Reklama

Wojna na Ukrainie

Szwajcarskie komponenty w rosyjskiej rakiecie

9K333 Wierzba.
9K333 Wierzba.
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia

Ukraiński serwis Militarnyi informuje o znalezieniu w rosyjskiej przenośnej wyrzutni pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu 9K333 Wierzba komponentów pochodzenia… szwajcarskiego.

Reklama

Elementem pochodzenia szwajcarskiego, jaki został znaleziony w wielospektralnej głowicy Wierzby, jest przetwornica mocy produkowana przez firmę Traco Power. Według ukraińskich raportów wdrożenie tego elementu miało znacząco podnieść efektywność rosyjskiego pocisku rakietowego, względem rozwiązań produkowanych przez rosyjski przemysł. Ciekawą sprawą jest również zastosowanie w efektorze silnika na paliwo stałe wyprodukowanego w…. 1976 roku, który został wyjęty ze starszego typu naramiennego zestawu 9K38 Igła. Pozostałe elementy zostały wyprodukowane pomiędzy rokiem 2014, a 2020. Podzespoły wyprodukowane przez szwajcarską firmę najpewniej pochodzą z rynku cywilnego lub zostały sprzedane przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Rząd szwajcarski powinien przyjrzeć się tej sprawie, wszak przecież „stoi on na straży neutralności” tego kraju względem stron trwającej na wschód od nas wojny.

Reklama
Reklama

9K333 Wierzba to rosyjska naramienna wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu wdrożona na uzbrojenie rosyjskiej armii w 2014 roku. Jest ona przeznaczona do eliminacji środków napadu powietrznego w tym bezzałogowców, śmigłowców, samolotów czy pocisków manewrujących. Pocisk z niej wystrzelony ma pozwalać na eliminację celu powietrznego na dystansie do 6500 metrów oraz pułapie do 4,5 km. W przypadku ataku na nisko przelatujące samoloty ich prędkość maksymalna może wynosić 420 m/s (1512 km/h). Zestaw może również neutralizować oddalające się statki powietrzne, poruszające się do prędkości 320 m/s (1152 km/h), niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Wyrzutna ma być wyposażona w system komunikacji, pozwalający im na wymianę danych dotyczących celu. Głowica pocisku wyposażona jest w multispektralną głowicę śledzącą.

Czytaj też

9K333 Wierzba/Verba.
9K333 Wierzba/Verba.
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. doc_doc

    Takie przetwornice są dostępne w każdym "kiosku" z elementami elektronicznymi, żadnych restrykcji. Można zamówić z Aliexpress z wysyłką do Rosji.

  2. Tani2

    Ja ich popieram powinni wymontować wszystkie zachodnie elementy a ukr powinni wymontować wszystkie wyprodukowane w ZSRR i Rosji. Kto za?

    1. Holub

      Ale Ukraina też była częścią ZSRR i ma do nich nie mniejsze prawo niż inne dawne republiki

    2. Davien3

      Tani to niech Rosja usunie wszystkie komponenty z Ukrainy ale wtedy sie okaze ze nie mają czym walczyć:))

  3. Prezes Polski

    No ale co w tym dziwnego? Przecież w Rosji nie produkuje się zaawansowanych chipów a z elektroniką też jest różnie. To oznacza, że praktycznie 100% chipów musi pochodzić z importu. I nie da się całkowicie uszczelnić runku, bo znaczna część tego towaru jest w całkowicie wolnym obrocie. Można to kupić przez internet. Wystarczy, że ruscy wyślą na zachód swoich ludzi, albo wykorzystają tych z podwójnym obywatelstwem i kupią niemal, co zechcą. Z dostawą do Kazachstanu albo innego kraju skąd już łatwo mogą to ściągnąć do siebie.

  4. kaczkodan

    No cóż, przyszłość MANPADS-ów to miniaturowe silniki odrzutowe. Są tańsze niż paliwo najwyższej jakości, mogą być składowane w nieskończoność i zapewniają kilka razy większy zasięg rażenia.

Reklama