Reklama

Siły zbrojne

Rosja z irańskimi dronami

Autor. Autorstwa Tasnim News Agency, CC BY 4.0

Iran przekazał Rosji setki dronów bojowych, które mogą zostać użyte w wojnie z Ukrainą; Teheran zdecydował się na ten ruch mimo ostrzeżeń ze strony Stanów Zjednoczonych - poinformowała agencja AP, powołując się na „dane wywiadowcze państw Zachodu”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Nie mamy potwierdzenia, czy bezzałogowce wykorzystano już na froncie na Ukrainie, lecz maszyny są sprawne i gotowe do zastosowania w warunkach bojowych - oznajmili przedstawiciele służb, zastrzegający sobie anonimowość.

Czytaj też

"W obliczu sankcji gospodarczych i ograniczeń w łańcuchach dostaw z powodu inwazji na Ukrainę, Rosja coraz częściej zwraca się do Iranu jako kluczowego partnera i dostawcy uzbrojenia. (...) Przekazanie dronów może być przejawem pogłębienia współpracy wojskowej między (tymi) wieloletnimi sojusznikami" - oceniła AP.

Reklama

Stany Zjednoczone posiadają informacje, z których wynika, że Iran wesprze Rosję w działaniach wojennych na Ukrainie, dostarczając jej nawet kilkaset dronów, w tym także uzbrojonych - oznajmił 11 lipca doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Kilka dni później Waszyngton powiadomił, że rosyjscy urzędnicy mieli odwiedzić lotnisko w centralnym Iranie, aby obejrzeć bezzałogowce.

Czytaj też

Na początku sierpnia amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) przekazał doniesienia, że Iran mógł wysłać do Rosji pierwszą partię dronów, a w zamian Moskwa jakoby rozważa dostarczenie Teheranowi myśliwców Su-35.

10 sierpnia stacja CNN poinformowała, że rosyjscy żołnierze odbyli już szkolenie z obsługi irańskich samolotów bezzałogowych Shahed-191 i Shahed-129, zdolnych do przenoszenia precyzyjnie naprowadzanych pocisków rakietowych.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Jerzy

  Irańczykom trudno się dziwić - skoro Izrael dokonuje zamachów na ich naukowców na ich własnym terytorium i grozi bombardowaniami, Europa się odwraca, a USA nakładają kolejne sankcje i też grożą wojną (słynne zdanie Trumpa, że mają do zbombardowania całą listę "celów ważnych dla irańskiej kultury"), to z kim mają współpracować jak nie z Rosją i Chinami?

  1. iunctim

   Tjaa a Iran biernie na to patrzy, nie grozi nikomu wojną i nie atakuje. Po prostu baranki pokoju

  2. Valdore

   @Jerzy, obudx się, Trumpa juz dawno nei ma a Iran stara się o zniesienie sankcji co blokuje akurat Rosja

  3. seb1746

   Jerzy - zgadzam się tymbarskiej że Iran aspiruje do przynależności do BRICS

 2. Ma_XX

  dla niby 2 armii świata to wtopa wizerunkowa

  1. srodek

   Wiesz tak samo jak przegrana w Wietnamie czy ucieczka z Afganistanu. Wiele czynników - np w Wietnamie przekaz mediów o wojnie ( niemal identyczny jak teraz media o Rosji ) a Afganistan - błąd wywiadu jak długo rząd się utrzyma.

  2. Valdore

   @Srodek, w Wietnamie przegrali politycznie u siebei, wiesz, demokracje tak maja że muszą się słuchac głosu obywatel;i. Z Afganistanu wycofali się w spokoju a talibowie siedzieli cicho.. A w Afganistanie to afgańska armia nie chciała walzyc z talibami

Reklama