Reklama

Wojna na Ukrainie

Przeciwlotnicze Gepardy z Niemiec na Ukrainie

Autor. Hans-Hermann Bühling/wikipedia.com/ CC BY-SA 2.0

W sieci pojawiło się pierwsze nagranie ukazujące samobieżny lufowy zestaw przeciwlotniczy Gepard kal. 35 mm, który został przekazany na Ukrainę przez Niemcy wraz z amunicją. Pozwoli to na zwiększenie zdolności ukraińskich przeciwlotników, zwłaszcza względem śmigłowców i bezzałogowych aparatów latających.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Niemcy mają przekazać na Ukrainę 30 tego typu samobieżnych zestawów przeciwlotniczych. Dodatkowo mają przekazać do 60 tys. sztuk amunicji. Część ma pochodzić z zapasów własnych, część od norweskiej firmy Nammo.

Czytaj też

Gepard to samobieżny lufowy system przeciwlotniczy bardzo krótkeigo zbudowany na bazie czołgu podstawowego Leopard 1 i wdrożony do służby w 1976 roku. Ukrainie przekazywane są jednak wozy w głęboko zmodernizowanej wersji Gepard 1A2 ze zautomatyzowanym systemem kierowania ogniem, cechujące się krótkim czasem reakcji. Uzbrojenie główne stanowią dwie armaty Oerlikona KDA kal. 35 mm o zasięgu ostrzału dochodzącym do 3,5-5 km w zależności od użytej amunicji. Szybkostrzelność teoretyczną określa się na 550 pocisków na minutę na każdą z armat, co pozwala na szybkie pokrycie ogniem danego obszaru.

Reklama

Czytaj też

Poza niszczeniem środków napadu powietrznego jak śmigłowce czy nisko lecące samoloty, zestawy te mogą niszczyć drony czy lekko opancerzone pojazdy naziemne jak transportery opancerzone. Poza tym dysponuje on własnym radarem wykrywania i śledzenia celów, a ostatnie wersje są także zdolne do użycia amunicji podkalibrowej z rdzeniem łamliwym (FAPDS) o zasięgu rażenia do około 5 km.

Oprócz Gepardów na Ukrainie będą wykorzystywane inne wozy na podwoziu Leopardów 1 - wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2 (na razie trzy, ale dołączy do nich kolejnych dwanaście) oraz mosty samobieżne Biber. Choć czołgi te zostały wycofane ze służby w Bundeswehrze prawie dwie dekady temu, Niemcy nie chcą przekazać zapasów tych wozów Ukrainie, uzasadniając to obawą przed eskalacją konfliktu. Około 150 Leopardów 1 jest jeszcze w magazynach niemieckiego przemysłu i mogłoby być przywróconych do służby, ale nie ma na to zgody władz.

Reklama

Komentarze (9)

 1. rwd

  Chciałbym usłyszeć co takie Gepardy zestrzelą? Ładnie to wygląda ale celów dla nich nie widzę a ze względu na rozmiary, to łatwo same mogą stać się celem.

  1. kapusta

   @rwd - a co mogą zestrzelić np. polskie Poprady? Gabaryty wszak podobne, przy czym Geparda łatwiej ukryć, bo nie musi się poruszać po utwardzonym terenie. Zadaj sobie też inne pytanie: dla kogo niby mogą stać się celem, skoro drony i śmigłowce są w stanie skutecznie zwalczać, a lotnictwo rosyjskie nad Ukrainą boi się latać? Może dla Iskanderów albo Kalibrów które w obiekt stacjonarny i to mniejszy niż np. magazyny stoczniowe nie są w stanie trafić? Ano jak się nie ma o czymś pojęcia, to warto najpierw pomyśleć, a dopiero później brać się za pisanie.

  2. Valdore

   @kapusta, akurat smigłowce to jedynie z zasadzki bo niestety uzbrojenie smigłowca ma większy zasieg niż działka 35mm, Natomiast zwalczanie dronów, PGM itp jest jak najbardziej możliwe i do tego ten zestaw nadaje się doskonale. Podobnie jak do zestzreliwania manewrujących.

  3. Antek

   @RWD: ostatnio pojawily sie doniesienia ( takze na Df24 - "Niemieckie Gepardy skuteczne przeciwko irańskim dronom" ) . WIec mysle, to jest jakas konkretna odpowiedz

 2. X

  To chyba wychodzi po ok 2 minuty prowadzenia ognia na 1 Geparda

  1. kapusta

   @X - radzę się zapoznać z terminem "szybkostrzelność teoretyczna" bo ewidentnie nie zrozumiałeś co zostało napisane w powyższym artykule

 3. srodek

  Swoja droga ciekawe ze teraz jest tak ze maly kraj jak Ukraina moze zrugac duzy kraj jak Niemcy za zbyt powolne tempo dostaw brobi. Kiedys bylo odrwanie. DUze kazay czekac w kolejce malym krajom. A teraz ambasador Ukrainy w Niemczech to niemal jak namiestnik.

  1. WoW

   Kto w tej parze jest duży?

  2. The thex

   Dziwi cie to? A w czyim imieniu walczy Ukraina? W imieniu najpotężniejszych człowieka na świecie, który sam wybiera sobie prezydentów USA jak mu pasują. Chociaż czasem mu się to nie udaje jak np. w 2016.

