Niemiecki koncern Rheinmetall dostarczy nieokreślonemu klientowi dwa systemy obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skynex. Wartość kontraktu to około 182 mln euro, a dostawa ma zostać przeprowadzona na początku roku 2024. Niemiecki „Handelsblatt” podaje, że użytkownikiem będzie Ukraina.
Oprócz samego systemu do użytkownika dostarczone zostaną samochody ciężarowe RMMV (MAN) HX za kwotę ok. 12 mln euro, które są m.in. platformą dla Skynexu. Niemiecki "Handelsblatt" podaje, że użytkownikiem systemu, którego zgodnie ze swoją polityką nie ujawnił Rheinmetall jest Ukraina, która ma już niemieckie zestawy przeciwlotnicze Gepard z armatami 35 mm na podwoziu gąsienicowym. Koszty ma pokryć rząd federalny Niemiec.
Producent wśród zalet swojego rozwiązania wymienia wysoką skuteczność zwalczania celów, przewagę ekonomiczną amunicji programowalnej Ahead 35 mm względem przeciwlotniczych pocisków kierowanych, brak możliwości zakłócenia toru jej lotu przez system zagłuszania elektronicznego czy możliwość eliminowania małych celów jak drony.
"Sukces samobieżnego systemu przeciwlotniczego Flakpanzer Gepard na Ukrainie podkreśla skuteczność obrony przeciwlotniczej z systemami kalibru 35 mm przeciw celom powietrznym, zwłaszcza pociskom manewrującym i dronom."- czytamy w komunikacie firmy.
Czytaj też
System umożliwia integrację urządzeń radarowych różnych producentów, co podkreśla jego elastyczność dla potencjalnego klienta. Skynex oferuje również dużą swobodę w zakresie efektorów, umożliwiając integrację w systemie wielu różnych zaawansowanych rodzajów broni przeciwlotniczej. Jedynym warunkiem jest posiadanie własnej jednostki śledzącej. Oprócz pojedynczych czujników i efektorów, istniejące systemy obrony powietrznej, takie jak rodziny Skyshield i Skyguard, mogą zostać wbudowane w nową architekturę jako jednostki ogniowe. W oddalonym centrum dowodzenia i kierowania ogniem rozpoznana sytuacja powietrzna jest przedstawiana na mapie wraz z czujnikami i efektorami rozmieszczonymi w terenie, co upraszcza przydzielanie celów dla środków obrony przeciwlotniczej podłączonych do systemu.
Czytaj też
Skynex to system obrony powietrznej opracowany przez niemiecką spółkę Rheinmetall Air Defence i po raz pierwszy publicznie zaprezentowany na paryskich targach Eurosatory 2016. Składa się z bezzałogowego modułu wieżowego Skyranger uzbrojonego w armatę automatyczną Oerlikon Revolver Gun Mk3 kal. 35 mm, systemu dowodzenia i kontroli z głowicą optoelektroniczną Skymaster oraz trójwymiarowej stacji radiolokacyjnej X-TAR3D. Armata z szybkostrzelnością teoretyczną 1050 strz./min. może skutecznie zwalczać szerokie spektrum celów w odległości do 4000 metrów. Z kolei radar może wykrywać cele w zależności od ich typu w odległości od 25 do 55 km. Dzięki temu system może skutecznie zwalczać niewielkie cele typu C-RAM (w tym drony, pociski manewrujące czy pociski moździerzowe), zapewniając kompleksową obronę powietrzną bardzo krótkiego zasięgu.
Szwejk85/87
Miałem piękny sen.... pojawiły się fundusze na nowy prototyp Loara 2. PIT-RAWAR się na to rzucił i po roku wyprowadził na poligon piękny prototyp Loary 2 na podwoziu z HSW..... i obudziłem się.... niestety.
mick8791
Przecież Loarą była niewypałem więc oo co powtarzać błędy?
luka
@mick8791 Loara nie była niewypałem, jako cały system była wręcz bardzo udana, wątpliwości budził ewentualnie jedynie wybór nośnika, ponadto trafiła na kilka problemów w tamtym czasie - koszty (była pierońsko droga), nośnik - j/w, czyli mógł być inny lepszy (obecnie np. mógłby być z K9) i jakkolwiek by to nie brzmiało "moda" - tendencja na zachodzie była na odchodzenie od zestawów lufowych na rzecz systemów rakietowych a potem jeszcze złudne poczucie, że "a wojny to już nie będzie takiej żeby to było potrzebne".
