Reklama
  • Wiadomości

Niemieckie mosty samobieżne już na Ukrainie

W serwisie Twitter pojawiło się nagranie z procesu ładowania samobieżnego mostu Biber na zestaw niskopodwoziowy w celu przetransportowania go w inne miejsce. Dotychczas Ukraina miała otrzymać od Niemiec 3 z 16 zapowiedzianych pojazdów tego typu.

Niemiecki most samobieżny Biber pozwoli na przekraczanie trudnego terenu przez większość pojazdów użytkowanych w armii ukraińskiej.
Niemiecki most samobieżny Biber pozwoli na przekraczanie trudnego terenu przez większość pojazdów użytkowanych w armii ukraińskiej.
Autor. Bundeswehr/Marco Dorow
Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Samobieżne mosty Biber to kolejny wóz specjalistyczny oparty o podwozie czołgów Leopard 1, jaki Ukraina otrzymała jako wsparcie wojskowe od Niemiec. Wcześniej zostały jej dostarczone samobieżne artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze Gepard oraz wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2. Dostawy pierwszych samobieżnych mostów pozwolą na swobodniejsze operowanie ciężkiego sprzętu pancernego,w rejonach walk gdzie występują różnego rodzaju przeszkody terenowe, utrudniające lub uniemożliwiające ich przejazd. Wsparcie eksploatacyjne i remontowe wymienionych pojazdów zostanie w najbliższych miesiącach wzmocnione poprzez stworzenie na Słowacji bazy serwisowej przez konsorcjum Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG.

Zobacz też

Biber to samobieżny most rozkładany poziomo osadzony na podwoziu czołgu podstawowego Leopard 1 opracowany w latach 60. XX wieku. Z przodu wóz ma zamocowany lemiesz oraz ramię unoszące dwuczęściowe, rozsuwane przęsło. Ma ono łączną długość 22 m i wytrzymuje maksymalny ciężar do 50 t (w pewnych warunkach dopuszcza się pojazdy klasy obciążeniowej MLC 60, ok. 55 ton, klasy czołgu Leopard 2A4). Łącznie wyprodukowano na potrzeby Bundeswehry 105 tego typu pojazdów. Mosty pozwolą więc w praktyce na wsparcie większości, jeśli nie wszystkich pojazdów ukraińskiej armii.

Reklama
Reklama
Most samobieżny Biber (zdjęcie poglądowe)
Most samobieżny Biber (zdjęcie poglądowe)
Autor. Sonaz, Wikipedia
Reklama
WIDEO: Rakietowe strzelania w Ustce. Patriot, HOMAR, HIMARS
Reklama
Reklama