Reklama

Wojna na Ukrainie

„Siatkowy Krab” walczy w obwodzie donieckim

Ukraina wojna Krab
Ukraiński Krab z dodatkową osłoną siatkową należący do 26. Brygady Artylerii.
Autor. 26. Brygada Artylerii

W serwisie X opublikowano zdjęcia ukraińskiej armatohaubicy Krab należącej do 26. Brygady Artylerii, podczas ostrzału rosyjskich pozycji w obwodzie donieckim. Pojazd ten otrzymał dodatkową osłonę siatkową.

Polskie Kraby stały się jednym z najważniejszych systemów artyleryjskich (po ukraińskiej stronie), jakie biorą udział w trwającej za naszą wschodnią granicą wojnie w jej pełnoskalowym etapie. Początkowo do Kijowa przekazanych zostało 18 egzemplarzy w ramach donacji, a kolejne 54 Ukraina zakupiła za około 3 mld złotych. Z czasem jednak donacja polska miała ulec zwiększeniu do 54 armatohaubic, w efekcie czego Kijów pozyskał łącznie 108 tych gąsienicowych armatohaubic. Teraz jeden z wyprodukowanych w Hucie Stalowa Wola „skorupiaków” został uchwycony podczas ostrzału rosyjskich pozycji w obwodzie donieckim.

Również na Krabach zaczęto montować dodatkowe osłony siatkowe i prętowe mające je ochronić przed pojedynczymi głowicami kumulacyjnymi stosowanymi m.in. w dronach FPV. Przykładem takiego rozwiązania jest egzemplarz należący do 26. Brygady Artylerii. O sukcesie polskiej produkcji artylerii na Ukrainie przesądziło wiele czynników, począwszy od jej wysokiej skuteczności bojowej (dzięki m.in. Zautomatyzowanemu Zestawowi Kierowania Ogniem Topaz od Grupy WB), wytrzymałości na ekstremalne warunki, dużej liczby dostarczonych wozów (licząc donację oraz pojazdy zakupione przez Kijów), a kończąc na tak istotnym stałym zabezpieczeniu ich eksploatacji przez polskiego producenta.

Reklama

AHS Krab to polski gąsienicowy system artyleryjski opracowany w 2001 roku jako następca postsowieckich 2S1 Goździk. Uzbrojenie główne wozu stanowi armatohaubica kal. 155 mm L/52 z zapasem amunicji wynoszącym 40 nabojów wraz z ładunkami miotającymi. Może ona razić cele na dystansie ponad 40 km przy zachowaniu wysokiej celności prowadzonego ognia dzięki implementacji Zautomatyzowanego Zestawu Kierowania Ogniem Topaz. Do samoobrony służy wielkokalibrowy karabin maszynowy WKM-B umieszczony na obrotnicy w stropie wieży.Wieża jest zmodernizowanym rozwiązaniem zaczerpniętym od brytyjskiego AS-90, który wygrał w postępowaniu przetargowym dotyczącym wyboru systemu wieżowego dla nowej polskiej armatohaubicy.

Czytaj też

Podwozie początkowo stanowiło UPG-NG wyprodukowane przez OBRUM, jednak z powodów wielu usterek oraz problemów konstrukcyjnych zdecydowano na jego wymianę. Jako nową bazę wybrano podwozie południowokoreańskiej haubicy K9, które zostało dostosowane do polskich wymogów i określone jako K9P. Tym samym Krab napędzany jest przez silnik MTU MT 881 Ka 500 o mocy 1000 KM połączony z przekładnią Allisona X1100-5A3. Pozwala to na rozpędzenie tego ważącego 48 ton pojazdu do 60 km/h. Załoga licząca pięć osób chroniona jest pancerz o grubości do 16 mm. Obecnie jest on używany jedynie przez Siły Zbrojne RP oraz Ukrainy.

Ukraina wojna Krab
Ukraiński Krab z dodatkową osłoną siatkową należący do 26. Brygady Artylerii.
Autor. 26. Brygada Artylerii
Reklama

Komentarze

    Reklama