Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjskie lotnictwo pola walki ponosi straty

Ka-52
Ka-52
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Śmigłowiec bojowy Ka-52 miał zostać zestrzelony przez żołnierzy elitarnej 47. Brygady Zmechanizowanej. Jednostka ta walczy obecnie na północny wschód od Awdijewki niedaleko wyłomu pod Oczeretyne.

Jak na razie brakuje bezpośrednich dowodów na zestrzelenie śmigłowca, jednak trzeba zauważyć, że w ostatnich tygodniach Ukraińcy zgłosili kilka strąceń rosyjskich maszyn pola walki, przeznaczonych do operowania w bezpośredniej bliskości walczących wojsk. Wcześniej było to kilka samolotów Su-25, teraz – po raz pierwszy od długiego czasu – Ka-52.

Na żadne z tych zestrzeleń nie ma dowodów, jednak samolotu pola walki i śmigłowce poruszają nisko nad ziemią i trudno o spektakularne nagrania.

Maszyny te upadają też po własnej stronie linii frontu, a rosyjskie wojska nie „chwalą się tymi” wydarzeniami. W takich sytuacjach pozostaje śledzenie rosyjskich kanałów społecznościowych, ale te w ostatnim czasie potwierdziły jedynie utratę jednego bombowca frontowego Su-34.

Reklama

Nawet jeżeli tylko część doniesień o zestrzeleniach się potwierdzi, to oznaczają one ponowne zwiększenie aktywności rosyjskiego lotnictwa pola walki i jego obecność nad wybranymi odcinkami linii frontu. W ostatnim czasie rolę atakowania ukraińskich oddziałów na froncie wypełniały przede wszystkim samoloty Su-35 i Su-34, w tym wykorzystujące bomby szybujące pozwalające działać spoza zasięgu części rosyjskich środków OPL.

Pojawienie się strat statków powietrznych pola walki może też świadczyć o nowych dostawach amerykańskiego uzbrojenia, w tym pocisków bardzo krótkiego zasięgu Stinger.

Czytaj też

Rosja atakują Ukrainę posiadała około 130 śmigłowców Ka-52 z czego co najmniej 48 zostało utraconych bezpowrotnie a co najmniej dalszych 12 zostało uszkodzonych. Jest to więc statek powietrzny, który poniósł największe straty i wół roboczy rosyjskiej armii. W międzyczasie mogło zostać wyprodukowanych 10-20 nowych Ka-52 wersji M. Straty Su-25 są z kolei obliczane na co najmniej 30 ze 192 maszyn.

YouTube cover video
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. Tani2

    To był własny Mi-8/17. Jest nekrolog pilota na necie.

  2. Tani2

    Fejk czyli ku pokrzepieniu serc zresztą tak jak i poprzedni.

    1. maras2

      Podejrzewam że cos im zniknęło z radarów. Tylko nie wiedza co a ze nie wiedza to zapewne ruskie.

    2. Rusmongol

      Według kacapów fejkiem jest że stracili 3.5 tys czołgów i sto tys ludzi. ..ale za to według nich i przekazy2aczy ich propagandy USA kupiło od Kazachstanu i przekazało 100 w świetnym stanie samolotów.... Za kopę kasy bo 2.5 mln $. Świetne 100 maszyn po mniej za sztukę niż nowy Fiat Tipo...🤣

    3. Komandos PCK Shev Valdore

      @rusmongoł, ale o jakich ty 100 tysiącach kacapów mówisz? Przecież niedawno wypisywałeś, że stracili ono 600 tysięcy ludzi.

  3. eee

    Czy w przemysle też są ludzie dziwni.., bo pieniądze, tak jak w wojsku bo rozkazy, czy w polityce bo gierki, wyborcy , media, a może przydała by się grupa ekspertów, cywilów z zewnątrz, też naiwne... Bo wyborcami, np referendum czy kupić Gripeny, bądz sie manipuluje badz nie posiadaja specjalist. wiedzy. No a media.....grupy nacisku... Suma sumarum...wieża Babel, decyzje podejmuja politycy, a biurokraci wykonują rozkazy... Ale czemu jest tak źle kiedy jest tak dobrze i tyle pieniędzy jest wydanych....a nie ma wszędzie podstaw i wszedzie niedoróbki, słoma, nędza, braki, improwizacja i ignorancja. Nagle odkryliśmy że nie mamy ani amunicji ani zapasów, w zasadzie mieliśmy troche starszych systemów kt sprawdzaja sie na Ukrainie, i konflikcie o niewielkim nasyceniu nowoczesnymi sr. walki i niewielkiej intesywności.

    1. Wania

      Ale u nas nie było referendum czy kupić gripeny. Kupiliśmy f-16 I bardzo dobrze patrząc na to co potrafią i patrząc na skalę ich popularności na świecie, gdzie zakupy tak jak u nas były poparte testami i oceną, w której jednym z kryteriów jest zawsze perspektywicznosc konstrukcji i koszty użytkowania w przewidywanym okresie. Zawsze można wydać lepiej pieniądze patrząc na zakupy po paru latach. Patioty się sprawdziły i budowa wielowarstwowej tarczy ma duży sens. Tak jak inwestycje w kolejne rodzaje uzbrojenia.

  4. eee

    Czy projektujac "laserową" amunicje np jak coperhead smart, bonus etc, czy ruskie krasnopol ew. Pirata nie mozna przedłuzajac mu zasiegu sworzyc amunicje plot. Na miare robot 70 tylko z większym zasiegiem. Cześć rozwiązań jest wspólnych...dla różnych zastosowań.

    1. Davien3

      RBS70 powstawał od początku jako pocisk plot i ma inny sposób naprowadzania od tego co wymieniłeś. A już idea by przerabiac powolne ppk czy pociski HE z artylerii na plot..... Aha SMArt działą raczej w odwrotna stronę niż pocisk plot:))

    2. xdx

      Szwedzi razem z Niemcami mieli pomysł aby AIM 9 wykorzystać jako pocisk powietrze - ziemia , z tego co pamiętam to pomysł upadł. Z koleji Smart ma naprowadzanie radarem milimetrowym- uwalnia tylko się określonym terytorium i opadając na spadochronie skanuje okolice - znajdzie cel to odpala. Na bazie Smarta Korea zrobiła pocisk do czołgu do strzelania poza wzrokiem- chyba coś koło 8km zasięgu. Ale nie jestem pewny czy go produkują. Wiesz technologie np w USA , Niemczech to są tylko wojsko musi powiedzieć co chce otrzymać i wybulić kasę na badania - bo zrobić to praktycznie da radę wszystko i z wszystkim można rzeczy łączyć - ale to wojsko określa co potrzebuje.

    3. Davien3

      xdx Koreański KSST II powstał we współprcy koreańsko-niemieckiej i nie wyszedł na razie poza stadium prototypu Ma zasieg 2-8km gdzie pierwsza liczba to zasięg minimalny I nie słuzy jako pocisk plot ale zwykły do niszczenia czołgów

  5. młodygrzyb

    Jeszcze jakis czas temu bez problemu pokazywali filmiki ze strąceniami. Teraz , zero dowodów na swe opowieści. Ale musieli czymś przykryć bolesną utratę 2 Mi-24 i Mi-8 od jednego pocisku.

Reklama