Reklama

Wojna na Ukrainie

Litwa przekazała Ukrainie 50 transporterów opancerzonych

Litewski M113
Litewski M113
Autor. Villkas, Wikipedia

Litewski minister obrony poniformował o rozpoczeciu podróży przez ostatnią partię transporterów opancerzonych M113 przekazanych Ukrainie przez Litwę. Łącznie miano przekazać 50 sztuk tych gąsienicowych transporterów wraz z nieokreśloną liczbą wozów dowodzenia zbudowanych na tym samym podwoziu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kolejne M113 przekazane Ukrainie pozwolą na częściowe zastąpienie pojazdów tego typu utraconych podczas ukraińskiego kontruderzenia na wschodzie kraju. Straty w nich były zapewne znaczne, co można było zaobserwować na wielu materiałach zdjęciowych i filmowych, gdzie M113 są uszkodzone/zniszczone np. wskutek wybuchu miny przeciwpancernej. Pojazdy te nie odznaczają się choćby zadowalającym poziomem ochrony załogi, co powoduje ich łatwe zniszczenie, nawet niededykowanymi środkami przeciwpancernymi. Jednak mimo to, lepiej, aby ukraińscy żołnierze poruszali się w pojazdach tego typu niż np. samochodach ciężarowych "na pace" czy zwykłych SUV-ach.

Pomoc wojskowa, jakiej do tej pory Litwa udzielała, obejmuje m.in. naramienne wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Stinger, broń przeciwpancerną, kamizelki kuloodporne i hełmy, moździerze 120 mm, holowane haubice M101 kal. 105 mm, broń strzelecką, termowizory, transportery opancerzone M113, ciężarówki, SUV-y, i bezzałogowiec klasy MALE Bayraktar TB2 wraz z amunicją, którego zakup został sfinansowany przez społeczeństwo Litwy. Łączne wsparcie wojskowe, jakiego Litwa udzieliła Ukrainie do tej pory, wynosi ponad 123 mln euro. Jest to bardzo duże wsparcie jak na tak mały kraj, który swą pomocą proporcjonalnie "przebija"znacznie większe i bogatsze kraje jak Hiszpania czy Włochy.

Reklama

Czytaj też

Litwa do tej pory przekazała Ukrainie 50 transporterów opancerzonych M113 i wozów dowodzenia M577. Litwa przed rosyjską inwazją miała posiadać 234 M113 i 20 M577. Wozy te zapewne byłby częściowo wycofane po pozyskaniu kołowych transporterów piechoty Boxer w wersji bojowego wozu piechoty, zatem przekazanie M113 nie będzie zbyt uciążliwe dla litewskiego wojska.

Czytaj też

Transportery opancerzone M113 są obecnie przestarzałym rozwiązaniem, jeżeli mówimy o transporcie piechoty, mają słabą ochronę. Jednak jak się okazuje Ukraińcy, potrafią skutecznie je wykorzystywać podczas obecnej fazy konfliktu na Ukrainie, gdzie obok polskich T-72M1/M1R są podstawowym sprzętem wojskowym Ukraińców. Oczywiście wozy te mają relatywnie małą siłę ognia, ale zapewniają pewien poziom ochrony i mobilność, co powoduje, że z braku lepszych rozwiązań są szeroko używane. Wozy charakteryzuje prostota i niezawodność. Ukraina od krajów sojuszniczych otrzymała już ponad 350 transporterów M113.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Valdi

    Przypomnijmy ponad 200 m119 USA przekazały Ukrainie. Linia frontu prawie jak z Berlina do Barcelony także następne 200 były by mile widziane Virginia zachodnia taki mały stan że wschodniego wybrzeża USA przesyła dodatkowe . To jakby województwo lubelskie wysłało własne rosomaki

  2. Powiślak

    Taki transporter mógłby otrzymać nieduży wewnętrzny keson pancerny dla 3-osobowej załogi - bo jest najcenniejsza - oraz zestaw rakiet. Albo ppanc albo plot. I wtedy ani słaby pancerz ani niska odporność minowa nie jest problemem.

    1. Artarmar

      Zupełnie bez sensu, piszesz o przebudowie na platformie. To transporter opanc. wszystko moze byc "na pace" czyli uzywane przez piechote, o wiele mniej narazajacą sie. W takich wozach najwazniejsze sa 2 sprawy.. czujniki, najwazniejsze, na drugim miejscu łączność, czyli mozliwosc przekazania informacji o wrogu. Ochrona.. tak naprawde bez aktywnej obrony i mozliwosci wytrzymania starcia z rownorzednym przeciwnikiem działko 30 mm,... czyli bez tego jak zrobił to jak Izrael, silnik z przodu, rampa z tyłu) to w boju transporter zawsze bedzie jak trumna....To czolgi musza isc pierwsze.. albo zdalnie sterowane transportery z masa czujników

    2. Macorr

      Zważ na to że te transportery maja poupychane w przedziale desantowym spore ilości granatników takich jak NLAw czy atgm jak Javelin co sprawia że ich moc bojowa wzrasta bardzo mocno. Jeśli dodać do tego termowizja i solidna łączność to nad ruskiem jest w stanie uzyskać przewagę..

Reklama