Reklama

Polityka obronna

Ukraińskie Panzerhaubitze będą naprawiane na Litwie

PzH 2000 będą naprawiane na Litwie z racji na to, że kraj ten również je posiada oraz ma zdolności do przeprowadzania ich remontów.
PzH 2000 będą naprawiane na Litwie z racji na to, że kraj ten również je posiada oraz ma zdolności do przeprowadzania ich remontów.
Autor. Litewskie Ministerstwo Obrony

Litewskie ministerstwo obrony za pośrednictwem serwisu Twitter oznajmiło, że samobieżne armatohaubice PzH 2000 używane przez Ukraińców będą serwisowane na Litwie oraz że litewskie transportery opancerzone M113 już zmierzają na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Litwa aktywnie wspiera Ukrainę sprzętem wojskowym, dostarczając jej transportery opancerzone, wozy dowodzenia, amunicję, efektory przeciwlotnicze i przeciwpancerne czy artylerię holowaną. Dodatkowo zapowiedziano teraz, że z racji na posiadane zdolności remontowe samobieżnych armatohaubic PzH 2000 (Litwa zakupiła ich 21, z czego 2 posłużą do szkolenia a 3 jako zapas części zamiennych) będzie mogła ona serwisować ukraińskie PzH 2000, które są bardzo mocno eksploatowane. Dodatkowo w zamieszczonym komunikacie została przekazana informacja wraz ze zdjęciami wysyłanych na Ukrainę litewskich transporterów opancerzonych M113.

Czytaj też

Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann (KMW) utworzyły na Litwie spółkę joint venture Lithuania Defence Services , której celem jest kompleksowe wsparcie logistyczne wozów bojowych należących do Sił Zbrojnych Litwy oraz innych państw NATO stacjonujących w krajach bałtyckich. Chodzi o wykorzystanie efektów synergii i promowanie wielonarodowej interoperacyjności pomiędzy siłami zbrojnymi i sektorami obronnymi państw członkowskich NATO.

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

Pomoc wojskowa, jakiej do tej pory Litwa udzielała, obejmuje m.in. naramienne wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Stinger, broń przeciwpancerną, kamizelki kuloodporne i hełmy, moździerze 120 mm, broń strzelecką, termowizory, transportery opancerzone M113, ciężarówki, SUV-y, holowane haubice M101 wraz z amunicją i bezzałogowiec klasy MALE Bayraktar TB2 wraz z amunicją, którego zakup został sfinansowany przez społeczeństwo Litwy. Łączne wsparcie wojskowe, jakiego Litwa udzieliła Ukrainie do tej pory, wynosi ponad 125 mln euro.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (5)

 1. Valdi

  Phz2000 przekazane Ukrainie był już mocno zużyte Bravo SPD kolesie Kremla

  1. xdx

   Następny specjalista z koziej wólki … PZH dla Ukrainy były prosto po remoncie. Ty chyba te swoje informacje prosto z Moskwy bierzesz. Inna sprawa iż zostały one użyte przez Ukrainę poza specyfikacją co spowodowało drastyczne zużycie.

  2. QVX

   Poza błędnymi założeniami z początków XXI w. Wtedy myślano, że te 30 lat służby PzH2000 spędzą w składnicach, na poligonach i wyjątkowo pojadą postrzelać sobie na małej wojnie (Afganistan), czyli 100 strzałów ROCZNIE. A skoro zużycie nastąpi po 30 latach (3000 wystrzałów) to po co gromadzić części zamienne, skoro działa albo wcześniej zostaną gruntownie przebudowane albo na złom pójdą. A okazało się, że Ukraińcy 30-letnią normę wyrobili w miesiąc (30×100), a części brak

  3. Valdi

   Kolega znowu coś palił 🍄🍄🍄 Przypomnijmy 7 sztuk w remoncie na Litwie Haloooo

 2. Ma_XX

  czyżby armaty dobre ale tylko na czas pokoju? takie demo możliwości? Krab widać 100 razy lepszy

  1. Pucin:)

   @Ma_XX - ale ahs Kraba - zamieciono pod dywan-produkcja schyłkowa trochę do UA + WP--- i już!!!!!! :) Będzie K9PL!!!! :)

 3. AdSumus

  Z jednej strony, byle nie w Polsce. Z drugiej, tam sprzedają to tam lepiej tworzyć serwis.

 4. Valdi

  Phz2000 przekazane Ukrainie był już mocno zużyte Bravo SPD kolesie Kremla

 5. QVX

  Litwini kupili 3 haubice do kanibalizacji i pewnie nabrali części zamiennych luzem, więc mają możliwość remontowania PzH2000 otrzymanych przez Ukrainę. Pierwotny plan był taki, że Niemcy chcieli u nas w województwie podkarpackim rozwinąć centrum serwisowe Bundeswehry obsługiwane przez ich techników, ale to upadło, bo Bundeswehra nie kupowała części luzem, a ich nieoperacyjne haubice są skanibalizowane na maksa, więc nie mieli czym naprawiać.

Reklama