Siły zbrojne

Rosjanie wdrażają nową wersję T-72B3

Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/ CC BY SA 4.0.

Na jednym z ujęć w materiale ukazującym prace zakładów produkcyjnych należących do Uralwagonzawod ukazany został nowy wariant czołgu T-72B3, jaki można by określić mianem T-72B3 mod. 2022. Zmiany w nim wprowadzone najpewniej wdrożono po wnioskach wyciągniętych z walk na Ukrainie.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Pierwszą zmianą względem poprzednich wersji jest implementacja dodatkowego pancerza reaktywnego na przodzie wieży na prawo od lufy armaty , nad otworem strzelniczym sprzężonego z nią karabinu maszynowego. Nie jest to jednak Kontakt-5 występujący standardowo w tej wersji czołgu, a najpewniej Kontakt-1. Spowodowane jest to mniejszymi rozmiarami pojedynczej kasety. Kolejny dodatkowy pancerz znajdujący się nad armatą również wydający się osłoną reaktywną. Rodzi się pytanie, jak jego eksplozja wpłynie na nią i jej trwałość, a co za tym idzie celność prowadzonego ognia. Dodatkowo nie wiadomo jak to wpłynie na karabin maszynowy znajdujący się obok. Instalacja dodatkowo pancerza w tym miejscu wskazuje to, że ten rejon na przodzie wieży był nadmiernie wrażliwy na porażenie. Pytanie, czy efekt nie będzie przeciwny do zamierzonego, a wozy bnie ędą tracić swe uzbrojenie wskutek wybuchu kostek pancerza reaktywnego.

YouTube cover video

Czytaj też

Idąc dalej, widzimy, że nad gąsienicami także zainstalowano dodatkowy pancerz, co oznacza, że to miejsce także było wielokrotnie atakowane podczas walk. Wzmocnienie go zwiększy wytrzymałość pojazdu przy ostrzale jego burt lub przedniej półsfery , z racji na relatywnie słabe opancerzenie boków czołgu. Zapewne zdarzało się wielokrotnie, że efektor przeciwpancerny przebijał się przez półkę nadgąsienicową, pokonywał pancerz boczny i eliminował pojazd z walki. Zmiany zastosowane w tej odmianie T-72B3 są wyciągnięciem wniosków z ponad półrocznych walk na Ukrainie, gdzie Rosjanie stracili już ponad 1400 czołgów.

Czytaj też

Czołgi rodziny T-72B3 to głęboka modernizacja radzieckiego pierwowzoru. Otrzymały nowy pancerz reaktywny Relikt, nowy system łączności i kierowania ogniem (w późniejszych wariantach dodatkowo zmodyfikowany poprzez dodanie zdolności hunter-killer i panoramicznego przyrządu obserwacyjnego dla dowódcy). Sercem nowszej odmiany czołgu, typu T-72B3M, jest 1130 konny silnik W-92S2F. Według strony Oryx Rosja straciła ponad 400 czołgów T-72B3 i jego pochodnych podczas obecnej inwazji na Ukrainę, z czego wiele z nich udało się Ukraińcom zdobyć w bardzo dobrym stanie technicznym.

Czytaj też

Komentarze (3)

 1. kimeR

  Konsekwetnie optymalizuja konstrukcje, widac ze wieza czolgu jest prawie calkowicie opancerzona zgory na ataki top down jak amerykanski pp javelin z przebiciem 600mmHg, boki i nawet tyl taksamo wzmocniony. Masa czolgu poszla na pewno o pare ton do gory,ale kompenzuje to wzrost sily silnika. Design nie jest ergonomicznie gladki w porownaniu do polskiego PT16. Eksperci twierdza ze zaden zachodni czolg nie jest wstanie chronic sie przeciwko rakietom pp jak javelin z lotem z gory, zobaczymy. Amerykanski Abrams i Leopardy niemieckie traca dominacje na polu walki tym bardziej adaptowane konstrukcje K2 przy takiej determinacji i dynamiki rosyjskich inzynierow.

  1. Davien One

   KimeR, Javelin w wersji JavelinE ma ok 900mm penetracji RHA za ERA, Javelin F ponad 1100mm wiec skąd ci się wzieło te 600mm.... Górny pamcerz tego T-72 spenetruje nawet TOW 2B z penetracja 152mm Co do silnika to już wersja T-72B3M z 2016r używała V92S2F. A nasz PT-16 to był na poziomie tak Leo2A4 K2 jest mimo swoich wad czołgiem znacznie lepszym od tej nowej wersji T-72B3, nie mówiąc o Leo2A7 czy M1A2 do których rosyjski wynalazek nawet sie nie zbliża.

 2. Kermitt

  @szczebelek Skądże! To już nowy model: T-95 lub nawet T-100. Oczywiście bez analogów. Media donoszą o dużym zainteresowaniu klientów zagranicznych.

 3. szczebelek

  Czego ja się spodziewałem? Dla nich dołożenie pewnej ilości kostek pancerza reaktywnego to już powód by powiedzieć, że to modernizacja...

  1. Kobuz

   Kogo masz na myśli pisząc "dla nich"?