Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemieckie mosty samobieżne już na Ukrainie

Niemiecki most samobieżny Biber pozwoli na przekraczanie trudnego terenu przez większość pojazdów użytkowanych w armii ukraińskiej.
Niemiecki most samobieżny Biber pozwoli na przekraczanie trudnego terenu przez większość pojazdów użytkowanych w armii ukraińskiej.
Autor. Bundeswehr/Marco Dorow

W serwisie Twitter pojawiło się nagranie z procesu ładowania samobieżnego mostu Biber na zestaw niskopodwoziowy w celu przetransportowania go w inne miejsce. Dotychczas Ukraina miała otrzymać od Niemiec 3 z 16 zapowiedzianych pojazdów tego typu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Samobieżne mosty Biber to kolejny wóz specjalistyczny oparty o podwozie czołgów Leopard 1, jaki Ukraina otrzymała jako wsparcie wojskowe od Niemiec. Wcześniej zostały jej dostarczone samobieżne artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze Gepard oraz wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2. Dostawy pierwszych samobieżnych mostów pozwolą na swobodniejsze operowanie ciężkiego sprzętu pancernego,w rejonach walk gdzie występują różnego rodzaju przeszkody terenowe, utrudniające lub uniemożliwiające ich przejazd. Wsparcie eksploatacyjne i remontowe wymienionych pojazdów zostanie w najbliższych miesiącach wzmocnione poprzez stworzenie na Słowacji bazy serwisowej przez konsorcjum Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co. KG.

Czytaj też

Biber to samobieżny most rozkładany poziomo osadzony na podwoziu czołgu podstawowego Leopard 1 opracowany w latach 60. XX wieku. Z przodu wóz ma zamocowany lemiesz oraz ramię unoszące dwuczęściowe, rozsuwane przęsło. Ma ono łączną długość 22 m i wytrzymuje maksymalny ciężar do 50 t (w pewnych warunkach dopuszcza się pojazdy klasy obciążeniowej MLC 60, ok. 55 ton, klasy czołgu Leopard 2A4). Łącznie wyprodukowano na potrzeby Bundeswehry 105 tego typu pojazdów. Mosty pozwolą więc w praktyce na wsparcie większości, jeśli nie wszystkich pojazdów ukraińskiej armii.

Reklama
Most samobieżny Biber (zdjęcie poglądowe)
Most samobieżny Biber (zdjęcie poglądowe)
Autor. Sonaz, Wikipedia
Reklama

Komentarze (3)

 1. Rainman184

  Ktoś może podpowie , szukam nazwy bo nie mogę wygooglowac , kiedyś widziałem w tv , samobieżny , wjeżdża do wody rozkłada się i potrafi czołg na sobie przez rzekę przeprawić , taki samobieżny mini prom na jeden czołg ,

 2. Box123

  Biorąc pod uwagę, że wojna zaczęła się blisko rok temu, a te mosty to jedna z niewielu rzeczy dostarczonych przez Niemcy Ukrainie, to określenie "już" chyba nie do końca oddaje tę sytuację

  1. Antek

   W Internecie stoi troszeczkę inaczej: w myśl artykułu BBC : "Ukraine weapons: What military equipment is the world giving?" Niemcy przekazały Ukrainie w ramach pomocy wojskowej sprzęt o łącznej wartości 2,34 miliarda $ Ostatnio parlament niemiecki wyraził zgodę na budowę i dostarczenie Ukrainie nowych 100 szt. Panzerhaubitze 2000

  2. Adim

   Rozumiem że powinniśmy krytykować Niemców że ze swoim potencjałem mogli by robić więcej ale powtarzanie propagandy o tych złych Niemcach którzy nic nie pomagają tylko jakieś tam 5000 hełmów jest słabe... Krytyka jak najbardziej ale obiektywna.

 3. Matthew74

  Póki co to na filmie zarejestrowano sam układacz mostu ale bez przęseł. Albo przęsła jadą osobno (co może wynikać z wysokości i szerokości zespołu naczepa-kompletny Biber) albo po "niemiecku" coś przekazali ale nie do końca.

Reklama