Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polska sprzedała Kraby Ukrainie. Rekordowy kontrakt

Haubica Krab na ćwiczeniach
Haubica Krab na ćwiczeniach
Autor. st. chor. szt. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

Polska miała sprzedać Ukrainie trzy dywizjony (9 baterii i prawdopodobnie 54 wozy oraz nieznana liczba sprzętu towarzyszącego) armatohaubic Krab – poinformował dziennik.pl. To rekordowy kontrakt polskiej zbrojeniówki czasów III RP.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak informuje Dziennik.pl wartość kontraktu to około 3 mld złotych. Zgodnie z jego informacjami pierwszych 18 armatohaubic (czyli jednego trójbateryjnego dywizjonu) o których przekazaniu Ukrainie informowaliśmy w weekend nie wchodzi w skład tego kontraktu i rzeczywiście był to dar od Polski dla walczącego sąsiada. Teraz wygląda na to, że sąsiad się odwdzięczył i zamówił kolejne trzy dywizjony a więc 54 haubice po rynkowej cenie.

Armatohaubice Krab są produkowane w należącej do PGZ Hucie Stalowa Wola a maksymalne zdolności produkcyjne dla tego sprzętu to dzisiaj prawdopodobnie 20-30 egzemplarzy rocznie, choć Wojsko Polskie otrzymywało dotąd rocznie po 8-16 Krabów. Jak informuje Dziennik.pl zamówienie ma zostać wykonane w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy. Wygląda więc na to, że 54 haubice będą przynajmniej częściowo wozami fabrycznie nowymi. W przeciwieństwie do pierwszych 18, co do których wydaje się, że pochodziły z zasobów Sił Zbrojnych RP i były dostarczone tak szybko jak to było możliwe.

Reklama
YouTube cover video

Tym samym Ukraina stanie się pierwszym klientem eksportowym na Kraby, choć warto tutaj dodać, że Kijów interesował się tym sprzętem jeszcze przed rosyjską inwazją z lutego bieżącego roku.

Artyleria jest dzisiaj jednym z najważniejszych o ile nie najważniejszym środkiem prowadzenia walki w Ukrainie, a Krab może prowadzić ogień przy wykorzystaniu 155 mm amunicji standardu NATO.

Reklama

Komentarze (60)

 1. Pitbull

  Trzeba przypomnieć, ze 3 miesiące po sprzedaży Krabów Ukrainie i odtrąbienie tego przez Morawieckiego jako największy sukces naszej zbrojeniowki ten sam rząd musiał zakupić 212 Gorszych K9A1 za 2.4 mld dolarów, ponieważ HSW produkuje teraz Kraby dla Ukrainy.

 2. Zygazyg

  A to my sobie możemy te Kraby tak tylko sprzedać? Bez zgody Angoli (wieża) , Niemców (zamek i lufa) i Koreańczyków (podwozie) ? Wydaje mnie się ze to skomplikowany kontrakt z tyloma zainteresowanymi stronami, właścicielami przeróżnych IP włożonych w Kraba że nie wydaje mnie się możliwe ze jest umowa podpisana, takie same Próżne słowa jak u Niemców o Gepardach wydaje mi się .. No chyba ze sprzedali wszystkie co ma WP na sanie a nie fabryczne produkty .

  1. xdx

   Niemcy oficjalnie wyrazili zgodę co do listu końcowego już wcześniej przy innych rodzajach broni zakupionej lub otrzymanej z Niemiec. Zreszta co da tobie rura jak nie znasz stopu z jakiego jest zrobiona ? A rozszyfrowanie stopu stali jest niemożliwe. Pewnie są jakieś technologie zastrzeżone , ale to już bardziej przez NATO .

  2. ppp

   Rozszyfrowanie stopu to żaden problem a szczególnie jego składu . To było możliwe jeszcze w trakcie IIWŚ i wcześniej . Jednak sam stop to nie wszystko a większą tajemnicą jest cykl obróbki i przetwarzania w celu uzyskania odpowiedniej struktury , wytrzymałości i, twardości i uzyskania równocześnie szeregu właściwości zapewniających długotrwałe użytkowanie elementów konstrukcyjnych przy ekstremalnie wysokich obciążeniach . Wystarczy porównać konstrukcję podzespołów uzbrojenia aby unaoczniła się możliwość osiągnięcia podobnych celów całkowicie różnymi technologiami .

