Reklama

Wojna na Ukrainie

"Hybrydowy" T-72 w służbie Ukrainy

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Zdobyczne pojazdy stanowią istotną część Sił Zbrojnych Ukrainy, zwłaszcza jeżeli chodzi o czołgi i bojowe wozy piechoty. Zdarzają się wśród nich zjawiska naprawdę osobliwe, jak na uchwycona w obiektywie aparatu hybryda podwozia T-72B3 z wieżą T-72B1 ze zwieńczoną klatką przeciw dronom oraz kołami jezdnymi z T-62.

Reklama

Na prezentowanym w mediach społecznościowych nagraniu widzimy, że omawiana maszyna otrzymała nawet więcej zmian, niż wymienione we wstępie. Z których najbardziej widoczna jest wieża ze starszego wariantu T-72. Może to wskazywać, że pojazd pochodzi z warsztatów remontowych, które zdecydowały na jak najszybsze przywrócenie go do służby, posiłkując się elementami z przynajmniej dwóch uszkodzonych czołgów T-72 różnych wersji. Zgodnie z ukraińską tradycją boki kadłuba otrzymały kostki pancerza reaktywnego Kontakt-1 w miejsce używanych w Rosji modułów Relikt. Wóz posiada też koła jezdne z jeszcze starszego T-62. Jednak nie widać tego bezpośrednio na filmie, a w komentarzu pod nim.

Reklama

Hybrydowy” czołg po raz pierwszy wypatrzono w marcu bieżącego roku, więc w tej formie służy od wielu miesięcy. Specyficzna kombinacja elementów ułatwia jego identyfikację. Najwyraźniej operację przeszczepu wieży można uznać za udaną. Niewykluczone, że z czasem wóz zyska kolejne modyfikacje w przyfrontowym warsztacie.

T-72B3M to najnowsza rosyjska modernizacja czołgów T-72. Została opracowana jako wariant rozwojowy modelu T-72B3. Uzbrojenie główne pozostało bez zmian, stanowi je gładkolufowa armata 2A46M-5 kal. 125 mm mogąca strzelać zmodernizowanymi przeciwpancernymi pociskami kierowanymi 9K119M Refleks-M. Z armatą sprzężono uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm. Na stropie wieży umieszczony został wielkokalibrowy karabin maszynowy NSWT kal. 12,7 mm.

Reklama

Lepszą ochronę załodze mają zapewniać dodatkowe moduły pancerza reaktywnego Relikt umieszczone na bokach kadłuba oraz wieży. Początkowo stosowano ich montaż w „miękkich” zasobnikach materiałowych, ale po doświadczeniach na Ukrainie zrezygnowano z tego pomysłu. Oprócz tego przedział silnikowy został osłonięty pancerzem prętowym. Jednostka napędowa pozostała tożsama z wersją T-72B3, jest nią silnik wysokoprężny W-92S2F o mocy 1130 KM.

Czytaj też

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru
Reklama

Komentarze (5)

  1. Tani2

    I chciałbym jeszcze raz napisać nie dajcie się nabijać w przysłowiową butelkę o tysiącach zniszczonych czołgòw. Właśnie jestem po lekturze US neta gdzie na podst fotek satelitarnych facet identyfikuje wraki. Naliczył ich wszystkich 240 czyli czołgi ,bwp ,btr,mrapy i inne pojazdy. Mnie wyszło max 30 czołgòw spalonych. Ale przecież tam sowieci przemielili 15 Brygad ukr. Gdzie reszta? Została ewakuowana i naprawiona jeśli była nie do naprawy to poszła na części. I tak wygląda największe cmentarzysko pancerne tego konfliktu. Na koniec ruski filmik ukr T-64 BW wpada na minę zapala się jeden ucieka dwòch niestety nie. Pali się wewnątrz jak piec hutniczy dron podlatuje bardzo blisko i widać wnętrze. Efekt czołg spalony wieża na miejscu czyli nie doszło do wybuchu ładunkòw. Z zewnątrz wygląda na cały.. W sumie tak samo wygląda jak spalony...Leo2a4.

    1. Tani2

      Jeju Rabotyne ......

  2. Tani2

    Przy tzw hybrydach a szczegòlnie sowieckich ktòre są konstrukcjami rozwojowymi trudno pisać o typie czy modelu. Bo po prostu użytkownik sam modernizował sprzęt bez udziału producenta. Robiły to WZRy czyli wojskowe zakłady remontowe. Już T-34 były wyposażane w podzespoły od T-54 a T-62 miały wyposażenie od T-72. A ponieważ 20% konstrukcji T-72 to T-54 iT-62 to nie powinno dziwić że można robić takie przekładki. To tylko świadczy pozytywnie o konstruktorze tego woła roboczego Sowieckiej Armii. Piszę wòł bo rumak to nie był.

  3. Tani2

    Dla ròwnowagi w milicjach DNR i ŁNR są bataliony czołgòw wyposażone w zdobyczne T-64 i T-80. W sumie w przyrodzie niewiele ginie,tylko zmienia użytkownika. Dla mnie symbolem tej wojny to DNR Teciak 72 w koszu za wieżą NLAW gotowy do ......użycia.

    1. HataKumba

      "Milicja" taaa .... 😂😂😂

    2. Tani2

      Termin milicja używa się przy formacjach militarnych nie mających formalnej struktury Wojskowej. Napiszę tak w wojsku wszystko jest sformalizowane. Każde stanowisko czyli etat ma określone wymagania szczegòlnie jeśli chodzi o wykształcenie zawodowe i stopień. Z tym nie zawsze stopień wojskowy decyduje o pozycji . O pozycji decyduje etat. Te milicje temu nie podlegają bo tam oficerowie nie mają formalnych kwalifikacji do zajmowania stanowisk. Oni wywodzą się z opołczeńcòw czyli ochotnikòw. Walczą od 2014r i awansują na podst dośw bojowego a nie formalnego co w regularnej armii jest niemożliwe. Dlatego te jednostki formalnie nie wchodzą w strukturę MO FR. Temat jest ciekawy i może kiedyś ktoś to napisze ,temat jes śliski bo przeczy mitowi wojny ukr z rus. To naprawdę wojna ukr z ukr czyli wojny domowej w ktòrej ofiarami w 90% są obywatele Ukrainy.

  4. Realista.

    Wojna , matką wynalazków . Amen .

  5. szczebelek

    Już myślałem, że napęd hybrydowy zainstalowali do teciaka 🤣😂

Reklama