Powiślak
Malkontentom krytykującym kal 23mm podpowiem że np. Iran zrobił sobie 8-o lufowe działo z 4 szt ZU23. Posadzili to-to na ciężarówce 6x6 i podali że posłuży do zwalczania...rakiet manewrujących. Ma integralną głowice OE oraz łącze do stacji radarowej. A taki wynalazek jak Meroka (dziś wycofana) był okrętowym CIWS nawet przy kalibrze 20mm. Zatem krytykowanie 23mm, w szczególności z naszą znakomitą amunicją podkalibrową jest grubo przedwczesne.
wert
to samo zadanie bojowe: 9 pocisków prog 35mm vis 200 pocisków 23mm. Resztę sobie dopowiedz i nie zapomnij o drugiej ciężarówce z amo. Pocieszające że opracowują już rozcalaną 23mm a w drugim etapie będzie programowalna 23mm wymagająca już przerobienia luf
Wilis
23 to trup i nie powinno sie go reanimować. Powody podaj kolega więc nie będę się powtarzał
Kasandra
Akurat ten system to odpowiednik Sony bo dopiero wprzegniecie go z systemem rakiet plot stwozry Pilice+
mick8791
Jak może być odpowiednikiem czegoś co nie istnieje?
Powiślak
Podpowiem : NORMALNIE! Pomogłem? Nie ma za co!
mick8791
@Powiślak może i chciałeś pomóc ale marnie to wyszło... Chłopie Sona to póki co idea fix i NIC WIĘCEJ. Nie wiadomo czy będzie, a jeżeli będzie to nie wiadomo w jakiej formie, z jakimi efektorami i jakimi funkcjonalnościami więc z łaski swojej daruj sobie komentarze o niczym!
Pucin:)
A nie mówiłem Acht-Komma-Acht Zentimeter - 8,8 cm Flak 18 + amunicja programowalna Ahead 88 mm - nie zdziwię się jak opracują zautomatyzowaną wersję tej armaty i zrobią z niej Skynex-88-Acht-Acht.
easyrider
Robić czołg przeciwlotniczy, bo widać, że to się sprawdza. Podwozie jest, armaty są, radary są. Na drony szkoda rakiet.
mick8791
A słyszałeś o takim pojęciu jak balistyka? To teraz zastanów się dlaczego w pewnych okolicznościach rakieta jest w stanie wykonać zadanie, któremu nie jest w stanie podołać artyleria lufowa!
easyrider
@mick Nie napinaj się tak tymi wykrzyknikami. Kto powiedział, że jedno wyklucza drugie?
mick8791
@easyrider ". Na drony szkoda rakiet" <--- Ty.
Marton
Jeśli dobrze rozumiem to dostaną dwa systemy Skynex. Do nich może byc podłączona dużo ilość Skyshieldów, Skyguardow, systemów antydronowych czy wyrzutni rakiet. Tak to reklamuje na stronie Rheinmetall.
szczebelek
Bardzo możliwe, że tak jest, bo trochę by się ośmieszyli składając przez dwa lata dwa działka.
Powiślak
Czyli może robić to, co od dawna może robić nasza Pilica. Bo do Pilicy można podpiąć wszystko co ma łącze Link. Miodzio!
Mireq
Jeżeli Niemcy dostarczą te armaty, to zgaduję że dostarczą też amunicje.... pełne dwa magazynki.
mick8791
Misiu jeżeli chodzi o amunicję do Gepardów to problemem są Szwajcarzy, a nie Niemcy!
Zygazyg
Mick7891: wydawało mi sie źe Norwegowie rozwiązali problem z ammo do Gepardów?
xdx
@zygazyg teoretycznie tak , tyle że praktycznie norweska amunicja nie działa poprawnie i trzeba ja wpierw u reńskich w Niemczech przerabiać. Ze względu na to ze serojady robią problemy ( i to od lat ) w końcu się ktoś obudził i Reńscy kupili hiszpańska firmę która produkuje amunicję przeciwlotnicza. Ale to wszystko wymaga czasu aby zgrać. Zreszta problem ze Szwajcarami maja nie tylko Niemcy ale również Polacy którzy chcieli przekazać armaty oerlikona dla Ukrainy - no nie przekazali.
