Reklama

Wojna na Ukrainie

Nowy dowódca wojsk inwazyjnych na Ukrainie

Dowódca Wschodniego Okręgu Wojskowego gen. Siergiej Surowikin, który wręczył oznaczenia. Fot. mil.ru.

Generał Siergiej Surowikin został mianowany nowym dowódcą rosyjskich wojsk inwazyjnych na Ukrainie - poinformował w sobotę niezależny rosyjski portal Nowaja Gazieta. Jewropa, powołując się na resort obrony Rosji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Od 2017 roku Surowikin dowodzi rosyjskimi wojskami kosmicznymi. W trakcie agresji na Ukrainę generał stał na czele zgrupowania „Południe".

Czytaj też

Czytaj też

W karierze Surowikina jest też dowodzenie rosyjskimi wojskami w Syrii, wspierającymi reżim Baszara el-Asada. Podlegle generałowi siły dokonywały zmasowanego ostrzału miast, w których zginęły tysiące cywili. Za służbę w Syrii Surowikin otrzymał tytuł Bohatera Rosji.

Reklama

W rosyjskich mediach niezależnych generał jest przedstawiany jako bliski doradca wojskowy Władimira Putina. Do Surowikina - według tych źródeł - należała m.in. inicjatywa bombardowania cywilnej infrastruktury technicznej na Ukrainie.

Czytaj też

Generał Surowikin urodził się 11 października 1966 roku czyli nie ma jeszcze 55 lat. Jak na rosyjskie i wcześniej radzieckie wojskowe wzorce jest jeszcze bardzo młody.

Pomimo, iż dowodzi on Siłami Powietrzno-Kosmicznymi jego wojskowy życiorys związany jest z wojskami lądowymi. Był m. in. dowódcą 149. pułku zmechanizowanego, szefem sztabu – zastępcą dowódcy 201. dywizji zmechanizowanej, dowódcą 34. dywizji zmechanizowanej i 42. gwardyjskiej dywizji zmechanizowanej, szefem sztabu – zastępcą dowódcy, a następnie dowódcą 20. gwardyjskiej armii ogólnowojskowej. Był również szefem Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego, szefem sztabu – zastępcą dowódcy Przywołżańsko-Uralskiego Okręgu Wojskowego, a następnie Wschodniego Okręgu Wojskowego. W latach 2013-2017 był dowódcą Wschodniego Okręgu Wojskowego i 31 października 2017 roku został pierwszym dowódcą nowo powstałych Sił Powietrzno-Kosmicznych. Jego kariera wojskowa predysponuje go do zajęcia praktycznie  dowolnego stanowiska w rosyjskich siłach zbrojnych, np. szefa Sztabu Generalnego. W dniu 8 grudnia 2017 roku otrzymał on tytuł bohatera Federacji Rosyjskiej za służbę na terenie Syrii (był dowódcą rosyjskich wojsk w tym kraju).

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (4)

 1. zbigtramp

  Walczył z cywilami, kobietami i dziećmi. Ciekawe jak spisze się walcząc z regularną, dobrze wyszkoloną, zmotywowaną armią.

  1. QVX

   Pewnie niewiele lepiej od kmdra Astiza z Argentyny, który uwielbiał strzelać do kobiet (na czele z zakonnicami - taki fetysz), a na Georgii Południowej poddał się od razu, kiedy wylądowali brytyjscy żołnierze.

 2. szczebelek

  Następna rękawiczka, która zostanie wymieniona przed zakończeniem tego roku... Rosyjscy generałowie walczyli przeciwko partyzantom, więc dlaczego mieliby się znać na tej robocie gdy przeciwnikiem jest regularna armia.

 3. Alsecco

  Drugi tytuł "bohatera FR" dostanie ale pośmiertnie..

 4. X

  Jaki kraj, taki "bohater.

Reklama