Reklama

Wojna na Ukrainie

Polska przekaże Ukrainie artylerię przeciwlotniczą

kmdr ppor. Anna Sech, st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak
Autor. kmdr ppor. Anna Sech, st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak

W Deklaracji Tallińskiej zamieszczono informacje dotyczące polskiego pakietu pomocy militarnej dla Ukrainy, w skład której mają wejść armaty przeciwlotnicze S-60 nieokreślonej wersji wraz z pakietem amunicji wynoszącym 70 000 pocisków.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Deklaracja Tallińska to oświadczenie wydane przez osiem państw szczególnie zaangażowanych we wspieranie Ukrainy: Wielką Brytanię, Danię, Czechy, Łotwę, Litwę, Estonię, Polskę i Słowację. Znalazły się w niej nowe deklaracje dotyczące dostaw sprzętu, ale i np. rozbudowy mocy przemysłowych na potrzeby Ukrainy, o czym mówili Czesi i Słowacy.

Polska zadeklarowała, że nowy pakiet dotyczy armat przeciwlotniczych S-60 wraz z amunicją. Przy tej okazji w deklaracji poinformowano, że Warszawa przekazała już Ukrainie m.in. 42 bojowe wozy piechoty (zapewne BWP-1), a kontynuowane są dostawy haubic Krab i różnych typów amunicji. Zadeklarowano również, że Polska gotowa jest dostarczyć kompanię czołgów Leopard 2 i 1000 sztuk amunicji, w ramach międzynarodowej koalicji, która ma zostać utworzona.

Reklama

O ile o dostawach BWP, Krabów, a także o wspomnianych w komunikacie szkoleniach, wiadomo było już wcześniej, podobnie jak o planie stworzenia koalicji ws. Leopardów, to nowością jest przekazanie dział S-60.

Nie jest wiadome, jaki wariant będzie przekazywany Ukrainie oraz ile dokładnie armat zostanie przekazanych, czy będą to egzemplarze niezmodernizowane pochodzące z Agencji Mienia Wojskowego, która może posiadać jeszcze dość znaczne ilości tego artyleryjskiego systemu przeciwlotniczego, czy przekazane zostaną już zmodernizowane S-60MB pochodzące ze stanów polskiej Marynarki Wojennej. Te używane jeszcze przez nasze wojsko zostały zmodernizowane poprzez integrację ich z nowym zautomatyzowanym systemem kierowania ogniem Blenda. W przyszłości miały one zostać zastąpione przez armaty przeciwlotnicze pozyskiwane w programie Noteć, jednak kwestia ta dalej nie została rozwiązana.

Czytaj też

S-60 to radzieckie działo przeciwlotnicze kal. 57 mm wdrożone do armii radzieckiej w 1950 roku, które stało się podstawowym artyleryjskim systemem przeciwlotniczym Układu Warszawskiego obok armat ZU-23. Wersja bazowa posiada donośność na poziomie 4000 metrów, zaś ta wyposażona w radar aż 6 km. Pozwala to na likwidowanie celów znacznie dalej niż wspomniane ZU-23 o zasięgu maksymalnym na poziomie 2500 m.

Obecnie jego rola ogranicza się do likwidowania wolno lecących celów jak drony czy śmigłowce. Pociski przeciwpancerne wystrzelone z S-60 mogą przebić ekwiwalent około 100 mm RHA na dystansie 1000 metrów, co oznacza, że są w stanie przebić pancerz każdego rosyjskiego bojowego wozu piechoty czy kołowego transportera opancerzonego. Możliwe jest również przebicie pancerzy bocznych lub tylnych czołgów podstawowych np. T-72 czy T-80.

Czytaj też

Autor. kmdr ppor. Anna Sech, st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. KPS1

    Dziwne że dopiero teraz, myślałem że już są dawno na Ukrainie. Trzeba w końcu zamówić u nas te armaty 35mm z amunicją.

    1. Chyżwar

      Nie będzie żadnych 35 mm. Te armaty chcieli marynarze. Na prezentacji pokazanej posłom przez MON jak widzi on rozwój sił zbrojnych tych armat w ogóle nie ma. Marynarzom zabiorą okręty, ponieważ w tabeli marynarka wojenna wynika, że nie będzie ani jednej sztuki, Dlatego o Miecznikach możemy zapomnieć. A co z już posiadanymi okrętami? Nie wiem. Pewnie także przekażemy.

    2. szczebelek

      Ta prezentacja jest konkretnie skierowana do opozycji, która dostając odpowiedzi na jednym spotkaniu na kolejnym pytała o to samo. Jak będą okręty to pójdziesz na klęczkach do Warszawy?

    3. Jan24

      Straszysz i straszysz. Dobrze, że przekażą bo to starocie. A o marynarkę się nie martw. Za PO 1 okręt kosztował miliard i budowano go 10 lat.

  2. Olo75

    Aż się prosi o amunicję programowalną do takiego kalibru.

  3. X

    Może więc przyspieszą (rechot) pozyskanie 35 mm KDA, i doczekamy się pierwszych Noteci w 30 tą (nooo, 35tą) rocznicę zakupu licencji..? To dopiero by się minister rozpisywał o "sukcesywnym wzmacnianiu" ;)))