Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy pozwalają Ukrainie używać swojej broni na terenie Rosji

Autor. Bundeskanzler Olaf Scholz/Twitter

Niemcy, zdaniem tamtejszych mediów, miały się zgodzić na użycie dostarczonej przez siebie broni na Ukrainę do atakowania celów wojskowych na terenie Rosji.

Informację tę podał Der Spiegel, przytaczając do tego słowa rzecznika rządu Steffena Hebestreita - „Niemcy uzgodniły z Ukrainą, że dostarczana przez nas broń będzie używana zgodnie z prawem międzynarodowym (…) Wspólnie jesteśmy przekonani, że Ukraina ma prawo na mocy prawa międzynarodowego do obrony przed tymi atakami”.

Wcześniej podobnej zgody udzieliły inne państwa, w tym Stany Zjednoczone. W przypadku USA zezwolenie to dotyczy jednak działania w ograniczonym zakresie.

Reklama

W przypadku Niemiec pierwsze spekulacje pojawiły się po środowym spotkaniu prezydenta Francji z kanclerzem Scholzem, który wcześniej unikał wszelkich deklaracji w tej kwestii.

Zdecydowanie przeciwni tej decyzji są politycy lewicy w Niemczech. Szczególnie krytycznie wypowiedziała się na ten temat założycielka prorosyjskiej BSW Sahra Wagenknecht.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

 1. Monkey

  Zgodzili się, tylko że mało co z broni która akurat do ataków w Rosji przydałaby się dostarczyli. A już na pewno nie KEPD Taurus.

  1. Davien3

   A to Niemcy jakieś taurusy wysłali?

  2. Monkey

   @Davien3: A to waść zrozumiał mój post?

 2. Vixa

  Super, zgoda jest, teraz niech Niemcy wyślą jakąś broń🤣🤣🤣

  1. Davien3

   Poza posowieckimi czołgami czy samolotami( ale ich nie mieli) wysłali wiecej od Polski wiec juz skończ te śmiszki.

  2. Rusmongol

   @davien3. Wysłali, obiecali? I jak się to ma do ich 5x większego PKB?

  3. Carolus

   Nie, nie wysłali więcej. Zwłaszcza w relacji do PKB. Zwłaszcza na uwagę zasługują ich seśniałe hełmy, kiedy Polska wysyłała setki czołgów.

 3. bwn99

  Niemcy w budżecie na 2024 r. przeznaczyły więcej pieniędzy na dozbrojenie Ukrainy niż Francja i Wlk. Brytania razem wzięte, ale niemiecki opór w sprawie przekazania Taurusów będzie dalej podtrzymywał opinię o słabowitym ich wojskowym wsparciu Ukrainy.

 4. szczebelek

  Jaką bronią podarowaną przez Niemcy można zaatakować terytorium FR, bo żadnej o zasięgu kilkuset kilometrów nie dostarczyli.

Reklama