  3. Iguan

   Tak, możemy je sprzedać. Tak samo jak Amerykanie sprzedają Abramsy z działami na niemieckiej licencji.

 3. Jerzy

  W latach świetności HSW produkowała nawet do 600 pojazdów pancernych rocznie, zatem trzymam kciuki za obecne zwiększanie produkcji i dalsze sukcesy eksportowe.

  1. ppp

   Dzisiejsze HSW do tylko strzępy dawnego kombinatu zatrudniającego ok. 25000 pracowników zdolnego do wyprodukowania kompletnych pojazdów pancernych , dział czy maszyn budowlanych .Dzisiejsze PGZ to tylko jest w stanie produkować tak skomplikowane maszyny tylko z zakupionych zagranicznych podzespołów . To jest zaprzeczeniem przedwojennych założeń COP , HSW , Zakładów Amunicyjnych w Kraśniku , PZL Mielec , WSK Rzeszów i kamienia węgielnego pod pierwsze hale szeregu innych zakładów .

 4. JacekK

  Jeszcze niczego nie sprzedaliśmy. Na razie przekazano już wyprodukowane haubice. Zastanawia mnie, że o tak wrażliwym kontrakcie wypuszcza się na lewo i prawo informacje jak o umowie na dostawę kartofli w workach. Zwłaszcza, że mogą mieć wpływ na kontrakt - choćby na cenę i warunki dostaw elementów do produkcji, których w Polsce nie wytwarzamy. Choćby silniki, przekładnie i mnóstwo innych. Wygląda to niepoważnie.

  1. Andreas

   Zgadzam się w stu procentach z Twoim spostrzeżeniem. Takie informacje w czasie pokoju ok, ale nie w czasie wojny.

 5. Ivan nie pisz bzdur

  o co chodzi z tym napisem "Juliet"?

  1. Ivan nie pisz bzdur

   nad

  2. Ivan nie pisz bzdur

   nadal czekam

 6. Gryfin

  Kontrakt dla Ukrainy,to dla HSW,góra pół roku produkcji. Kładę moja pralkę o zakład,że ci co się tak teraz martwią w razie ruskiej agresji w drodze do Berlina wyprzedzą matki z dziećmi. Źle się dzieje,że najpierw ogłasza się sukces potem szuka podwozi...chyba,że wszystko jest zaklepane,a to tylko kurz w wodzie.

 7. MMir

  QVX - czy nic nie rozumiesz ?? nie o same pieniądze chodzi - choć i w tej kwestii, nie ma powodu, żebyśmy akurat my finansowali bogatszym Amerykanom ich proxy war... chodzi to to, że ten kontrakt - to propagandowa wymówka, żeby oddać Ukrainie resztę naszych Krabów - ludzie mogli by sarkać, że wszystko oddajemy, no to się kolejną darowiznę przedstawi jako sukces eksportowy - że niby Ukraińcy kupili - za nasze własne pieniądze ( na bezzwrotny kredyt rządu RP)... i jak widać po komentarzach - wielu jest zachwyconych - że 'sukces".... A jak Rosjan jednak na Podlasiu za kilka miesięcy zobaczysz, to będziesz w nich kamieniami rzucał - bo do rozbrojonego kraju przyjdą tym chętniej...

  1. OptySceptyk

   Po pierwsze, po laniu, jakie Rosja zbierze na Ukrianie, Moskwa skupi się na odbudowie wojska, bo w przeciwnym razie to może sobie kogoś atakować w T-62. Po drugie, nie wiesz, kto zapłacił za Kraby, może my daliśmy kredyt, może UE, a może USA albo ktoś jeszcze inny. Krótko mówiąc, nie wiesz, ale jęczysz, jak baba.

  2. Valdore

   @MMir jak widac Olgino w desperacji że dopuscili tak kiepskiego trolla jak ty do klawiatury.

