Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: HIMARSy i drony niszczą rosyjskie systemy przeciwlotnicze

Fot. Vitaly V. Kuzmin/ CC BY SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/ CC BY SA 4.0

Ukraińscy żołnierze pochwalili się w ostatnim czasie kilkoma nagraniami, na których za pomocą dronów FPV oraz najpewniej rakiet wystrzelonych z systemu M142 HIMARS/M270 eliminują kolejne rosyjskie systemy przeciwlotnicze Buk-M2/3.

Reklama

Ukraińcy przyzwyczaili nas do swoich polowań na rosyjskie systemy obrony powietrznej już od samego początku inwazji, atakując je w czasie zmiany pozycji, chociażby za pomocą bomb lotniczych zrzucanych z bezzałogowców Bayraktar TB2. Teraz ukraińscy żołnierze pochwalili się na poniższym nagraniu zniszczeniem kolejnego rosyjskiego systemu OPL w postaci Buka-M2 za pomocą drona FPV. Jak widzimy na pojeździe-wyrzutni znajdowały się gotowe do wystrzału rakiety, które po trafieniu bezzałogowcem widowiskowo eksplodowały. Do ataku doszło w rejonie Doniecka. Wyrzutnia miała zostać ustawiona na hałdzie żużlu, co zapewne ułatwiło jej wykrycie przez Ukraińców.

Reklama
Reklama

Na drugim nagraniu widzimy kompilację materiałów z ataków wykonanych przez 14. Samodzielny Pułk SZU na rosyjskie cele, w tym m.in. ponownie rosyjski system przeciwlotniczy Buk-M2 lub nowszy w wersji M3. Do eliminacji tych oraz innych (nawet cenniejszych celów) wykorzystać miano drony FPV, pociski rakietowe wystrzelone z systemu M142 HIMARS/M270 oraz kierowane bomb JDAM. Efekty widać na poniższym materiale filmowym.

Buk-M2 to modernizacja sowieckiego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Buk-M1 opracowana po upadku ZSRR i wdrożona do służby pod koniec lat 90 XX wieku. Zestaw ten pozwala na eliminację celów powietrznych wielu typów w tym śmigłowców, samolotów, bezzałogowców czy rakiet balistycznych. Może je zwalczać na dystansie od 3 do 45-50 km oraz pułapie od 10 do 25 000 metrów. Na jednym pojeździe-wyrzutni mogą zostać umieszczone 4 pociski rakietowe, które po wystrzeleniu naprowadzane są radiolokacyjnie półaktywnie. Obecnie systemy w tej wersji są stosowane przez Siły Zbrojne takich krajów jak m.in. Rosja, Ukraina, Białoruś, Syria, Wenezuela, Pakistan, Gruzja czy Algieria.

Czytaj też

Buk-M1-2.
Buk-M1-2.
Autor. Wikipedia, CC BY-SA4
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. Tani2

    To kompilacja i tyle można napisać. Ja w te gry nie gram.

    1. bezreklam

      Ja tez ale sa tacy co sie nabieraja

  2. młodygrzyb

    Chyba to przełamanie frontu pod Kupiańskiem to jednak poważna sprawa skoro ku pokrzepieni serc montują i publikują takie filmiki . Fajnie że u nich już zimy dawno nie ma, śnieg dawno stopniał, a liście takie zielone na drzewach.

    1. Anty 50 C-cali

      a co poprawisz o przełamaniu na płytkim skrzydle Awdijewki. ZK-om zmiękła rura po ogłoszeniu przez carat wydłużenia spłacania długu wobec cara z 6- miesięcy----- DO KOŃCA SPEC-OPERY? Podobno przeciw nie 2 ale z 4 M270, z samej France, to nie fajnie. Bo draństwo to jak "hiMARS 2 w jednym". Jak nasz Homar-K, k..urcze = 12 rur w "jednym". I jeszcze dostawy amunicji artylerii, "prawie - tygodniowo". Sam szef NATO się włączył w te wiesti, niet? A takie były nadzieje, na zastopowanie przez USA

    2. młodygrzyb

      Dobrze że przypomniałeś jak podaje OSINT ruscy notują postępy i pod Awdijiwk i pod Bachmutem. O ruskich sukcesach mówił także Blinken.

  3. Ma_XX

    czyli ruska bańka elektomagnetyczna pękła jak bańka mydlana - krasucha to rozwinięcie jeszcze Breżniewowskiej spn30 o 1 kW mocy zakłóceń

Reklama