Derwisz
Tylko że w naszej Pilicy to armaty 35mm z amunicją programowalną to takie bardziej niewidoczne i niewykrywalne są :(
Powiślak
Przy okazji zapytam, dlaczego autor porównuje to z Pilicą? Czy to działo ma integralne wyrzutnie rakiet plot , czy jest to leciutkie holowane działo? Czy dla odmiany Pilica używa amunicji ABM? Duuuuuuże "nie"! Zatem?
Prawdziwy
Tow.Wert: a z Gogola dałoby się jakiś cytat dopasować?
Szwejk85/87
Dobre i to, ale dopiero 100 szt. zrobi różnicę. Niemcy mają pieniądze i technologię i pozostają w letargu. Mogliby znacznie skrócić tą wojnę rozkręcają dostawy obrony plot i artylerii. Kiedyś będą żałować, że pomagali tak opieszale. Ukraińcy zaczną kupować uzbrojenie tam gdzie jest konkretna produkcja, a Niemcy będą patrzeć z zazdrością, tak jak teraz patrzą na 10 szt. K2 lądujące w Gdyni....
Nikt ważny
Czy ktoś jeszcze dalej myśli ze komukolwiek zależy na szybkim zakończeniu tej wojny? Zachód za każda transze z dostawą broni- załatwia dobie kolejne kontrakty na odbudowę zrujnowanego kraju,, tylko my to robimy w ramach dobroci serca.
wert
Nikt ważny@ my to robimy bo to nasz żywotny interes. Nasze "tubi or not tubi"
Vixa
@nikt ważny: polecam się zainteresować tym co ostatnio PODPISYWALI prezydentowie Polski i Ukrainy na temat odbudowy Ukrainy. Nie jesteśmy frajerami, nie bój.
Prezes Polski
A teraz popatrzcie na te wieżę i porównajcie ja z tym koszmarkiem, jaki urodził polski przemysł zbrojeniowy. Mam na myśli oczywiście wielką, ciężką i co najgorsze jednolufową wieżę zamontowaną ostatnio jako system Tryton na ORP Kormoran. A po doświadczeniach z Ukrainy taki system zamontowany na tanim nośniku, czyli ciężarówce przydałby się bardzo. Dodam, że nasze Pilice powinny zostać od razu hurtem wysłane na Ukrainę, bo w przyszłej wojnie skuteczność ich 23mm amunicji będzie znikoma.
Zenek2
nie widzę większej różnicy między tym a Trytonem, nie mówiąc już o AM-35, która wygląda świetnie. Co do Pilic, pełna zgoda. Droga donikąd bez programowanych pocisków.
szczebelek
Po czym wnosisz, że to polskie jest cięższe? Po wyglądzie czy jak? Użycie pojazdu 6x6 też sporo mówi o wadze niemieckiego cuda. Do tego Niemcy dostosowali je do ciężarówki, a my do okrętu, więc kwestia opancerzenia jest różna.
mick8791
Facet ale zdajesz sobie sprawę, że Tryton to jest system morski i musi być wyposażony chociażby w coś takiego jak układy stabilizacji kompensujące bujanie się okrętu?
wert
czyli kosmiczny koszt naszej OSU to nie przypadek. Pozostaje mieć nadzieję że zrobia programowalną 23mm
AdSumus
Dostarczą dwa, jak ijuż będą na Ukrainie, to dostarczą kolejne 20. Dlaczego my nie możemy dostarczyć? Pytam retorycznie. Tak samo będzie z jedą fabryką, z budową jednej drogi....
KPS1
U nas też by się zamówienie na armaty 35 mm i dodatkowe Poprady przydało,
SAS
Zaczyna się poligon doświadczalny. Ciekawe kto płaci za te kilka sztuk tego, kilka sztuk tamtego,. bo mocno przepłaca.
Krzywy
Przecież masz napisane w artykule. Wystarczy przeczytać.
farfozel
Do 2024 może byc za pózno .
Stealthy
Dwa. Daliby 12 i byloby OK...
Paweł P.
Fakt napewno mają rok.