Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie: czekamy na F-16

F-16, zdjęcie poglądowe
F-16, zdjęcie poglądowe
Autor. U.S. Air Force photo, Tech. Sgt. Joseph Swafford

W sieci pojawił się wywiad prowadzony z rosyjskim pilotem myśliwców rodziny Suchoj. Jak powiedział, on i jego koledzy nie boją się pojawienia się F-16 i wypracowali już odpowiednią taktykę.

Wywiad z rosyjskimi pilotami przeprowadził rosyjski portal Zwiezdanews a przytacza go portal bulgarianmilitary. Reporter pyta w nim, czy rosyjscy piloci „nie boją się” pojawienia F-16. Pilot odpowiada na to: „oczywiście, że nie”, a rosyjscy piloci siły powietrzne po prostu „czekają na jego pojawienie”.

Reklama

Następnie rosyjski pilot argumentuje dlaczego F-16 nie jest czymś, czego należy się bać. „Aerodynamika (F-16 - red.)  nie zmieniła się. To nadal jednosilnikowy samolot. Znamy jego zalety i słabości (…) kiedy spotkamy się w walce powietrznej doprowadzimy do sytuacji w którym my będziemy królami a on nikim”. Dodaje, że wypracowano już taktyki do walki z F-16.

Czytaj też

Wszystkie rozważania na temat aerodynamiki i napędu F-16 i doprowadzenia do sytuacja, w której będzie „nikim” wskazują, że Rosjanie chcieliby wykorzystać przewagę swoich dwusilnikowych samolotów w walce manewrowej po uprzednim skróceniu dystansu. Jest to o tyle nierealne, że w nowoczesnej walce powietrznej cele wykrywa się w z odległości nawet stu kilometrów i niszczy rakietami zanim jakakolwiek walka manewrowa toczona przy pomocy pocisków rakietowych krótkiego zasięgu czy działka mogłaby zaistnieć.

Oczywiście istnieją sposoby na skryte podejście do przeciwnika i zmuszenie do walki powietrznej. Np. część rosyjskich samolotów może odciągać uwagę pilotów ukraińskich, a inne mogę podejść do nich z innego kierunku, np. maskując swoją obecność na tle ziemi (idąc na niższym pułapie niż F-16). Biorąc jednak pod uwagę, że Ukraińcy działaliby ostrożnie za własnymi liniami, to takie podejście wiązałoby się z  wejściem w zasięg ukraińskich systemów obrony powietrznej.

Jak wynika z innych wypowiedzi opracowana taktyka walki z F-16 ma się opierać także na walce na większe dystanse, ponieważ wskazano, że rosyjskie samoloty mają „lepsze uzbrojenie” niż F-16 a także nowocześniejsze „systemy celownicze” w tym w szczególności podkreślany są systemy optoelektroniczne.

Czytaj też

Rzeczywiście wydaje się, że ukraińskie F-16 nie będą dysponowały nad swoimi przeciwnikami przewagą jak np. czołgi Abrams i Leopard 2 nad czołgami rodzin T-72 i T-80. Wiele będzie zależało od wyszkolenia, ostrożności w działaniu i konfiguracji w jakiej Ukraina otrzyma swoje F-16 . Skądinąd wiadomo, że na maszynach tych mają być zainstalowane nowoczesne systemy samooobrony, walki elektronicznej i lepsze niż w wariancie AM/BM radiolokatory. Wydaje się też, że szanse ukraińskich F-16 wzrosłyby gdyby za sterami przynajmniej części z nich usiedli doświadczeni piloci zagraniczni.

Reklama
Reklama

Komentarze (15)

 1. Koro

  Oprócz wyszkolenia.. Bo tu uważam że będą, problemy.. Wystarczyłby AWACS....i uzbrojenie F 16 w Meteor.. Choć to drugie mało prawdopodobne bo z tego co pamiętam koszt 1 meteora to 2 mln euro...

  1. Davien3

   F-16 nie są zintegrowane z Meteorem więc zapomnij

  2. Czytelnik D24

   @Davien3 Samoloty Ukraińców do pewnego momentu też nie były zintegrowane rakietami AMRAAM :-)

  3. Davien3

   Czytelnik D24. I dalej nie są pociski AMRAAM są uzywane jedynie w ukraińskich zestawach NASAMS czyli OPL

 2. Robs

  Ta garstka F-16 będzie miała realnie mały wpływ na wynik wojny. Po raz przewaga Rosji w samolotach i OPL po dwa drony i Iskandery.

