Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy wznowią produkcję amunicji do przeciwlotniczych Gepardów

Flakpanzer Gepard (zdjęcie poglądowe).
Flakpanzer Gepard (zdjęcie poglądowe).
Autor. Guido Radig/ Wikipedia

Niemcy wznowią produkcję amunicji do dział przeciwlotniczych Gepard, przeznaczonej dla Ukrainy; kontrakty z producentem, firmą Rheinmetall, zostały podpisane - poinformował we wtorek w Brukseli niemiecki minister obrony Boris Pistorius (SPD) w kuluarach spotkania międzynarodowej grupy kontaktowej NATO ds. dostaw broni na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Oznacza to natychmiastowe wznowienie przez Rheinmetal produkcji amunicji do Gepardów" – potwierdził Pistorius, informując, że umowy zostały podpisane przez Niemcy w imieniu Ukrainy.

Czytaj też

Zdaniem Pistoriusa, zapewni to Ukrainie niezależność dostaw i ich szybsze tempo. „Ma to kluczowe znaczenie dla obrony przeciwlotniczej Ukrainy" – dodał minister. Jak wyjaśnił, Gepardy mimo swojego wieku mają na ukraińskim froncie „wybitne zasługi, szczególnie w obronie przed dronami" i są bardzo cenione przez ukraińskich żołnierzy.

Reklama

Czytaj też

Niemcy od miesięcy próbowały zapewnić dostawy amunicji do Gepardów, które Bundeswehra wycofała ze służby w 2010 roku – przypomina Reuters.

Czytaj też

RFN od lata dostarcza na Ukrainę działa przeciwlotnicze Gepard. W Dolnej Saksonii powstaje obecnie nowa fabryka koncernu zbrojeniowego Rheinmetall, przeznaczona do produkcji amunicji tego typu – podkreśla dpa.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Ali baba,

  Rok wojny zaraz a oni dopiero bedą amunicję produkować

  1. mick8791

   Było wbić w ten biznes skoro była luka! Facet po 12 latach od wycofania uzbrojenia trzeba było chyba linie produkcyjne ammo trochę odtworzyć, nie sądzisz?

 2. szczebelek

  Można i tak tylko szkoda, że przez rok macali temat ze Szwajcarią...

  1. mick8791

   A wpadłeś na to, że te kilka miesięcy (bo nie rok!) "macania tematu ze Szwajcarią" mogli wykorzystać na ponowne uruchomienie linii produkcyjnych? Bo chyba nie jesteś na tyle naiwny żeby myśleć, że 12 lat po wycofaniu ze służby Gepardów linie produkcji amunicji do niego były cały czas funkcjonalne?

 3. TS

  Oby Węgry i Turcja szybko zatwierdziły przyjęcie Fin i Szwe do naszego NATO to dla nas klucz do bezpieczeństwa na północnej flance

 4. DDR

  Produkcja jakiejkolwiek amunicji w RFN jest zupełnie nieopłacalna ze względu na tak wyśrubowane normy ekologiczne że wręcz groteskowe

Reklama