Wojna na Ukrainie
Litwa przekazuje kolejne haubice na Ukrainę
Litwa jak na kraj o znacząco mniejszych zdolnościach militarnych i finansowych względem np. Hiszpanii czy Portugalii wykazuje proporcjonalnie znacznie większe wsparcie sprzętowe dla Ukrainy, tym razem chce jej przekazać haubice M101 kal. 105 mm.
Pomoc wojskowa, jakiej do tej pory Litwa udzielała, obejmuje m.in. naramienne wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Stinger, broń przeciwpancerną, kamizelki kuloodporne i hełmy, moździerze 120 mm, broń strzelecką, termowizory, transportery opancerzone M113, ciężarówki, SUV-y, i bezzałogowiec klasy MALE Bayraktar TB2 wraz z amunicją, którego zakup został sfinansowany przez społeczeństwo Litwy. Łączna wartość wsparcia wojskowego, jakiego Litwa udzieliła Ukrainie do tej pory, wynosi około 123 mln euro.
#Ukraine: Lithuania decided to donate M101 105mm towed howitzers to the Ukrainian army.
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) September 7, 2022
In total Lithuania possesses approximately 50 of these howitzers, but it is is unknown how many are planned to be given to Ukraine. pic.twitter.com/gD3wRIyRvw
Dodatkowo Litwa przekazała ponad 20 transporterów opancerzonych M113 i wozów dowodzenia M577. Przekazanie teraz haubic M101 w nieokreślonej liczbie ukazuje hojność litewskiego rządu, który mimo niewielkich możliwości względem innych krajów NATO przekazuje wiele rodzajów uzbrojenia Ukrainie. Oczywiście, haubice M101 to uzbrojenie artyleryjskie przestarzałe, wycofywane z linii w armii litewskiej po zakupie PzH 2000, jednak na wojnie przyda się każdy typ uzbrojenia.
Czytaj też
M101 to amerykańska haubica z okresu II Wojny Światowej kal. 105 mm, używana potem w wielu konfliktach na całym świecie m.in. podczas wojny w Korei i Wietnamie. Jej donośność określa się na maksymalnie 11,2 km. Z racji na swoją skuteczność z czasem została pozyskana przez wiele krajów świata, co doprowadziło do opracowania jej kilku wersji lokalnych. Litwa otrzymała je w liczbie 54 egzemplarzy w roku 2002 od Danii.