Reklama

Wojna na Ukrainie

DITA.

Holendrzy kupili czeską artylerię dla Ukrainy

Holenderskie ministerstwo obrony poinformowało o zakupie dla Ukrainy 9 czeskich systemów artyleryjskich DITA w ramach kolejnego pakiety wsparcia wojskowego. Tym samym Ukraina stanie się pierwszym oficjalnym użytkownikiem tej konstrukcji.

Nie został określony przewidywany czas dostawy pierwszych egzemplarzy tego opracowanego kilka lat systemu artyleryjskiego będącego pochodną dobrze nam znanej haubicy DANA wz. 77. Od tempa dostaw będzie zależeć wydajność poddostawców dla producenta wymienionej konstrukcji w postaci czeskiego Excalibur Army. Zamówienie to jest na pewno dużym sukcesem dla niego, ponieważ nie tylko udało się dzięki temu pozyskać 1 klienta na DITA, ale także ułatwić potencjalną sprzedaż do innych krajów dzięki możliwości pokazania, że produkt ten nie tylko już jest w użyciu, ale także aktywnie bierze udział w pełnoskalowej wojnie. Informację o tym, że Ukraińcy są zainteresowani czeską artylerią, pojawiały się jeszcze przed rosyjską inwazją, przy okazji kupna zmodernizowanych samobieżnych haubic DANA M2. Holandia tym samym wykorzystuje wolne moce przerobowe europejskiego przemysłu zbrojeniowego w celu wsparcia Ukrainy. Dotychczas Amsterdam w samych czeskich zakładach kupił dla Kijowa 60 zmodernizowanych czołgów T-72EA oraz 100 samobieżnych zestawów przeciwlotniczych MR-2 Victor.

DITA to samobieżna armatohaubica kal. 155 mm na podwoziu samochodu ciężarowego Tatra 815 w układzie 8×8. Wóz wyposażono w opancerzoną kabinę załogi. Lufa uzbrojenia głównego ma długość 45 kalibrów. Jest zatem dłuższa niż we wspomnianej ahs DANA (L/36,6), ale krótsza niż w najnowocześniejszych konstrukcjach tego typu (choćby słowackiej ahs Zuzana 2), gdzie przewód lufy ma długość 52 kalibrów. W ahs DITA umożliwia to rażenie celów na dystansie do 39 km przy użyciu amunicji z gazogeneratorem dennym. Czas przejścia z położenia marszowego do rozwinięcia stanowiska ogniowego oraz tempo opuszczenia stanowiska mają wynosić po około 60 sekund. Szybkostrzelność ahs DITA została określona na sześć wystrzałów w ciągu pierwszej minuty strzelania, zaś stałe tempo ma wynosić o jeden strzał na minutę mniej. Zapas amunicji wynosi 40 nabojów. Załogę ahs DITA stanowią dwie osoby.

Reklama

Uzbrojenie główne jest zasilane za pomocą w pełni zautomatyzowanego systemu ładowania, który znajduje się wewnątrz wieży ulokowanej pośrodku pojazdu bazowego. Działem można operować w pionie w zakresie od -3° do +70°, co pozwala na prowadzenie ognia bezpośredniego. Wartym podkreślenia jest fakt, że cały przedział bojowy pojazdu jest niejako autonomicznym modułem, który można osadzić na innym, np. gąsienicowym podwoziu. Z racji wykorzystania w roli nośnika samochodu ciężarowego Tatra prędkość maksymalna ahs DITA wynosi ok. 90 km/h, a zasięg to 600 km. Jednostka napędowa pojazdu to wysokoprężny silnik Tatra T3C-928-90 o mocy ponad 400 KM. Masa całkowita opisywanej armatohaubicy to 29 ton.

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. KrzysiekS

    BRAWO Holandia!!!

  2. Minister

    I fajnie wygląda. A nasz Kryl, jakbyśmy go ze Szwagrem w garażu Teściowej sklecili....

    1. mick8791

      I co z tego, że "fajnie wygląda" skoro ma od Kryła gorsze parametry jeżeli chodzi o donośność strzału? A w walce liczą się parametry funkcjonalne baranie, a nie wygląd! Zresztą wygląd Kryła wynikał bezpośrednio z założeń programu jak chociażby zdolność do transportowania samolotem Hercules. Warto wiedzieć rzeczy tak podstawowe zanim się zacznie wypowiadać.

  3. Rozczochrany74

    I widzicie teraz jak to powinno było wyglądać w przypadku Polski od początku wojny na Ukrainie. KUPILI OD CZESKIEGO PRZEMYSŁU. CZESI ZAROBILI. A polski sprzęt oddano za darmo. W zamian za to mamy na wschodzie kolejne równie wrogie jak Rosja nam państwo. Nic nie zyskaliśmy na takiej polityce. Tak to jest jak nie ma władzy która potrafi dbać o interes państwa.

    1. Furlong

      Rzecz w tym że po za Piorunami to nie ma za bardzo co u nas zamawiać. Większość tego co produkujemy to składaki, ltorych tempo produkcji zależy od zagranicznych poddostawców. Tak było w przypadku Kraba gdzie trzeba czekać na komponenty z Korei i zrealizowanie kontraktu dla Ukrainy będzie trwać. My na prawdę nie mamy sprawnego przemysłu zbrojeniowego po za prywatnym WB ale to inny kaliber.

    2. Pawelek

      Wrogie jak Rosja?! Chyba żartujesz. Sprzeczne interesy gospodarcze to to jednak znacząca różnica niż chęć Rosji do całkowitego podporządkowania sobie państw wschodniej Europy, nawet drogą militarną. Ludzie, trochę rozsądku w wypowiedziach, bo brzmi to jak putinowska propaganda.

    3. Bren2

      A czy Czesi nie dawali broni za darmo? Dla Waszej informacji tylko to, co dotyczy broni ciężkiej (czołgi, bwp, systemy artyleryjskie, systemy obrony PL i systemy EW) dostarczyli ponad dwieście sztuk z arsenału armii czeskiej. A do tego helikoptery bojowe, dziesiątki tysięcy sztuk amunicji 120 mm i większej, dziesiątki tysięcy sztuk broni strzeleckiej, 20 tysięcy sztuk RPG 75M i ponad 4,5 miliona sztuk amunicji małokalibrowej. A fakt, że nie robią z siebie wielkiej potęgi, a wręcz przeciwnie, potrafią konstruktywnie współpracować, przynosi im znaczne zamówienia dla ich, głównie prywatnego, przemysłu zbrojeniowego.

  4. Chris

    do tego potrzeba jednak osłony antydronowej. Niedawno widzieliśmy atak Łanceta na Abramsa oraz na wyrzutnie NASAMS.

    1. Pawelek

      I dużej ilości amunicji, bo inaczej będą bezczynnie stały.

  5. thorshammer

    Tylko dwóch członków załogi w haubicy DITA kontra pięciu w "zwykłej" haubicy? Czechoslowak Group kupiła niedawno francuskiego producenta pojazdów autonomicznych Gaussin. Oczywiście, biorąc pod uwagę inwestycję w logistykę, inwestuje również w technologię z nią związaną. Ale czy możemy spodziewać się autonomicznej haubicy w najbliższej przyszłości?

  6. papa lebel

    Brak najważniejszej informacji: kiedy dojadą na front....?

    1. pomz

      Spokojnie. Wojna potrwa jeszcze parę lat...

  7. szczebelek

    Pochwalam i nawet trafione, bo nie ma kolejki chętnych.

Reklama