Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja zapowiada wzmożone próby pocisków balistycznych

Autor. MO Rosji

Według najnowszych informacji Rosja zamierza podwoić w przyszłym roku liczbę próbnych startów swoich międzykontynentalnych pocisków balistycznych z czterech do ośmiu. Poinformowała o tym agencja Reuters, cytując dowódcę rosyjskich strategicznych sił rakietowych Siergieja Karakajewa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Karakajew powiedział, że osiem startów testowych odbędzie się z dwóch miejsc – z pobliża Murmańska na północy kraju oraz w pobliża Wołgogradu na południu. Karakajew podkreślił, że w tym roku odbyły się cztery starty międzykontynentalnych pocisków balistycznych, które "potwierdziły wysoką niezawodność systemów rakietowych".

W tym kontekście przytoczył w szczególności pocisk Sarmat, zdolny do przenoszenia broni jądrowej, który został wystrzelony w kwietniu z Plesiecka w północnej Rosji, trafiając w cel na półwyspie Kamczatka. W czasie głośnego testu, który miał miejsce 20 kwietnia br. na kosmodromie Plesieck dokonano oceny poprawności systemu jak i wprowadzonych nowych rozwiązań technicznych. Próba zakończyła się sukcesem, gdyż system trafił w wyznaczone cele oddalone o 6000 km. Wydarzenie zostało odebrane przez kraje zachodnie jako próba zastraszenia ich, celem zaniechania wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją.

Reklama

Po zakończeniu wszystkich niezbędnych testów Sarmat oficjalnie wejdzie do służby w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W związku ze swoim zasięgiem oraz zdolności przenoszenia hipersonicznych efektorów Sarmat jest uznawany za najbardziej niebezpieczny rosyjski międzykontynentalny pocisk balistyczny. Karakajew dodał, że Sarmat ma stanowić podstawę uzbrojenia rakietowego Rosji.

Rosjanie deklarują, że Sarmat będzie mógł razić cele oddalone 18 tys. km, poruszając się z maksymalną prędkością 8273 km/h. Powstał w celu zastąpienia wcześniejszego systemu (jeszcze sowieckiego) R-36M2 Wojewoda (NATO: Satan). Przed laty Władimir Putin przedstawiał nową broń, jako "najpotężniejszy system strategiczny na świecie".

Reuters przypomina, że na mocy traktatu o redukcji zbrojeń jądrowych Nowy START, który wszedł w życie w 2011 roku, zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone są ograniczone do posiadania łącznie 700 rozmieszczonych (będących w gotowości bojowej) ciężkich bombowców oraz pocisków balistycznych wystrzeliwanych z lądu i okrętów podwodnych. Systemy te mogą być uzbrojone łącznie w 1550 głowic.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. Orthodoks

    Warto by się zapytać, czy kloaka jest w stanie wyprodukować więcej niż osiem rakiet rocznie, bo wystrzelić wszystko do testów, to średni interes.

Reklama