Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy negocjują kolejne Gepardy dla Ukrainy

Do tej pory Niemcy przekazały Ukrainie 30 sztuk tego lufowego systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu.
Do tej pory Niemcy przekazały Ukrainie 30 sztuk tego lufowego systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu.
Autor. Bundeswehra

Według niemieckiego tygodnika Der Spiegel Niemcy mają prowadzić negocjacje z dwoma państwami dotyczące zakupu samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Gepard i przekazania ich potem Ukrainie. Tego typu artyleryjskie systemy zwalczania środków napadu powietrznego stały się wyśmienitą „kontrą” na bezzałogowce używane przez Rosjan, ale potrafią także, jak pokazuje wojenna rzeczywistość zestrzelić pocisk manewrujący.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Informacja o chęci przekazania przez Niemcy kolejnych Gepardów na Ukrainę została podana na początku stycznia w tygodniku Der Spiegel, powołującym się na własne źródła. Nie zostały określone państwa, z jakimi rząd w Berlinie prowadzi negocjacje odnośnie przekazania/odkupienia wspomnianych zestawów, jednak można podejrzewać, że jednym z nich jest Belgia, która w przeszłości posiadała ich 55 egzemplarzy. Chodzi tutaj o jedną z belgijskich firm prywatnych zajmującą się sprzedażą uzbrojenia wycofywanego z armii belgijskiej. Możliwe, że także Holandia dalej posiada pewną (już niewielką) liczbę zmagazynowanych Gepardów. Obecnie w Niemczech mają trwać prace nad 7 pojazdami, które pierwotnie skierowano do zezłomowania, jednak trafią one na Ukrainę, zamykając liczbę przekazanych wozów na poziomie 37 egzemplarzy. Jest to liczba mniejsza od pierwotnie deklarowanej przez niemiecki przemysł, który miał posiadać w swoich zapasach 50 pojazdów . Innymi użytkownikami tego zestawu jest m.in. Katar, Rumunia czy Brazylia.

Czytaj też

Przyszłość lufowych artyleryjskich systemów przeciwlotniczych jeszcze 15 lat temu nie była zbyt optymistyczna, wśród ich największych bolączek był mały zasięg ostrzału (2-5 km), nawet lekkie pociski rakietowe dysponują większym zasięgiem. Jak pokazała wojenna rzeczywistość na Ukrainie, uzbrojenie tego rodzaju stało się najbardziej ekonomicznym sposobem niszczenia setek  bezzałogowców  używanych przez Rosjan. Oprócz nich system Gepard zestrzelił też pocisk manewrujący co jest olbrzymim sukcesem pod względem relacji koszt/efekt. Wysoka skuteczność niemieckich artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych (i nie tylko ich) sprawiła, że Ukraińcy chcą pozyskać jak najwięcej uzbrojenia tego rodzaju. Przełożyło się to na prawdopodobny zakup przez Kijów dwóch zestawów  Skynex, co prawda Rheinmetall nie potwierdził oficjalnie Ukrainy jako klienta, ale wskazuje na to wiele źródeł.

Reklama

Czytaj też

Gepard to samobieżny lufowy system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu zbudowany na bazie czołgu podstawowego Leopard 1 i wdrożony do służby w 1976 roku. Ukrainie przekazywane są jednak wozy w głęboko zmodernizowanej wersji Gepard 1A2 ze zautomatyzowanym systemem kierowania ogniem, cechujące się krótkim czasem reakcji. Uzbrojenie główne stanowią dwie armaty Oerlikon KDA kal. 35 mm o zasięgu ostrzału dochodzącym do 3,5-5 km w zależności od użytej amunicji. Szybkostrzelność teoretyczną określa się na 550 pocisków na minutę na każdą z armat, co pozwala na szybkie pokrycie ogniem danego obszaru.

Czytaj też

Poza niszczeniem środków napadu powietrznego jak śmigłowce czy nisko lecące samoloty, zestawy te mogą niszczyć drony czy lekko opancerzone pojazdy naziemne jak transportery opancerzone. Gepard dysponuje rownież własnym radarem wykrywania i śledzenia celów, a ostatnia wersja Gepard 1A2 jest także zdolna do użycia amunicji podkalibrowej z rdzeniem łamliwym (FAPDS) o zasięgu rażenia do ponad 5 km. Ukrainie dostarczana jest najnowsza wersja, czyli właśnie Gepard 1A2, która przeszła modernizację w latach 90. XX wieku.