  3. MMir

   Wiem, że nie będziemy mieli jedynych nowoczesnych dział. Tak jak nie mamy 4 batalionów pancernych, i guzik dostaliśmy, nie czołgi, i chyba Migów stanowiących 1/3 lotnictwa (ostatnio Ukraina dostała sporo samolotów w częściach) . Na rozbrojony kraj wystarczą i T 62,. Ale Rosja ma i lepsze ( w magazynach mają więcej czołgów, niż cała reszta świata) Po laniu ? Poczytaj co piszą poza Polską, na zachodzie, a nawet już sami Ukraińcy, to się dowiesz, że Ukraina tą wojnę nieubłaganie przegrywa... Wystarczy kryzys w cieśninie tajwańskiej, i sojusznicy powiedzą : "chwilowo jesteśmy zajęci.".. a Ty o tym, że może dobry wujo zapłaci za Ukraińców, więc jest git.

 8. marian123

  Tia, sprzedajmy/oddajmy wszystko a sami z gołą d?pą zostańmy.

  1. Sky

   oddac powinnismy juz teraz i gozdziki, i resztę t-72 a nawet Twarde. Najpewniej w ramach LL dostaniemy Abramsy SepV2 i byc może po USMC. Niebawem sie dowiemy.

  2. biały

   SKY tak masz rację oddajmy wszystko a w pierwszej kolejności jak oddajemy to powinniśmy oddać ciebie

  3. Valdore

   @biały, a co boli ze nasz sprzęt bedzie gonił raszystów w Ukrainie?

 9. AGUERO

  He he klauny 😅 Ciekawostka z dzisiaj 1.06.2022 "Ukraina nie otrzyma od władz belgijskich haubic pancernych M109. Ministerstwo Obrony Ukrainy nie ma za co kupić tego uzbrojenia. Poinformowała o tym gazeta „De Morgen”.

  1. xdx

   Może podaj cała informacje : nie kupią bo firma je posiadająca zażyczyła sobie wygórowana cenę chcąc zarobić na wojnie , wiec rząd belgi zrezygnował całkowicie z zakupu. Zreszta podobna historia była z Marder w Niemczech gdzie firma dorzuciła ponad 30 % do ceny - bo przecież rząd obiecał to zarobimy … no i nimiecki rząd tez zrezygnował z przekazania Marder … Chytry traci jak zawsze - szkoda tylko źe kosztem Ukrainy

 10. STG

  Właśnie czytałem na Interii o krabach kupionych przez Ukrainę w ilości 60 szt. za kwotę 3 mld dolarów. Autor artykułu popełnił błąd ? Tutaj jest ,że 3 mld ale złotych.

 11. LMed

  No cóż, pozostaje nadzieja, że po latach niszczenia własnego przemysłu i bezrefleksyjnego kupowania u dobrych wujków, dojdzie do zakutych łbów, co znaczy własny przemysł obronny.

  1. LMed

   Oczywiście zasłużone gratulacje dla HSW przy okazji.

  2. Chyżwar

   Zakute łby masz nie tylko u nas. Patrz na Kanadę. Niby bogaty kraj. Posłali amunicję 155 mm na Ukrainę i co? Ano na gwałt chcą teraz kupić w Korei coby uzupełnić zapasy. Wyobraź sobie teraz co by się stało, gdyby Kanadzie trafiła się wojna. Wypstrykaliby się z amunicji w kilka dni i byłoby po ptakach. I mam tu na myśli sytuację, która musiała tam być jeszcze przed wysłaniem tej amunicji.

  3. DominikW

   Z Kanadą inna sytuacja - nie ma żadnego zagrożenia, więc ignoruje się wojsko.

 12. Karrol

  No i brawo. Jeżeli Ukraina dostała w darowiźnie kraby z topazem to nieproszeni goście mogą mieć gorąco. Do kompletu brakuje jeszcze raków a przede wszystkim Liwca..

  1. Trzciun

   Wszystko im przekaz a co! Amerykanie są u nas a co! Kto bogatemu zabroni! A co!

  2. RafR

   Trzciun, dokładnie! NASZ sprzęt, więc NASI żołnierze mają w nim ginąć na wojnie na NASZYM terytorium, nikt inny i nigdzie indziej! :)

  3. Janka74

   Rafr ! Hehe! Uważaj bo ktoś ironii nie zrozumie.

 13. MMir

  Sorki, ale dopiero teraz jedno do mnie dotarło - czy to nie jest tak, że Ukraina zapłaci, ale... z kredytu udzielonego przez rząd RP ??? Czyli sami zapłacimy z naszych podatków - przecież nikt nie będzie żądał spłaty od braci, którzy muszą odbudowywać cały kraj...i to by było w przedmiocie "sukcesu eksportowego"... W taki sposób to da się olbrzymie sukcesy odnosić....:(

  1. QVX

   I tak warto zapłacić za to, aby Kraby tępiły ruszystów w Donbasie, a nie na Podlasiu.

