Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjska artyleria z pancerzem przestrzennym

2S19M2 Msta-S.
2S19M2 Msta-S.
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia.

W serwisie X (dawniej Twitter) pojawiło się nagranie przedstawiające kolejną rosyjską armatohaubice 2S19M2 Msta-S z osłoną dodatkową. Tym razem poza klasyczną siatką zdecydowano się na metalowy pancerz przestrzenny.

Rosyjskie Msty otrzymały już na przestrzeni ostatnich ponad 2 lat wiele typów pancerza dodatkowego, mającego chronić je przed m.in. dronami FPV jak drewniane bale lub klasyczne daszki. Tym razem Rosjanie poszli w stronę stworzenia dla jednej ze swoich armatohaubic pancerza przestrzennego wykonanego z nieznanej grubości kawałków metalu umieszczanych na przygotowanym stelażu. Obok tego zamontowano klasyczną już osłonę siatkową, która jednak jest tak skonstruowana, że aby umożliwić przejście uzbrojenia głównego z trybu marszowego do bojowego konieczna, jest ingerencja człowieka z zewnątrz. Na to wszystko została położone pokrycie maskująca.

Czy ta osłona zwiększa przeżywalność pojazdu? W jakimś stopniu tak, ale w równie dużym, jak nie większym dodaje mu masy. To przekłada się na szybsze zużycie podzespołów np. mechanizmów obrotu wieży. W połączeniu z brakami w częściach zmiennych do wozów rodziny 2S19 spowodować to może przyspieszenie daty remontu opisywanego pojazdu wskazując, że jego powrót nie będzie prędki. Oczywiście tak przygotowana osłona daje większe szanse przeżycia na polu walki względem rozwiązań bazujących na blasze falistej, kłodach drewna lub europaletach… jednak dalej jest to rozwiązanie improwizowane ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Reklama

Rosjanie dotychczas mieli utracić przynajmniej 268 armatohaubic rodziny 2S19 Msta-S, z czego 249 to straty bezpowrotne (według danych Oryx). W przypadku wersji M2/SM mowa tutaj o zniszczeniu przynajmniej 29 sztuk i przejęciu przez Ukraińców kolejnych 18 egzemplarzy. Tym samym widzimy, że liczba uszkodzonych pojazdów i nadających się do remontu jest niewielka. Dlatego tak ważne staje się zwiększenie ich przeżywalności na polu walki poprzez m.in. montaż dodatkowej osłony (często o wątpliwej skuteczności wobec czegoś więcej niż prosty drony FPV z granatem lub pojedynczą głowicą kumulacyjną).

Czytaj też

2S19 Msta-S to rosyjska samobieżna armatohaubica kal. 152 mm, opracowana w latach 80. XX wieku jako następca systemów 2S3 Akacja i 2S5 Hiacynt. Główne uzbrojenie stanowi armatohaubica 2A64 z lufą o długości 47 kalibrów, umieszczona w obrotowej wieży osadzonej na podwoziu gąsienicowym. Do samoobrony służy wielkokalibrowy karabin maszynowy NSWT kal. 12,7 mm. Samo podwozie zbudowane zostało z wykorzystaniem podzespołów czołgów T-72 i T-80. Szybkostrzelność Msta-S dochodzi do 8 strzałów na minutę, zaś donośność określa się na 29-36 km. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik W-84A o mocy 840 KM, pozwalający na rozpędzenie ważącej 42 tony samobieżnej armatohaubicy do 60 km/h.

Reklama

W przypadku wersji 2S19M1 zastosowano ulepszony silnik W-84AMS, zintegrowano system kierowania ogniem ASUNO oraz dodano system nawigacyjny GLONASS. Wersja 2S19M2/2S33 Msta-SM-2 otrzymała m.in. nową armatohaubicę 2A79 152 mm z dłuższą lufą - L60 (co zwiększyło donośność do ponad 40 km) oraz zwiększono szybkostrzelność do 10 wystrzałów na minutę.