 3. Tani2

  Pożyjemy zobaczymy,były Leopardy potem Mardery,Bradleye i Abramsy po drodze Patrioty i Himarsy na końcu ATCAMS no i F-16. Czy to koniec wunderwaffe ? Jeszcze zostaje F-22 i lotniskowiec klasy Ford. Bo jak szaleć to szaleć. Może w końcu ruscy wykończą Kuzniecowa. Trochę siè pośpieszyłem F-16 jeszcze nie ma. Kiedy będzie? Ja nie wiem....... Jak na razie ruscy wyczyścili m Czarne z samolotòw NATO. Czyli efekt Migacza jest......jaja się skończyły.

  1. GB

   Typu Ford. Klasa to lotniskowiec, niszczyciel itd. Przekazana broń nie jest wunderwaffe, to w zasadzie w większości sprzęt mający po kilkanaście czasami kilkadziesiąt już lat i standardowy dla Zachodu. i co z tego jak ruscy wyremontują Kuzniecowa? Przecież nie wejdzie na M. Czarne. Po drugie nie ma operacyjnych pilotów, po trzecie chodzą infa już po runecie że remont zakończy się w 2028 r.

  2. Chyżwar

   @GB Uważasz, że ruscy kiedykolwiek wyremontują tą biedną "Sungaszę"? Przecież wieść gminna od dawna już niesie, że matrosy wynosiły z Kuzniecowa wszystko co dało się sprzedać na okolicznych bazarach.

  3. Davien3

   Tani jak na razie to Ukraińcy czyszczą M.Czarne z rosyjskich okrętów:) Wiec to co piszesz można włożyc pomiedzy bajki.

 4. Wania

  Z czołgami jest tak samo. Dlaczego rosyjskie lepsze? Bo są mniejsze i lżejsze. Po czym na filmach widać rosyjskie czołgi wyglądające jak wieże oblężnicze ze średniowiecza, które przebijają starenkie głowice RPG zamontowane na dronach i dobijają granaty wrzucane do otwartych włazów.

  1. PszemcioPL

   @Wania - ru czołgi są gorsze. "lżejsze i mniejsze" - niby tak, ale co z tego, skoro szybko są niszczone właśnie przez to? Za to stare Bradleye robią z nich sieczkę ppkami.

  2. Chyżwar

   Z dronami nie jest tak, jak sobie wyobrażasz. Przy ich pomocy głównie dobija się czołgi, które wcześniej zostały porażone czymś innym. Dotyczy to zresztą obu stron konfliktu.

 5. PszemcioPL

  Dlaczego autor zakłada, że ru będą chcieli walki manewrowej? ru mają rakiety pow-pow o zasięgu 300 km.

  1. Davien3

   Nadające się na tankowce czy bombowce a nie na myśliwce

  2. Rusmongol

   Tu mają wszystko bez analoga. A później wychodzi jak zawsze... Choćby to że jak on namierzy cel z tych 300 km? No chyba że latające boisko piłkarskie 🤣

  3. Chyżwar

   Tylko ustrzel taką rakietą z odległości 300 kilometrów myśliwca. Powodzenia życzę. Poza tym praktyka na każdym prawie polu pokazuje ruską bylejakość. Nie sądzę więc, żeby w tych rakietach jakimś cudem było lepiej. I tak na marginesie. Z rosyjską bylejakością ból głowy mają Niemcy. Wyłożyli od groma kasy na opracowanie super działa 130 mm. Tymczasem okazuje się, że nowoczesna amunicja 120 mm wentyluje każdy ruski czołg z osławionym T-14 włącznie. Co prawda żaden z nich jeszcze nie oberwał. Ale wiadomo już, że kadłub w tym czołgu ma identyczny pancerz jak T-90M. A te czołgi były już dziurawione bez najmniejszych problemów. I żaden pancerz reaktywny, którym oni go obkładają nic nie potrafił poradzić.

 6. KD

  F-4 z lat 80-tych były niemal pod każdym względem (radar, ECM, udźwig, zasięg, broń powietrze-ziemia) lepsze od Migów-29. Teraz będzie powtórka.

