Reklama

Wojna na Ukrainie

Jak Rosja atakowała Ukrainę z powietrza w 2024 roku?

Środki bojowe użyte przez Rosję w 2024 roku  Razwidka Ukrainy Ukrainian Intelligence
Środki bojowe użyte przez Rosję w 2024 roku Razwidka Ukrainy Ukrainian Intelligence
Autor. Telegram Razwidka Ukrainy/Ukrainian Intelligence

Rosja, podobnie jak w dwóch poprzednich latach inwazji, w 2024 roku intensywnie atakowała z powietrza Ukrainę. Jakie środki zastosowała, w jakiej ilości i jak radziła sobie z nimi ukraińska obrona powietrzna?

Telegramowy kanał grupy Razwidka Ukrainy opublikowała podsumowanie rosyjskich ataków powietrznych dokonanych na przestrzeni 2024 roku. Dane pochodzą m.in. z oficjalnych raportów ukraińskiego sztabu generalnego, sił powietrznych, marynarki wojennej i innych kanałów powiązanych z ukraińskimi siłami zbrojnymi.

Rosjanie w 2024 roku wykorzystywali cały dostępny arsenał pocisków, rakiet, dronów i bomb lotniczych do uderzeń na Ukrainę. Wśród nich znalazły się m.in. nowe pociski hipersoniczne Cyrkon, pociski balistyczne Oresznik, różne typy pocisków Iskander oraz Kindżał, a także bezzałogowców uderzeniowych i bomb lotniczych z modułami korygowania.

Czytaj też

Celami rosyjskich ataków były zarówno cele wojskowe w bliskiej odległości od linii frontu (tam głównie stosowano bomby lotnicze, pociski balistyczne Iskander/KN-23, oraz rakiety kierowane bliskiego zasięgu) ale także cele cywilne związane m.in. z sektorem energetycznym. W tym drugim przypadku głównymi efektorami były rakiety skrzydlate Kalibr, Ch-101 czy drony uderzeniowe Shahed-136/Gierań-2.

Czytaj też

Zgodnie z danymi zebranymi przez „Razwidkę Ukrainy” w 2024 roku przeciwko Ukrainie zastosowano:

  • 843 rakiet skrzydlatych Ch-101/555 z czego zestrzelono 689
  • 174 pociski manewrujące Kalibr z czego zestrzelono 128
  • 523 rakiet skrzydlatych Ch-59/69 z czego zestrzelono 255
  • 77 rakiet Ch-22 z czego zestrzelono 6
  • 57 rakiet przeciwradarowych Ch-31P z czego zestrzelono 2
  • 577 rakiet balistycznych Iskander-M z czego zestrzelono 38
  • 67 rakiet manewrujących Iskander-K z czego zestrzelono 27
  • 73 lotniczych pocisków balistycznych Ch-47M2 Kindżał z czego zestrzelono 17
  • 8 rakiet hipersonicznych Cirkon/Oniks z czego zestrzelono 3
  • 1 pocisk balistycznych pośredniego zasięgu Oresznik
  • 10591 uderzeniowych dronów typu Gierań-2 z czego zestrzelono 10416
  • 32812 bomb lotniczych z modułem kierowania UMPK

Łącznie z 2400 rakiet i pocisków ukraińska obrona przeciwlotnicza była w stanie zestrzelić 1162 co stanowić ma skuteczność na poziomie 48,4 procent O ile w przypadku rakiet manewrujących ukraińska obrona przeciwlotnicza radziła sobie stosunkowo dobrze - Zestrzelenia Kalibrów, Ch-101/555 na poziomie powyżej 70 procent, to w przypadku rakiet hipersonicznych typu Cyrkon/Ch-22, rakiet przeciwradarowych oraz pocisków balistycznych typu Iskander/Kindżał skuteczność obrony przeciwlotniczej waha się od 3 do 20 procent. Ukraińska obrona w żaden sposób nie radzi sobie z bombami lotniczymi, których nie zdołano zestrzelić w całym roku ani jednej. To dzięki masowemu wykorzystaniu bomb z modułem korygowania UMPK rosyjskie wojska w dużej mierze były w stanie osiągać taktyczne sukcesy na polu bitwy w 2024 roku.

Środki bojowe użyte przez Rosję w 2024 roku  Razwidka Ukrainy Ukrainian Intelligence
Środki bojowe użyte przez Rosję w 2024 roku
Autor. Telegram Razwidka Ukrainy/Ukrainian Intelligence

W przypadków dronów uderzeniowych skuteczność obrony przeciwlotniczej jest znacznie wyższa i sięga 95 procent. Tutaj dużą skutecznością wykazują się systemy walki radioelektronicznej, które mają strącać zagrożenie nie wykorzystując kosztownych rakiet przeciwlotniczych.

Łącznie na Ukrainę w 2024 roku wyleciało 13351 dronów i rakiet z czego zestrzelono 11578 co ma oznaczać skuteczność obrony powietrznej na poziomie 86,7 procent.

Reklama
Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (4)

  1. Przyszłość

    Z tego co wiem wsztskie rakietry skonczyly sie im 2 lata temu?

  2. Vixa

    I tyle z radości z zestrzelenia Kindzała, jak sie waliło do niego salwą całej baterii😭. Generalnie to padaka, bo każda rakieta ppow kosztuje nas sporo. Trzeba być ostrożnym, bo ruskie będą przeć naturalnie w to co jest tanie i działa, właśnie jak bomby kierowane; na cele poza linią frontu to co mają nowe, wydaje się działać pomimo ukraińskiej propagandy. Drony dalekiego zasięgu stosują jako czynnik saturujący, godząc się z ich znikomą skutecznością. All in all, Rosja nadal jest w stanie produkować środki napadu i je utylizować i to jest spory problem dla Ukrainy.

  3. Orthodoks

    Ciekawe byłoby zestawienie ataków i zestrzeleń w relacji front-miasta i infrastruktóra. Prawdopodobnie opl miast ma stosunkowo duży procent zestrzeleń z racji na skupienie tam większości rakietowych środków plot, głównie tych nowoczesnych z dostaw od sojuszników. Tam też leci większość manewrujących, balistykóew, a i zapewne gro Shahedów. Te ostatnie to oczywiście najłatwiejsze cele, stąd taka skuteczność w obronie. Odwrotna sytuacja jest na froncie. Tam jedyna opl to zestawy bardzo krótkiego zasięgu i artyleryjsmkie, skuteczne co najwyżej przeciwko dronom. Bomby i rakiety są tam bezkarne.

  4. Rusmongol

    Zadziwia procent zestrzelenia cyrkonow i iskandera. Czyli jednak bez analoga hipersoniki to wydmuszki czy po prostu próbowano nimi atakować cele pilnowane przez patriot i stąd ból doopy.

Reklama