Reklama

Wojna na Ukrainie

Litwa przekazuje kolejne haubice na Ukrainę

Litewskie haubice M101 - fot. Ministerstwo Obrony Litwy
Litewskie haubice M101 - fot. Ministerstwo Obrony Litwy

Litwa jak na kraj o znacząco mniejszych zdolnościach militarnych i finansowych względem np. Hiszpanii czy Portugalii wykazuje proporcjonalnie znacznie większe wsparcie sprzętowe dla Ukrainy, tym razem chce jej przekazać haubice M101 kal. 105 mm.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pomoc wojskowa, jakiej do tej pory Litwa udzielała, obejmuje m.in. naramienne wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Stinger, broń przeciwpancerną, kamizelki kuloodporne i hełmy, moździerze 120 mm, broń strzelecką, termowizory, transportery opancerzone M113, ciężarówki, SUV-y, i bezzałogowiec klasy MALE Bayraktar TB2 wraz z amunicją, którego zakup został sfinansowany przez społeczeństwo Litwy. Łączna wartość wsparcia wojskowego, jakiego Litwa udzieliła Ukrainie do tej pory, wynosi około 123 mln euro.

Dodatkowo Litwa przekazała ponad 20 transporterów opancerzonych M113 i wozów dowodzenia M577. Przekazanie teraz haubic M101 w nieokreślonej liczbie ukazuje hojność litewskiego rządu, który mimo niewielkich możliwości względem innych krajów NATO przekazuje wiele rodzajów uzbrojenia Ukrainie. Oczywiście, haubice M101 to uzbrojenie artyleryjskie przestarzałe, wycofywane z linii w armii litewskiej po zakupie PzH 2000, jednak na wojnie przyda się każdy typ uzbrojenia.

Reklama

Czytaj też

M101 to amerykańska haubica z okresu II Wojny Światowej kal. 105 mm, używana potem w wielu konfliktach na całym świecie m.in. podczas wojny w Korei i Wietnamie. Jej donośność określa się na maksymalnie 11,2 km. Z racji na swoją skuteczność z czasem została pozyskana przez wiele krajów świata, co doprowadziło do opracowania jej kilku wersji lokalnych. Litwa otrzymała je w liczbie 54 egzemplarzy w roku 2002 od Danii.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama