Reklama

Wojna na Ukrainie

Przeciwpancerny Humvee w wydaniu ukraińskim

Humvee w barwach Sił Zbrojnych Ukrainy (zdjęcie poglądowe).
Humvee w barwach Sił Zbrojnych Ukrainy (zdjęcie poglądowe).
Autor. VoidWanderer/ Wikipedia

Wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW umieszczone na pojazdach Humvee przekazane Ukrainie przez USA nie są niczym niezwykłym w kontekście działań wojennych za naszą wschodnią granica. Jednak ich liczba nie jest wystarczająca, zatem ukraińskie improwizowane warsztaty przygotowują lokalną wersję tego mobilnego systemu przeciwpancernego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Obecnie można stwierdzić, że Ukraina jest państwem o największej liczbie typów przeciwpancernych pocisków kierowanych będących na stanie Sił Zbrojnych w całej Europie. Od samego początku rosyjskiej inwazji pozwalały one na eliminowanie rosyjskich pojazdów opancerzonych różnego typu. Jednak te starszego typu z racji na swój niewielki zasięg często nie mogły skutecznie eliminować celu,gdyż nie zapewniały obsłudze możliwości odpalenia spoza zasięgu broni przeciwnika. Co więcej, sama masa niektórych ppk nie pozwalała na szybką zmianę pozycji po wystrzale. Rozwiązaniem, które znacząco pomogło w tej kwestii, było osadzanie ich na różnego rodzaju pojazdach. Na ujęciu poniżej widzimy umieszczenie na dobrze znanym Humvee przeciwpancernego pocisku kierowanego systemu 9K111-1 Konkurs.

Czytaj też

9M113 Konkurs to radziecki przeciwpancerny pocisk kierowany przechowywany w wyrzutni 9P135M i wdrożony na stan wojsk lądowych ZSRR w 1974 roku. Może on być także wystrzeliwany z urządzenia startowego 9P135 wchodzącej w skład systemu Fagot. Można za jego pomocą eliminować cele oddalone o 4000 metrów za pomocą pojedynczej głowicy kumulacyjnej mogącej pokonać pancerz o grubości między 600 a 650 mm RHA. W przypadku wariantu zmodernizowanego 9M113M wartość ta została zwiększona do 750/800 mm RHA. Tego typu zestawy przeciwpancerne są montowane na wieżach BMP-2/BMD-2 jako środek zwalczania celów mocno opancerzonych. Są one także wykorzystywane na rakietowych niszczycielach czołgów jak 9P148 Konkurs (na bazie BRDM-2).

Reklama

Czytaj też

Wyrzutnia 9P135 wykorzystująca przeciwpancerny pocisk kierowany 9M113.
Wyrzutnia 9P135 wykorzystująca przeciwpancerny pocisk kierowany 9M113.
Autor. Mil.ru/CC BY 4.0
Reklama

Komentarze

    Reklama