Reklama

Wojna na Ukrainie

Leopardy i Jastrzębie ze Szwecji dla Ukrainy

Strv 122 (zdjęcie poglądowe).
Strv 122 (zdjęcie poglądowe).
Autor. 7th Army Training Command/Wikipedia

Szwedzki minister obrony Pål Jonson zapowiedział przekazanie pakietu wsparcia wojskowego Ukrainie, w skład którego wejdzie m.in. 10 czołgów Strv 122 (zmodernizowany wariant Leoparda 2A5) czy elementy systemu obrony powietrznej Hawk.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szwecja tym samym dołącza do koalicji państw dostarczających Ukrainie czołgi Leopard 2, wchodząc w podgrupę odpowiedzialną za przekazanie pojazdów w standardzie Leopard 2A6, jak Portugalia czy Niemcy. Przekazywane Strv 122 to nowoczesne czołgi powstałe na bazie Leoparda 2A5 odznaczające się m.in. większą odpornością stropu wieży na ostrzał np. amunicją krążącą. Szwedzki minister wspomniał także o wcześniej zadeklarowanych 50 bojowych wozach piechoty CV90, które także trafią na Ukrainę.

Czytaj też

Oprócz czołgów i bojowych wozów piechoty Szwedzi przekażą elementy systemów obrony przeciwlotniczej Hawk oraz IRIS-T. W przypadku tego pierwszego mowa o znacznej ilości komponentów i amunicji rakietowej do niego zaś odnośnie do IRIS-T ciężko określić co dokładnie zostało przekazane, z uwagi na inną konfigurację tego systemu używanego przez Szwecję względem tego, co posiada Ukraina. Szwedzi korzystają z wariantu IRIS-T SLS opartego o rakiety krótkiego zasięgu (do ok. 12 km), zaś Ukraińcy otrzymali wersję IRIS-T SL/SLM z efektorami o znacznie większym zasięgu na poziomie 40 km.

Reklama

System MIM-23 Hawk (ang. Jastrząb) wszedł na wyposażenie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w 1960 roku. Uzbrojenie systemu stanowią charakterystyczne wyrzutnie z pociskami rakietowymi MIM-23, na każdej są trzy pociski rakietowe. Są one naprowadzane półaktywnie, co oznacza że przez cały czas zwalczany cel musi być podświetlany przez radar. Standardowo w skład jednej baterii wchodzi sześć wyrzutni i dwa radary kierowania ogniem. Oczywiście są one uzupełniane przez stacje wykrywania i śledzenia celów, system dowodzenia oraz elementy wsparcia logistycznego. Na początku lat 70. XX wieku wprowadzono nową wersję Improved-Hawk, która stała się standardem. Otrzymała ona m.in. pociski rakietowe o zasięgu wydłużonym do 40 km i pułapie maksymalnym zwiększonym do około 20 km, a także nowe stacje radiolokacyjne. Zestaw Improved Hawk był następnie wielokrotnie modyfikowany, także z myślą o zwiększeniu zdolności zwalczania wielu celów jednocześnie.

Czytaj też

Szwedzka wyrzutnia Hawk (Rb 97)
Szwedzka wyrzutnia Hawk (Rb 97)
Autor. Johan Lundahl/Försvarsmakten

Obecnie na uzbrojeniu szwedzkich wojsk lądowych znajduje się 120  czołgów podstawowych Stridsvagn 122 (szwedzka wersja niemieckiego Leoparda 2A5). Po 2014 roku i zmianie sytuacji międzynarodowej  zdecydowano o przywróceniu co najmniej części czołgów tego typu, które wcześniej były wycofane i zmagazynowane w rezerwie, do służby liniowej w związku z ponowną rozbudową struktur armii. Dodatkowo na mocy zawartego w 2016 roku kontraktu co najmniej 88 z nich ma być poddane modernizacji do nowszego standardu w celu podniesienia ich zdolności bojowych z terminem realizacji do 2023 roku.

