Wojna na Ukrainie
Przeciwlotnicze Jastrzębie na Ukrainie
Na Ukrainę dotarły z Hiszpanii pierwsze rakietowe wyrzutnie przeciwlotnicze Hawk - poinformował w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow po spotkaniu w Odessie z szefową hiszpańskiego resortu obrony Margaritą Robles.
Na Ukrainę mają też dotrzeć kolejne wyrzutnie tego typu. Żołnierze ukraińscy, którzy będą obsługiwać tę broń, przeszli wcześniej przeszkolenie w Hiszpanii. Amerykański przeciwlotniczy system rakietowy Hawk pochodzi z lat 60. ubiegłego stulecia, ale był wielokrotnie modernizowany. Wobec nasilenia przez Rosję ataków rakietowych na cele cywilne kraje zachodnie zapowiedziały wzmocnienie systemu obrony powietrznej Ukrainy.
Czytaj też
System MIM-23 Hawk wszedł na wyposażenie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w 1960 roku. W założeniu powstał jako zestaw przeciwlotniczy, mający wzmocnić obronę wojsk lądowych USA (U.S. Army) i piechoty morskiej. System stanowią charakterystyczne wyrzutnie z pociskami rakietowymi MIM-23, na każdej są trzy pociski rakietowe.
Są one naprowadzane półaktywnie, co oznacza że zwalczany cel przez cały czas musi być podświetlany przez radar (odzwierciedla to rozwinięcie nazwy HAWK: Homing All the Way Killer). Standardowo w skład jednej baterii wchodzi sześć wyrzutni i dwa radary kierowania ogniem. Oczywiście są one uzupełniane przez stacje wykrywania i śledzenia celów, system dowodzenia oraz elementy wsparcia logistycznego. Zestawy I-Hawk mogą zapewnić Ukraińcom zdolność zwalczania celów na pułapie do 20 km i na dystansie do 40 km.
Hawk był bardzo szeroko wykorzystywany przez Stany Zjednoczone i sojuszników, można zaryzykować tezę, że był podstawą natowskiej obrony powietrznej w czasach Zimnej Wojny. Pierwsze zestrzelenia zanotował w czasie Wojny sześciodniowej w 1967 roku, Hawki były też z powodzeniem używane w trakcie wojny Yom Kippur w 1973 roku, ale i później, w wojnie iracko-irańskiej czy w wojnie w Zatoce Perskiej w latach 1990-1991. Większość z zestawów używanych w krajach NATO wycofano i to zazwyczaj bez wprowadzania następcy, a eksploatujące je jednostki często rozformowywano, jednak w Hiszpanii, a także w Grecji i Turcji Hawki pozostały w służbie. W Europie pozostają też w służbie są w jeszcze nienależącej do NATO Szwecji oraz w Rumunii, która otrzymała je z nadwyżek sił zbrojnych Holandii.
Golf
A co na to Macron ? I Scholz ?? Przecież chłopaki po nocach nie będą mogli zasnąć w obawie o strącenie rakiet i samolotów Putina !! Mieć TAKICH sojuszników to już lepiej od razu.....
mick8791
Chłopcze to tak informacyjnie - zarówno Francja jak i Niemcy również przekazały Ukrainie systemy płot! Do tego nowocześniejsze niż Hawk. No i wcześniej niż Hiszpania.
bc
Słać jak najwięcej, już wiosną powinny pójść. Kilkadziesiąt wyrzutni zrobi mega różnicę. Nie docenia się zimnowojennego uzbrojenia bo na zachodzie już nie modne i nie ma już w armiach ludzi które je znają i wiedzą do czego służyło(20 lat milicyjnych wojen) a one jest ciągle wystarczająco dobre na ros.
Filemon19
Podsumowując mom 23 Hawk czyli dziadek Patriota ale juz z radarem Sentinel czyli taki c1000 lepszy od Soła. Strzela na 15 km w górę i 30 km w dal A zapas to 300 wyrzutni i 3300 rakiet