Technologie

Ukraina: Przeciwpancerne BRDM jadą na front [WIDEO]

BRDM-2 Amulet Ukraine
Fot. KB Łucz

Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły próby ogniowe i odebrały 4 pojazdy opancerzone BRDM-2 przezbrojone w nowe pociski przeciwpancerne. Dwa wozy otrzymały zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Amulet a dwa kolejne wyrzutnie Skif, które mogą być odpalane z pojazdu lub też używane samodzielnie.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

W marcu bieżącego ekipa Biura Konstrukcyjnego Łucz przy wsparciu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wznowiła prace nad przezbrojeniem niszczycieli czołgów na podwoziu transportera opancerzonego BRDM-2 typu 9P148 w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Amulet. Uruchomiono też prace nad szybką modernizacją poprzez instalację wyrzutni ppk Skif.

Czytaj też

W przypadku wyrzutni Skif, są one instalowane w sposób umożliwiający ich ukrycie pod pancerzem podczas procesu przeładowywania, podobnie jak w standardowych pojazdach 9P148. Wyrzutnie pocisków kierowanych Skif pochodzą z produkcji przeznaczonej na eksport, stąd nietypowy, piaskowy kolor. Od krajowych wyrzutni typu Stugna, Skif różni się modułem naprowadzania, którym jest PN-S białoruskiej firmy Peleng. W obu stosowane są te same rakiety naprowadzane w wiązce lasera. Są to pociski rodziny RK-2, czyli RK-2S  z kumulacyjną głowicą tandemową o penetracji ponad 800 mm stali (po przebiciu pancerza reaktywnego), które są podstawowym uzbrojeniem systemu lub wariant RK-2OF z głowicą odłamkowo-burzącą. Oba pociski mają zasięg skuteczny od 100 do 4000 metrów. Wyrzutnia może być odpalana z pojazdu lub zdemontowana i zainstalowana na podstawie trójnożnej.

Nieco bardziej ambitny jest program modernizacji wozów 9P148 poprzez instalację modułu Amulet. Jest to lekki system uzbrojenia, składający się z umieszczonej na zdalnie sterowanej podstawie głowicy optoelektronicznej i laserowego modułu naprowadzania oraz dwóch wyrzutni pocisków kierowanych Stugna-P. Moduł jest na stałe zabudowany na stropie kadłuba i aby uzupełnić amunicję członek załogi musi otworzyć górny właz pozostały po wyrzutni pocisków 9K113 Konkurs i ręcznie załadować wyrzutnie. Amulet może zostać uzbrojony w starsze pociski z głowicą tandemową kalibru 130 mm RK-2S o zasięgu 4000 m i penetracji 800 mm RAH po penetracji pancerza reaktywnego lub nowsze rakiety RS-2M kalibru 152 mm zapewniające penetrację ponad 1100 mm i zasięg około 5,5 km.

Czytaj też

Prace nad zdalnie sterowany modułem uzbrojenia Amulet trwały co najmniej od 2019 roku i zakładały modernizację wszystkich znajdujących się w służbie niszczycieli czołgów 9P148. Ze względu na brak finansowania do 2022 roku prace nie były prowadzone zbyt intensywnie – moduł Amulet przetestowano na jednym prototypie, zabudowując na zmodernizowanym BRDM-2L1. Rosyjska inwazja zdecydowanie przyspieszyła prace. Na nagraniu z testów poligonowych realizowanych w ramach badań odbiorczych przez Siły Zbrojne Ukrainy widać dwa pojazdy uzbrojone w moduł Amulet i dwa wyposażone w wyrzutnie Skif. Wszystkie cztery pojazdy po przyjęciu na uzbrojenie mają zostać wysłane do działań bojowych.

Komentarze (2)

 1. Xzibit

  Nasze wraki typy BRDM mają na wyposażeniu ppk Malutka którą można niszczyć co najwyżej jakiś szalet na wsi :)

 2. Piotr Skarga

  Co oni tam wiedzą. Powinni się zapytać Błszczaka , Klicha albo Siemoniaka. Ten pierwszy kazalby im czekać bo ",wkrótce" dostaną nowe niszczyciele w ramach programu Ottokar. Ten drugi uznałby, że wystarczą 50-o letnie ... Malutkie, a trzeci najpierw by zredukował liczbę pojazdów o połowę, bo jak prez Komorowski zapewniał "w Europie nie będzie przecież wojny przez kolejne 20 lat" - więc po co Ukraińcom takie niszczyciele czołgów? Może woleli by jakieś tablice matematyczne??

  1. Μonkey

   No bo de facto od ponad 40 lat w Polsce nie było konfliktu zbrojnego. Największym kryzysem politycznym było zabójstwo Popiełuszki a później wstąpienie do Unii Europejskiej i masowa migracja na zachód (od 2004 wyjechało ponad 6 mln osób, w większości z wyższym wykształceniem)

  2. Ajot

   @Monkey Możesz podać źródło tych danych wg których z Polski do innych krajów UE wyjechało 6mln osób? O tym że większość miała wyższe wykształcenie też poproszę o źródło. Tylko inne niż RT lub Sputnik.

  3. Nowoczesny

   W Polsce politycy mieszają się do zakupów uzbrojenia a opcje polityczne walczą ze sobą więc walczą też z zakupami uzbrojenia. Zakup Himarsów to decyzja polityczna a nie wojska. Zakup Abrahmsow też decyzja polityczna. Mieliśmy w ramach programu Homar mieć własne podwozie ale politycy chcą lizać tyłki Ameryki i wybrali gotowe Himarsy.