Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosjanie prezentują nową wersję BRDM-2

Fot. mil.ru

Rosyjskie siły powietrznodesantowe otrzymały nowe pojazdy opancerzone BRDM-2MS, będącymi modernizacją dobrze znanych wozów rozpoznawczych BRDM-2. Wdrożenie zmodernizowanej wersji już przestarzałego typu uzbrojenia może oznaczać braki w nowoczesnych wozach dla jednostek tego typu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pojazdy te mają być wykorzystywane obecnie przez żołnierzy powołanych w ramach częściowej mobilizacji. BRDM-2MS względem wersji bazowej odznacza się m.in. dodatkowym pancerzem, ulepszonym systemem przeciwpożarowym, kamerą termowizyjną, dalmierzem laserowym, systemem obserwacji dowódcy i działonowego, czy bocznymi drzwiami (rozwiązanie podobne do zastosowanego w polskich modernizacjach - Żbik i Szakal) . Wracając do kwestii ochrony załogi, to jest ona zadecydowanie większa względem wersji bazowej, poprzez dodanie m.in. pogrubienie dna kadłuba czy dodatkowy pancerz na większości powierzchni kadłuba. Rosjanie prezentują to jako element zmniejszenia podatności pojazdu na m.in. przeciwpancerne pociski kierowane i granatniki przeciwpancerne, jednak ta dodatkowa osłona może zadziałać co najwyżej na część wymienionych efektorów i to starszego typu jak 9M14 Malutka.

YouTube cover video

Czytaj też

Pojazdy w tej wersji są obecnie używane przez Siły Zbrojne Serbii i Birmy w liczbie odpowiednio 30 i 33 sztuk. Pojawienie się tej wersji w rosyjskich wojskach powietrznodesantowych może oznaczać brak dostępnych nowocześniejszych pojazdów dedykowanych np. BMD-2, zatem konieczne stało się ulepszenie już przestarzałych BRDM-2, które są używane przez wojska rosyjskie w liczbie ponad 1000 (i kolejne 1000 w rezerwie). Jednak nie jest wiadome czy wozy te nie były np. przeznaczone dla Birmy/Mjanmy i Rosjanie po raz kolejny pojazdy przeznaczone na eksport wcielili do własnego wojska jak T-90S należące do Indii.

Reklama

Czytaj też

BRDM-2MS to rosyjska modernizacja opancerzonego samochodu rozpoznawczego BRDM-2. Główny nacisk tej modernizacji został położony na poprawę kolejno świadomości sytuacyjnej, mobilności i odporności balistycznej. W celu poprawy tej pierwszej wóz został wyposażony w głowicę optoelektroniczną w tylnej części wieży z kamerą termowizyjną (o zasięgu do 5 km w dzień i do 3,5 km w nocy) oraz zestaw sześciu kamer telewizyjnych po bokach kadłuba (o zasięgu do 2,7 km w dzień i do 1,5 km w nocy). Dzięki wymianie dotychczasowego napędu na nowy silnik wysokoprężny o mocy 150 KM możliwe jest osiągnięcie prędkości maksymalnej ok. 100 km/h przy łącznej masie pojazdu ok. 6900 kg. Opancerzenie z kolei zostało wzmocnione poprzez instalację dodatkowych modułów pancerza. Dotychczasowe uzbrojenie pojazdu i jego wieża pozostały bez zmian.

Autor. Srđan Popović/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (3)

 1. Husarion

  Rosjanie modernizuja trupa bo nie maja jak zaprojektowac nowego , to sa zmarnowane srodki ... ciesze sie ze oni podjeli taka decyzje , jak ruskim cos odbije to te BRDM-2 beda latwym celem ... dobrze ze my nie poszlismy tym samtm tropem , jedyny mankamen naszego nastepcy BRDM'ka jest slabe opancerzenie .

  1. ordinary soldier

   "jedyny mankamen naszego nastepcy BRDM'ka jest slabe opancerzenie ." A czy my w ogóle mamy jakiegoś "następcę" BRDM-2??

  2. Crismos

   Zmodernizowane żbiki/szakale

 2. Łowca wiedźm

  Mad Max V

 3. Ma_XX

  niczym instalacja kubistyczna

Reklama