Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja: więzienie za poddanie się i odmowę udziału w wojnie

Autor. Mil.ru

Duma Państwowa przyjęła od razu w drugim i trzecim czytaniu poprawki do kodeksu karnego, które przewidują karę więzienia za dobrowolne poddanie się oraz odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych; w ustawie pojawiły się pojęcia „mobilizacja” i „stan wojenny”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W KK pojawi się nowy artykuł – „dobrowolne poddanie się", za który przewidziano karę do 10 lat pozbawienia wolności – informuje niezależny portal Meduza.

Ponadto pojawił się artykuł dotyczący szabru – za to przestępstwo grozi kara do 15 lat więzienia.

Reklama

Czytaj też

Po raz pierwszy pojawia się sformułowanie „mobilizacja" i „stan wojenny". Jeśli do wymienionych przestępstw dojdzie w czasie mobilizacji lub stanu wojennego, będzie to okoliczność zwiększająca karę.

W ustawie przewidziano zaostrzenie kary za samowolne oddalenie się z jednostki „w czasie mobilizacji lub stanu wojennego" (do 10 lat). Odpowiedzialność karna jest także przewidziana w przypadku niestawienia się poborowych na wezwanie władz wojskowych oraz w przypadku dezercji.

Czytaj też

Wprowadzona zostaje również kara za niewypełnienie rozkazu dowódcy wydanego w czasie stanu wojennego, w czasie wojny lub w warunkach konfliktu zbrojnego lub prowadzenia działań zbrojnych, a także za odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych (od dwóch do trzech lat więzienia).

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

  1. boomer

    Każde poddanie się jest dobrowolne, bo przecież można było dać się zastrzelić. Tak wysokich kar za pobyt w niewoli chyba nawet za Stalina nie dawano, chociaż byli jeńcy trafiali do łagrów.

    1. Extern.

      No właśnie, to spowoduje że dostanie się do niewoli będzie się równało pewną odsiadką po powrocie do domu z niewoli, bo przecież nikt nie udowodni że dał się zastrzelić i dopiero nieprzytomnego wzięto go do niewoli. Wydaje mi się że Rosjanie tym prawem sami strzelili sobie w kolano. Nie spowoduje to wcale że Rosyjscy żołnierze będą walczyli do ostatniego tchnienia, tylko że z większą determinacją będą unikali podjęcia walki, bo właśnie Rosyjskiemu ustawodawcy udało się zwiększyć koszt ryzyka jej podjęcia.,

  2. Wewo

    Bo w Rosji nie ma obywateli, ludzie to zasób do wykorzystania przez władzę i wąskie grono uprzywilejowanych. Taki sam zasób jak kartofle, gaz czy karabin.

    1. Troll leśny

      nie przesadzaj, karabin czy ziemniaki jednak jakąś tam wartość dla nich mają, człowiek niestety nie

  3. OptySceptyk

    Czekam na rozkaz 227 i bataliony karne.

    1. DBA

      I ideowe jak za Stalina oddziały zaporowe, a nie jak teraz "tiktokowe wojsko"

  4. TakTak

    Dla drugeij strony Ci co przechdza na strone Rosjan (burmistrzowie, loekarze, policjanci, zolbierze, nawet generalwie SBU) gina w zamachach bombowycj.

Reklama