  2. Janka74

   Qvx. W punkt. Oni dają krew my sprzęt. Chyba że ktoś woli za parę lat odwrotnie. My ludzi , zachód nam sprzęt.. Btw. Słuchałam w niemieckim Bawarskim radiu o poranku czemu tak długo trwa przekazywanie niemieckich haubic. (.SPD ma 20% poparcia i jest mocno krytykowany przez koalicyjnych zielonych 25% poparcia, i się tłumaczyli) Podobno problem to Szkolenie. Zupełnie inny system kierowania ogniem, komunikacji ,j jakieś natowskie elementy trzeba wymontować, , współdziałanie jednostek no i te Opisy po niemiecku, jeszcze pół biedy gdyby to był angielski. A tu trzeba się z cyrylicy przestawić A Ukraińcy nie chcą stracić tych haubic przez brak umiejętności....takie rzeczy tylko w Niemczech. Ale może coś w tym jest. Może jak artylerzysta z kraba by się wypowiedział czy to łatwo opanować.

  3. Yanek

   Robią to co powinny robić tylko pod Kijowem tak ja Piłsudski 100 lat wcześniej.

 14. MMir

  Całkiem jaj w 39.... w obliczy zagrożenia nowoczesna broń, której brakowało WP - m.in. armatki ppanc - szła na eksport.... . potem to sanacji przez kilkadziesiąt lat wypominano......

 15. Janka74

  Brawo HSW.. chyba się te 18 sztuk sprawdziło.

  1. Chyżwar

   Jestem "aptekarzem". Dlatego będę bił brawo dopiero wtedy jak ekspresowo wyprodukują brakujące 18 sztuk dla Polskiego Wojska i wywiążą się terminowo z kontraktu na te działa, które dla wojska już są zamówione. Jeśli nie będzie takiej możliwości, niech Błaszczak kupi gotowe K9 Thunder w Samsung Techwin. Jest w Seulu, więc ma do tego doskonałą okazję. Takie rzeczy robiły już w przeszłości inne państwa. Tytułem przykładu Francja, która sprzedała nam MS.406 w tym samym czasie kupiła sobie P-36 u Amerykanów.

  2. Prawdziwy

   Gwoli ścisłości- proszę nie doszukiwać się tu zadnych złych intencji- Francja sprzedała IIRP 40 maszyn,w tempie ekspresowym.Misja Inspektoratu w czerwcu 1939,szkolenie pierwszej grupy Pilotów I Mechaników w 07.1939 ,dostawa do Konstancy 15-17.09.1939.To,że Rumuni nie wyrazili zgody na rozładunek statku,to już inna sprawa.

  3. Chyżwar

   @Prawdziwy A w którym miejscu doszukuję się złych intencji? Francuzom i nam w tym samym czasie robiło się ciepło. Dlatego podaje jeno przykład, że jak koło tyłka robi się cieplutko, jeśli tylko jest taka wola są różne sposoby, żeby oskórować kota.

 16. ANDY

  czyli sprze dajemy UKA sprzęt z 25% bonifikatą ... szkoda że nie mamy takich rewelacyjnych upustów przy zakupach zaoceanicznego sprzętu ... - pytanie w jakiej postaci będzie zapłata ... i kiedy ...

  1. Sky

   skad to obajawienie o 25%, jakies dowody masz czy tylko po konfederacku jatrzysz? Policz soebie po ile wychodzi sztuka zamowionych przez UA. OK? I nie martw sie o kasę za Kraby. Ukraincy sa honorowi. A te 18 szt , ktore poszły na UA , skad , ktore - im mniej wiesz tym lepiej.

  2. biały

   sky no to nie martw się o kasę i zacznij pomagać bezdomnym , bezrobotnym , i ludziom po 80 ,,, jak zaczniesz działać to wtedy się wypowiadaj o tym aby nie martwić się o kasę

  3. VVV

   tylko w UE krązą mld Euro za sprzet przekazywany na UA, podobnie 40mld - 0,7mld $ z lend lease.

