Reklama

Wojna na Ukrainie

Hiszpania przekazała Ukrainie wozy ewakuacji medycznej

BMR-600 w wersji pojazdu ewakuacji medycznej.
BMR-600 w wersji pojazdu ewakuacji medycznej.
Autor. Tecnove

Hiszpania przekazała Ukrainie dwa pojazdy ewakuacji medycznej zbudowane na bazie kołowych transporterów opancerzonych BMR-600/Pegaso BMR. Za dostosowanie wozów odpowiadała lokalna firma Tecnove.

Przekazywane Ukrainie pojazdy miały przejść prace zwiększające ich poziom odporności na zagrożenia kinetyczne, obemujące m.in. pogrubienie pancerza kadłuba. Oprócz tego wozy otrzymały m.in. sprzęt dostarczający tlen, monitory do obserwacji funkcjonowania systemu krążeniowo-oddechowego pacjenta, defibrylator czy zapasy wyposażenia jak stazy i opatrunki. Cała inicjatywa przekazania pojazdów odbywa się w ramach hiszpańskiej pomocy humanitarnej dla Ukrainy, której wartość wyniosła dotychczas 46 mln euro. Tym samym są to już kolejne pojazdy rodziny BMR-600, jakie znajdą się na Ukrainie. Wcześniej dotarł tam egzemplarz KTO Pegaso służący do ewakuacji ludzi ze stref ogarniętych np. katastrofą naturalną, wyprodukowany e zaledwie trzech egzemplarzach.

Pegaso BMR/BMR-600 to rodzina hiszpańskich kołowych transporterów opancerzonych w układzie 6x6 produkowanych przez firmę Enasa (obecnie należy do koncernu Iveco) od 1979 roku. Kadłub pojazdu wykonany jest ze stopu aluminium, chroniąc załogę jedynie przed amunicją wystrzeloną z broni strzeleckiej oraz odłamkami pocisków artyleryjskich i moździerzowych. Uzbrojenie główne stanowi jeden wielkokalibrowy karabin maszynowy M2 kal. 12,7 mm, uniwersalny MG3 kal. 7,62 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm umieszczony na obrotnicy. W przypadku wariantu bojowego wozu rozpoznawczego do zwalczania celów służy armata łańcuchowa M242 Bushmaster kal. 25 mm umieszczona we wieży.

Czytaj też

Za napęd Pegaso odpowiada silnik wysokoprężny Pegaso 9157/8 o mocy 310 KM, który pozwala na rozpędzenie pojazdu ważącego 14500 kg do 103 km/h. W późniejszych modernizacjach został on wymieniony na jednostkę napędową Scania DS9 61A 24S o mocy 310 KM. W przypadku pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania (pojazd jest w pełni amfibijny) maksymalna prędkość wynosi 10 km/h. Pojazdy rodziny Pegaso BMR/BMR-600 są obecnie wykorzystywane przez armie takich krajów jak m.in. Hiszpania, Maroko, Egipt, Peru, Arabia Saudyjska czy Meksyk.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Pegaso BMR (zdjęcie poglądowe).
Pegaso BMR (zdjęcie poglądowe).
Autor. Cpl. Brian Slaght/Wikipedia
Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. Adam S.

    Super, tylko trzeba je przemalować i zamazać czerwone krzyże, bo dla rosyjskich żołnierzy to znak, gdzie mają strzelać.

  2. bezreklam

    Co do Hiszpani i przy okazji Katalonii - w dzijach swiata bylo tak ze np Francja zawsze wsietala powstania Szkotow przeciwko Anglii. Poprstu UK to byl ich wrog wiec by oslbic wroga wsieralo sie Szkotow a czasami Irlanczkow do waliki z UK. Dlatego dzis jak pojedzicie do Szkocji to ulubony kraj to Francja. Jednak to nie znaczy ze Francyzi sa POWODEM ich TOZSAMOSCI. Podonie zakladam ze wsparcie Rosji na Kataloni to wlasne zemsta na UE ic hec wplwu - a nie ze to znaczy ze Katalonczyci sa sterowni. Tak tlumacze dla troli jakby co podsawy

  3. Monkey

    Już myślałem, że Niemcy oferują pomoc na dość żałosnym poziomie. A tu proszę…

  4. Norman

    Białe...cudowny cel...widać realizm w głowach tych ludzi jak nasze mon w malowaniu budynków w plamy,pojazdów itd.

  5. Rusmongol

    Od razu trzeba je przemalować bo kacapy zaraz będą do nich strzelać specjalnie. Przecież w Syrii wsławili się bombardowaniami szpitali których lokalizację podało im WHO. W 2023 r na 500 ataków celów medycznych na świecie, 450 to były kacapskie na Ukrainie.

Reklama