Mimo wszystko, borykająca się z trudnościami z wejściem do NATO Szwecja, daje duży wkład w "koalicję Leopardów". Czołgi przekazane przez Szwecję, Niemcy (Berlin zwiększył ich liczbę do 18) i Portugalię (3) pozwolą utworzyć jeden batalion głęboko zmodernizowanych czołgów zgodny z ukraińską strukturą (31 wozów). W wypadku ewentualnych strat wojennych ich uzupełnienie może jednak być trudne.

<p>Szwecja zamierza zmodernizować czołgi Strv 122. Co więcej, część zmagazynowanych maszyn będzie przywróconych do służby (podobnie jak w Niemczech). Fot. Mats Carlsson/Försvarsmakten</p>
<p>Szwecja zamierza zmodernizować czołgi Strv 122. Co więcej, część zmagazynowanych maszyn będzie przywróconych do służby (podobnie jak w Niemczech). Fot. Mats Carlsson/Försvarsmakten</p>
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. Darek S.

    Systemu obrony powietrznej Hawk, to jest coś co powinno trafić na Ukrainę na samym początku wojny i to masowo. USA mają olbrzymie zapasy amunicji do tych systemów. Gdyby tak było Ukraińcy być może dłużej by pociągnęli tą wojnę, a tak z tego co słyszę, Ukraińcy masowo unikają poboru, szerzy się dezercja. Ich bojownicy są źle przygotowani do wojny i niewyszkoleni. W Ukraińskiej TV wygląda wszystko różowo, ale prawda jest taka, że długo już nie pociągną. I niema co pisać bzdur, że jest inaczej, bo wcale tym Ukraińcom nie pomagamy, wręcz przeciwnie szkodzimy im. Złamały ich Irańskie drony, które doprowadziły do tego, że skończyła im się ciepła woda w kranie. I tak to przez chytrość Amerykanów, za niedługo będziemy mieli za sąsiada na wschodzie Rosję. Dziękujemy Ci Mr Biden.

    1. Strażnik

      To za ile oni dojdą do naszej granicy jak bakhmutu nie mogą zdobyć przez kilka miesięcy? 200 lat? PS czy administracja może zbanować tego trola, który szerzy ruska propagandę?

    2. nn

      Trochę nieaktualne informacje, bo dzięki skuteczniejszej obronie, dostawom agregatów prądotwórczych i transformatorów sieciowych sytuacja z dostawami prądu uległa dużej poprawie. Wyłączenia, te planowe i nieplanowane, są znacznie rzadsze niż po pierwszym etapie zmasowanego ostrzału..

    3. wert

      nn@ PKB UKR ponad 30% w dół, (kacapy blisko zera). 3/4 energetyki na UKR out, bezrobocie 25 %. No zbrojenia potrzebują 300 mld dol przy PKB 90 mld dol. A gdzie odbudowa zniszczeń? Z zajętych kacapskich pieniędzy? Ponad 1000 zach firm (w tym ponad 200 gebelsów) ma aktywa i działa w kacapi. Kto kogo trzyma za kochones? Parszywieńki zachód cedzi uzbrojenie kroplówką mimo to UKR w zdecydowanej większości walczy. Chwała i wsparcie dla nich

  2. szczebelek

    Dwa batalion uzbierali, a cały proces przypominał dawanie na tacę w kościele tu dyszka tam piątka, a zazdrosny sąsiad dał 15 😂🤣

    1. mick8791

      I z czego facet szydzisz? Jakbyś się nie orientował to w europejskich państwach wspierających Ukrainę nie ma zbyt wielu czołgów zachodniej konstrukcji! Sporo z nich nie jest w stanie gotowości bojowej. Więc kurka szanuj to, że poszczególne państwa starają się je uzbierać zamiast tutaj jątrzyć!

    2. Eee tam

      Za to siła uderzeniowa tych 2 batalionów równa 20 batalionów dowolnych teciaków

  3. kaczkodan

    Amerykanie wyasygnowali pieniądze na modernizację MIM-23 - są jakieś informacje co udało się poprawić? Czy też efekty zobaczymy dopiero na Ukrainie? W mojej opinii powinni dodać sterowanie radiokomendowe i możliwości LOAL, tak by można było atakować wiele celów jednocześnie.

Reklama