 17. Edmund

  Z wielu komentarzy wypływa jakiś olbrzymi pesymizm. Sugeruje on, że cokolwiek się zrobi (lub nie zrobi) zawsze będzie źle. Sprzedadzą nas, wykupią, wezmą łapówki, oszukają itd. Nie można tłumaczyć wszystkiego działalnością trolli z Moskwy - którzy i owszem tez się znajdą. Cześć komentarzy, a zwłaszcza zawarta w nich argumentacja, sugeruje wiek przedszkolny.. Te komentarze są po prostu dziecinne i szkoda czasu, aby na nie odpowiadać. Nie sądzę, aby PiS dało się oszukiwać a i Ukraińcy mają o wiele ważniejsze sprawy na głowie, aby myśleć o oszukiwaniu kogokolwiek. Po latach bezowocnych dialogów technicznych sprawy dynamicznie ruszyły do przodu. Będzie więcej nowego sprzętu a zbrojeniówka będzie miała co robić.,Obecni politycy w Polsce na Zachodzie Europy, może nie są tak lubiani i poklepywani po plecach jak dawniej, ale nawet ośrodki na Zachodzie twierdzą, ze prestiż i siła Polski w różnych gremiach międzynarodowych wzrosła. Jednym z krajów który odczuł tą różnicę są Niemcy.

  1. Cyber Will

   Słuszne spostrzeżenie. Ludzie po prostu wierzą we własne tezy. i nie zadają sobie trudu żeby poszukać informacji . Ukraina dostała amerykańską kasę z Lend-Lease i zawarła kontrakt z HSW. Ale brak kontraktów to problem i kontrakt też - jak się okazuje - jest problemem, mimo że MON złożył wizytę w Korei w kwestii podwozi, żeby zwiększyć MOCE produkcyjne.. Tak, MALKONTENCTWO jest tu wszechobecne. A nawet gdyby sprzęt był podarowany przez Polskę to lepiej na front wysłać same czołgi i haubice żeby nasi żołnierze nie musieli go używać bojowo ..

 18. VVV

  oddalismy 18x a sprzedalismy 54x + pojazdy dowodzenia i amunicyjne. placz dalej i bardzo dobrze ze dajemy i dostarczamy skuteczny sprzet na UA. nas nikt nie zaatakuje a UA skutecznie wykorzysta nasze kraby.

 19. ΚrzysiekS

  @Chyżwar Problemem nie jest pospawanie choćby i 100 kadłubów, problemem jest elektronika. Kilka komponentów składających się na ECU silnika naszego Kraba było zbudowanych z użyciem scalaków klasy automotive od NXP (zwykłe ARM Cortex-M1). Tych scalaków od maja 2021 po prostu NIE MA na rynku. Samo NXP przewiduje, że będą dostępne w ograniczonej ilości w Q1 2023. Kod jest portowany na Cortexy-M4 produkcji Infineona ale testy i certyfikacja oznacza, że pierwsze ECU będą gotowe gdzieś we wrześniu albo październiku. Można się śmiać, że silniki Wola w układzie V12 używane w agregatach i czołgach T-72/PT-91 wywodzą się jeszcze z czasów T-34 ale do ich odpalenia wystarczyło ręcznie nabić ciśnienie oleju i podać sprężone powietrze bo wszystko tam było mechaniczne. Mógłbyś choćby metr od silnika postawić generator zakłóceń EM a ten będzie działać niewzruszony.

  1. Chyżwar

   @ΚrzysiekS No to coraz "lepsze" wiadomości.

 20. Buczacza

  Po lekturze kom. mam wrażenie, że czym lepsze informacje. Tym większa frustracja kacapwskich trolli. A frustracja bije rekordy... A troska o cenę,stan liczbowy itd.... wręcz rozczula.... Od siebie dodam, że już kilkanaście państw jest zainteresowanych Piorunami. I pomyśleć, że to wszystko dzięki wam rebiata.... Naprawdę wasza troska wasze komentarze i zaangażowanie... To coś więcej niż intelekt i wiedza... To stan umysłu bo rasija wladymira p to stan umysłu....Spasiba....

