasnopolem? Całkiem niezła zatem ta modernizacja jest.

  1. młodygrzyb

   Serio? Ludzie, nie tędy droga. Rozumiem, ku pokrzepieniu serc, podnosimy morale, ale litości. Mam ślepego udawać? Czołg zalicza trafienie, Aż mu dym uszami(lufą) poszedł. Potem zaczyna się palić w środku, ogień zaczyna wyłazić każdym otworem, łącznie z tym nowym po pocisku. Żaden właz się nie otwiera, nikt nie wyskakuje z maszyny. Teraz nagle czołg przetrwał, załoga przeżyła.Rozumiem wspieramy ukrainę. Ale może jednak trochę realizmu. Gdzie indziej czytam jak ukrainiec opowiada o 6 zachodnich maszynach z których po ostrzale nie przeżył nikt, a tutaj takie cuda. Załogi Bradley przeżywają trafienia z czołgu, itp. , itd. Gdzie dawni korespondenci? Gdzie rzetelne dziennikarstwo? Gdzie choć cień prawdy?

  2. Davien3

   Niezła to mało powiedziane M55S jest na poziomie T-72B

  3. bezreklam

   T55 - a tyle smiechu bylo:)

Reklama