Msta-S
2S19M2 Msta-S.
Autor. mil.ru
Reklama

Komentarze (6)

  1. Szwejk85/87

    Można się z tego śmiać, ale faktem jest, co stwierdził autor artykułu, że jakąś skuteczność takie wynalazki mają. Lepsze coś takiego, niż strata Kraba od uderzenia drona z 70 letnią głowicą RPG. Takie kewlarowe osłony mogą mieć sens wobec absolutnego braku aktywnej obrony przeciw dronowej naszych pojazdów bojowych i nie bojowych. Ja bym przygotował i przetestował takie patenty dla najcenniejszych sprzętów naszego wojska...

    1. Davien3

      @Szwejk po pierwsze ta Msta nie jest w stanie nawet strzelac bez demontazu tego czegoś. po drugie Kraby nie są atakowane przez droniki FPV bo te zwyczajnie nie doleca do nich:))

  2. Bender

    Fiu, fiu, innowacja. Niedoskonałość konstrukcji mechanicznej zrekompensowano przydzieleniem siły żywej do obsługi klatki, a brak Fonetu zastąpiono klepaniem w pancerz. Widoczną z daleka wadą systemu jest brak opancerzenia tak kluczowego elementu zestawu jak żołnierz odpowiedzialny za otwieranie klatki (nie jest też jasne, jak towarzyszy swojej armacie w trakcie przemieszczenia), ale jestem pod wrażeniem innej, unikalnej funkcjonalności jaką jest trzymanie załogi pod kluczem po zamknięciu klatki 😂

    1. Mykola Dzavelin

      Czepiasz się pan bo chodzi o ruska srmatohaubica. Gdyby było to rozwiązanie ukraińskie piałbys pan z zachwytu. widziałeś pan czołg Abrams używany przez Ukraińców? Obwieszony kostkami pancerza reaktywnego i kratami. Jak to mówia, każdy orze jak może.

    2. Mykola Dzavelin

      Nabijasz się z tego bo to ruski wynalazek. Ale popatrz jak ukraińcy obwieścili kostkami pancerza reaktywnego i wszelkiego rodzaju kratami Abramsa. A przecież wy twierdził iście, że Abrams jest niezniszczalny.

    3. Davien3

      @Mykola ta ruska wunderwaffe wymaga dodatkowego sołdata by w ogóle mogła strzelać:)) Natomiast Abrams nie dość ze ma standardowo ERA w wyposażeniu to ukraińcy nie zrobili z niego czegos niezdolnego do działąnia a ich siatki wyglądają jak robione w Lima Tank Plant:))

  3. rED

    To chyba nie jest metal. Za lekkie te drzwi które otwiera. Na zdjęciu grubość tego "pancerza" to 2-3 cm więc gdyby to była stał masa byłaby znaczna. Może to OSB?

    1. QVX

      Też mam takie wrażenie - jeszcze lekki stelaż i słabe mocowania. Czyżby zaczęło brakować siatki.

  4. Mykola Dzavelin

    Szanowni Państwo, czy ma zdjęciu jest srmatohaubica MISTA o której pisał komentator Buczacza a błąd jest w opisie zdjęcia czy odwrotnie? Proszę o odpowiedź bez złośliwości.

  5. Paweł LiS

    Na mekavach czy na Krabach podarowanych/sprzedanych UA przez Polskę też są takie pancerze. Ich ciężar nie musi być gigantyczny. Obciążenie i przyspieszone zużycie techniczne podwozia czy szansa przeżycie? Wybòr prosty. Po za tym można to zròwnoważyć np. Mniejszą ilością paliwa czy amunicji. Skoro działo i tak ucieka/zmienia stanowisko po kilku strzałach to chyba moźna to jakoś ogarnąć...

  6. Dr. Pavl Kopetzky

    Sposobem ich!... podwójne naboje amunicja ostrzał... Śmierć War, AD 2024

Reklama