  1. jasiu z lasu

   Szkoda że nie rozumiesz geopolityki ale prawicowi spece tak mają

  2. LMed

   No cóż Buczacza polski druhu, Piorun to jeden z nielicznych tematów wdrożeniowych ostatnich lat nieupupionych polskimi dłońmi. Niedoinwestowane projekty padały jeden po drugim, a kasa była transferowana za ocean. Nota bene jeszcze nic z przedpłaconego sprzętu do dzisiaj nie dotarło. Nie jest to smutne polski przyjacielu?

  3. biały

   geopolityka Lewicy polega na oddaniu Ukrainy , otwarcie starali się o to najwięksi politycy lewicowi Europy , np prezydent Francji , kanclerz Niemiec , po resztą wielu polityków Niemiec jest za tym ,,,, jedynie prawicowcy ostro krzyczą w sprawie wolności i integralności ,,,, Lewica była jest i będzie za zniesieniem wszelkich granic , utworzenie jednego państwa i likwidacją granic , państwowości , armii , kościołów , podziałów na mężczyzn i kobiety ma być jednopłciowość ,, zobaczymy czy w przyszłości nie każą białym się opalać na brąż a afroamerykanom się wybielać w jakiś sposób

 21. Jacek1950

  Ciekawe jaki jest wasz wkład, że się tak martwicie. Najpierw się pochwal, coś zrobił dla naszego KRAJU, a potem zadawaj pytania.

 22. Chrom

  Tak więc Błaszczak widać pojechał do Korei także po dodatkowe podwozia do tych 54 Krabów, bo przecież w tak krótkim czasie nie da się takiej ilości wyprodukować w naszym kraju.

  1. Był czas_3 dekady

   Czyli zarobi zbrojeniówka Koreańska na podwoziach, a nie HSW.

  2. Chyżwar

   Źle liczysz. Jego obowiązkiem jest oddanie wojsku 18 sztuk, które zostały mu zabrane i dopilnowanie, żeby w terminie dostało następne. Dlatego liczba potrzebnych podwozi jest o wiele większa.

 23. Maczek

  trochę patola my sprzedajemy UKR żeby kupić w Koreii

  1. fefe

   hehe no nie? zamiast żeby kasa została w pl to my wydamy w Korei......

  2. Sailor

   Ukraińcy potrzebują na przed wczoraj my na wczoraj. Natomiast od Koreańczyków mamy kupić tylko podwozia.

  3. Chyżwar

   PGZ deklarował zwiększenie produkcji Borsuków do około 120 sztuk rocznie przy założeniu, że będzie brał w tym udział Cegielski. Ten zakład pono już posiada maszyny konieczne do spawania kadłubów. Borsuk na chwilę obecną nie jest gotów do produkcji. Teoretycznie więc są możliwości zwiększenia produkcji podwozi do Krabów. Tyle, że obecna licencja zezwala na wyprodukowanie 120 szt. Nie wiem jak z półfabrykatami do luf. To cholerstwo mu się sezonować. No i pytanie ile wież jest w stanie wyprodukować nasz przemysł rocznie.

 24. Jerzy

  Świetna wiadomość, ciekawe czy będą je dopiero produkować, czy żeby było szybciej przekażą część egzemplarzy wyprodukowanych już dla naszych jednostek. Może za jakiś czas pojawią się filmy jak radzą sobie w boju.

  1. Sky

   Zalezy jak szybko moga dotrzec podwozia z Korei i na ile bedzie mozna zwiekszyc produkcje systemów wieżowych.

 25. Honker Haker

  Oczywiście można odtrąbić sukces, ale dobrze sprzedać to znaczy nie tylko wydać towar, ale i pobrać zapłatę, a z tą może być różnie. Z każdym miesiącem Ukraina gospodarczo osuwa się w otchłań niewypłacalności. Nie zapominajmy że wojna toczy się na ich terytorium. Na ile cierpi rosja przez sankcję do końca nie wiemy, ale to, że Ukraina jest rozkradana i niszczona to fakt. Nie mają już m.in. największego kombinatu metalurgicznego i największej rafinerii. Media podrzucają nam informacje ku pokrzepieniu serc, ale jest też druga strona medalu.

  1. Sky

   bez obaw kasa wpłynie. co do rozkradania to krada ruscy, taka ich tradycja wojowania - gwalcic, mordowac i krasc. Dlatego cieszmy sie,ze nasze Kraby i inny sprzet pomoga UA w rznieciu tego czegos ruskiego.

Reklama