 7. radziomb

  ale by sie zdzwili jakby spod skrzydel F16 polecial w ich kierunku Meteor, Aim -174 albo Amraam D. choc na razie wiadomo ze dla Ukrainy zamowiono nowe Amraam-C. te.same Polska kupuje. a co jesli te Amraamy,maja lepszy zasieg niz podaja katalogi? rozne rzeczy juz montowano pod Migi29 i Su..wiec nie mowcie ze.sie nie da. Jesli f16 sie sprawdza to ich sprzedaz wzrosnie. reklama dzwignia handlu.

  1. bmc3i

   Amraam C to oznaczenie wersji D dla odbiorców zagranicznych.

  2. Davien3

   bmc3i Mylisz się AMRAAM C to AIM-120C a AMRAAM D to AIM-120D Nie ma odrebnych oznaczeń eksportowych dla AIM-120.

  3. Czytelnik D24

   @bmc3i Nie ma podziału AMRAAMów na wersje eksportowe i nieeksportowe. Najnowszym wariantem jest wersja D3 i pierwszym zagranicznym nabywcą jest Australia.

 8. Davien3

  A sobie mogą czekac, do tej pory w walce powietrznej nie został zestrzelony przez rosyjskie maszyny żaden F-16. A za każdym razem spotkanie z rosyjskiej produkcji Migiem czy Su kończyło się dla Rosjanina na ziemi

  1. PszemcioPL

   @Davien3 - Zostały. Ale w walkach Indie vs Pakistan.

  2. Davien3

   PrzemcioPl Nigdy żaden F-16 nie został zestrzelony przez rosyjski samolot Ten jeden F-16 spadł dawno temu po trafieniu Sidewinderem z drugiego F-16

  3. Rusmongol

   @pszemcio. Właśnie tam spadły migi nie f16.

 9. sprawiedliwy

  Generanie w Walkce TAKTYKA jest waziejsza nawet niz sprzet,

  1. Rusmongol

   Tu się zgadzam jak nigdy. I dlatego kacapy które mają przewagę w swoim bezanalogowym sprzęcie 4-8 razy nad UA, nie dają im rady bo są za Yepi żeby mieć dobrą strategię. To prosta złota orda. Konarmia mięsa armatniego jak tu pisze jeden kolega.

 10. gregoz68

  Gdyby nie Kobry ...

  1. bmc3i

   Kobry jedynie efektownie wyglądają na pokazach lotniczych. Pociągają za sobą jednak tak wielką utratę energii, że żaden zdrowy na umyśle pilot nie zaryzykuje jej w rzeczywistym dog-fight.

 11. bmc3i

  Holenderskie F-16 po MLU z lat 90. reprezentują sobą wyższy standard niż ruskie Su-27 I MiG-29 wszystkich wersji, a jak zaprezentują się na tle Su-35 to zobaczymy.

 12. Jerzy

  Jeżeli F16 nie będą dysponowały przewagą technologiczną, a piloci przewagą wyszkolenia, to należy się spodziewać, że prędzej czy później pierwszy F16 zostanie zestrzelony, dla Rosjan będzie to efekt propagandowy większy od pierwszego porażonego Abramsa - pilot, który pierwszy zestrzeli F16 ma szansę na order "bohatera ZSRR" i daczę pod Moskwą.

  1. radziomb

   wiesz ile alianci stracili samolotow w czasie ladowania w normandii.. 10 tys w miesiac , a niemcy 2 tys. zawsze sa straty, ale liczy sie bardziej rezultat. jesli wypedza.rosjan to moga nawet stracic 40 f16 ktore.to 40 szt sprzedaja Grecy niedlugo i straty uzupelnione

  2. Bender

   @radziomb: straty Aliantów od D-Day do końca sierpnia to ponad 4000 samolotów wszelkich typów, ale nie "10 tys w miesiąc". Również nie sądzę, żeby Ukraińcy próbowali wywalczyć przewagę powietrzną na całym teatrze działań. Raczej będą używać kilku par samolotów na raz do misji uderzeniowych i wymiatających.

 13. OkoNaMaroko

  Przyznanie się przez ruskich, że obawiają się broni NATO jest równoznaczne z wydaniem na siebie wyroku łagru. Dlaczego więc mieliby oficjalnie krytykować własną armię i przyznawać się do prawdy. Przylecą F-16 i zaoraja ruskich, to będzie narracja że to siły USA ich zaatakowały, standardowy przekaz ruskich kłamców.

 14. szczebelek

  Co mieli napisać, że zostaną na lotniskach do końca wojny?

 15. Golf

  To uzbrojenie F16 zdecyduje, czy będą spadać jak kaczki czy....likwidować orki jeden po drugim !!

Reklama