  3. kapusta

   @The thex - no tak doszliśmy do masonerii, reptalian i fejkowych pandemii. Czekamy na więcej rewelacji od jaśnie oświeconego kolegi - nauczaj nas maluczkich!

 4. Bobo

  Do narzekajacych, Niemce daje mało, wolno itp. Ale jest sporo państw europejskich co daje mniej. A w TVP i naszym rzędzie tylko wina Niemca. A co dał taki Węgier, najlepszy sojusznik naszego Zbawiciela narodu. Oficjalny przekaz jaki słyszałem z pis'- nie popieramy ale to suwerenna decyzja Węgier. A jak Berlin wysyłał hełmy to mateusz jechał do nich o krzyczał że to kpina. PRL bis

  1. Gugluk

   @Bobo róznica taka że Niemiec wspiera popiera i pomaga zapewnia i szczerze się oburza.i nic nie robi., Węgier od początku twierdzi że z Ukr. im nie po drodze dlatego nie pomaga i pomagał nie będzie. Reasumując niemiec to hipokryta i kłamca a węgier szczerze niechętny dla ukr

  2. kapusta

   @Gugluk - wartość pomocy przekazanej przez Niemcy Ukrainie jest porównywalna do tego co przekazała Polska, także nie pleć bzdur że "nic nie robi". W dodatku kevlarowe hełmy, kamizelki balistyczne czy nowoczesne środki medyczne to na wojnie pomoc nie do przecenienia i trzeba być wyjątkowym ignorantem, by udzielającego taką pomoc nazywać hipokrytą. PS: a kierując się twoją pseudologiką to Niemcy też "od początku twierdzi że" z wysyłaniem ciężkiego sprzętu wojskowego na Ukrainę "im nie po drodze dlatego nie pomaga i pomagał nie będzie" - czyli zupełnie tak jak w przypadku Węgier...

 5. konradglapiak

  Wypadałoby wreszcie zdecydować, czy Leo1 to złom czy też wartościowy czołg. Publikowanie przeciwstawnych opinii kompromituje.

 6. xdx

  Małe sprostowanie do artykułu : przekazano tylko niemiecką amunicję ( która nie jest już produkowana ), są problemy z amunicją norweską bo system jej nie rozpoznaje. Ma zostać w krótkim czasie to poprawione- podobno jakieś korekcje na amunicji ( ale ręki nie dam ). Tak ze wychodzi iż norweska amunicja będzie dopiero dostarczona z późniejszymi Gepardami. Odnoście Leo1 to jest ich więcej niż 150 , z tym że nie wszystkie w Niemczech ale tez we Włoszech ( Rheinmetall ) z tym że włoskie są w bardzo różnych wersjach ( Włosi próbowali różnych typów uzbrojenia , jak i same Leo były pozyskane w różnych wersjach )

 7. Cyber Will

  @srodek - Postrzeganie Niemiec jako DUŻEGO kraju to psychologiczny efekt długotrwałego urabiania odbiorców przez media (w tym te kontrolowane przez Niemców) oraz lokalną agenturę wpływu. Owszem Niemcy mają dużą gospodarkę ale gospodarka to nie wszystko Gdy rząd UA ma wsparcie wiekszosci społeczeństwa i potężnego adwokata (USA) to kim są takie Niemcy ? Polska tez smiało mogłaby wskazać Niemcom gdzie ich miejsce bo w żaden sposób nie jest zależna (a rynki zbytu są równoważne) Potrzeba tylko "ODCZAROWAĆ" polskie społeczeństwo w tej kwestii.

  1. Voodoo

   Większej bzdury dawno nie czytałem, większość polskiej gospodarki opiera się na współpracy z firmami niemieckimi, polskie PKB opiera się w 2/3 na średnich i małych firmach które w 70% współpracują z firmami niemieckimi, to teraz wyobraź sobie co będzie jak Niemcy zerwą wszelkie kontakty nasze PKB spadnie o jakieś 30-40%...bankrutctwo państwa. Niemcy to 3 gospodarka świata czy się to komuś podoba czy nie. A to że czasami zdarzy im się kanclerz w rodzaju Scholza? No cóż my tak mamy od '89 roku i jakoś żyjemy, na nową Merkel przyjdzie i im i nam trochę poczekać, to za jej rządów przecież Niemcy jako jedyne państwo na świecie niedoszacowalo swoich prognoz PKB i to in plus bagatela o 17%

 8. piotr04

  W związku z obawą przed eskalacja konfliktu? Rosja chce podbić całą Ukrainę,taka jest prawda od samego początku i żadna dostawa Leopardów 1 nie wpłynęłaby na podjęcie takiej decyzji gdyż ona wcześniej już została podjęta czego skutkiem była pełnoskalowa inwazja 24 lutego b.r.

  1. The thex

   Wiesz, że jeśli ktoś pisze "taka jest prawda" to znaczy że nie ma bladego pojęcia jaka rzeczywiście jest prawdą?

 9. The thex

  60 tys sztuk amunicji to nawet nie na tydzień dla 30 takich zestawów. Może wystarczy na wstępne szkolenie załóg.

Reklama