Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosji kończą się irańskie drony?

Shahed-136
Irańska amunicja krążąca Shahed-136. To prosta ale skuteczna konstrukcja.
Autor. ANA

Rosja rozpoczęła uderzenia na Ukrainę przy użyciu dronów irańskiej produkcji w związku z poważnymi brakami pocisków manewrujących, ale odniosło to umiarkowany sukces i prawdopodobnie wyczerpała też zapasy dronów - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że od września Rosja prawdopodobnie wystrzeliła przeciw Ukrainie setki wyprodukowanych przez Iran bezzałogowych statków powietrznych (UAV), zarówno dronów jednokierunkowego uderzenia (OWA) i bardziej tradycyjnych systemów wielokrotnego użytku.

Czytaj też

"Rosja w dużej mierze używała tej broni przeciw taktycznym celom wojskowym i ukraińskiej sieci elektrycznej. Jednak ostatnio rosyjscy dowódcy prawdopodobnie chcieli, aby pochodzące z Iranu UAV traktowały priorytetowo jako okazjonalne cele również placówki medyczne i uderzały w nie za pomocą amunicji kierowanej, jeśli zostaną zidentyfikowane. Rosja prawdopodobnie obmyśliła plan kampanii przy użyciu UAV-ów w reakcji na poważny brak pocisków manewrujących, ale podejście to odniosło ograniczony sukces" - napisano.

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

Wskazano, że większość wystrzelonych UAV-ów została zneutralizowana, a od około 17 listopada nie pojawiła się publicznie żadna informacja o uderzeniu przy pomocy jednorazowego dronu. "Rosja najprawdopodobniej prawie wyczerpała swoje obecne zapasy, ale zapewne będzie dążyć do ich uzupełnienia. Rosja może prawdopodobnie szybciej pozyskać OWA z zagranicy niż wyprodukować w kraju nowe pociski manewrujące" - dodano.

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Filemon19

    Podsumowując 2400 dronow szachid pierwszej partii skutecznie zatrzymuje front Doniecki w tym koncentrację brygad zmechanizowanych

Reklama