Fot. KMW.
Fot. KMW.
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (5)

  1. Rainman184

    A co z amunicja , bo potrzeba dużo amunicji do tego , a są z tym problemy , Szwajcaria

    1. Braad

      My też mamy licencję na KDA i ammo do niej

    2. Powiślak

      Nie mamy zbędnej amunicji, pierwsze przyjęte do wojska 35mm to dopiero okrętowe OSU. Więc my nie mamy jeszcze żadnych zapasów tego kalibru.

    3. Anty 50 C-cali

      Tagosz Autora ; " mają przekazać do 60 tys. sztuk amunicji. Część ma pochodzić z zapasów własnych, część od norweskiej firmy". Przy okazji np . potwierdzenia, za Niemcami, dostaw 20 sztuk flak Geparda - tak przed połową września. I skoro z zasobów przemysłu , to (CHYBA) sfinasowane prze budżet federalny. Te 30+ 7, nad którymi się majstruje

  2. MobDev

    Ciekawi mnie, czy reaktywują Loar'ę

    1. Allah|1435

      W jakim celu skoro rozwiążą ia ZM Tarnów są nowocześniejsze i tańsze?

    2. Braad

      Tarnów proponuję systemy 23 mm. Armata KDA ma kaliber 35 mm. To daje większe możliwości. licencja na KDA i amunicję do niej jest już dawno kupiona na potrzeby Loary

    3. Powiślak

      PIT-RADWAR oferuje nasze KDA w dwóch wariantach nosnika: Rosomak z zabudowaną w wieży 35mm, oraz "klasyczne" podwozie Jelcza. I raczej nie będzie żadnej reaktywacji, co najwyżej MON z rozpędu zamówi gąsienicowe działo plot w Korei. Jak wiadomo bowiem min Błaszczak z całych sił wspiera przemysł... spoza Polski!

  3. Anty 50 C-cali

    A czepię się, co to znaczy "Obecnie w Niemczech mają trwać prace nad 7 pojazdami, które pierwotnie skierowano do zezłomowania, jednak trafią one na Ukrainę " - takie Enigmatyczne. Szkopy obiecali 50, tak? Pierwsze wszędobylski net "sprzedał" w sierpniu, tuż przed blitzkrigiem pod Izjum. Od tegosz lata z 7, podobno, liczba dostarczonych podskoczyła do 30...do końca listopada. A jakie to powody Francja elegancja daje Przeciw dostawom Leclreka? Bo nie produkowany i secundo= problemy z częściami....To kiedy to "stanęła produkcja Leo1, podwozia znaczy

    1. mick8791

      Jak zwykle bredzisz o kilku średnio ze sobą powiązanych tematach na raz...

    2. Anty 50 C-cali

      CO bredzisz, co BREDZISZ...? Dostępność SERWISU do wycofanych dekadę temu - Samobieżnych systemów (kupa ZEZŁOMOWANYCH) to "wosk"?! Podwozie na "gąskach" danego typu to ..."średnio" powiązany temat, z tym co na podwoziu!!E ch TY widziałeś z bliska takie lufisko 30+ milimetry średnicy?? Wsadź je sobie na plecy i nieś. Ja miałem niedawno problem z delikatnie zbyt krótkim kablem do palca zapłonu golfa sprzed dekady - a "zamiennik" zakichany reklamowany bo ok. (po niemiecku) do seata i/lub skody

  4. szczebelek

    Gdyby faktycznie Niemcy przekazali to co mają na stanie i wykupili to co się da odkupić w konsekwencji wysyłając około 100 sztuk tego sprzętu na pewno by zrobili coś więcej niż dobre wrażenie.

  5. easyrider

    Absolutnie właściwy ruch. Gepardy przywrócić do stanu używalności, zabezpieczyć amunicję i na Ukrainę. Rosja musi stracić zęby na tej wojnie. Agresja musi być ukarana. Winni ataków na obiekty cywilne muszą być osądzeni.

Reklama