Reklama

Wojna na Ukrainie

Brazylia odmówiła sprzedaży Ukrainie wozów ewakuacji medycznej

Autor. IDV

Brazylia odmówiła przekazania/sprzedania Ukrainie 450 wozów ewakuacji medycznej opartych o kołowe transportery opancerzone Guarani 6x6.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Serwis Infodefensa podaje, że brazylijskie MSZ odrzuciło wniosek Ukrainy w tej sprawie wysłany wiosną tego roku. Rząd w Kijowie chciał wtedy zamówić 450 wozów ewakuacji medycznej na bazie rodziny transporterów opancerzonych Guarani 6x6. Tym samym (jeżeli mowa była rzeczywiście o propozycji kupna maszyn brazylijskich) tamtejsza zbrojeniówka straciła olbrzymi kontrakt, pozwalający zapewne na utrzymanie obecnego tempa produkcji, które będzie raczej obniżane w związku z kolejną redukcją zamówienia dla brazylijskiej armii.

Czytaj też

Guarani 6×6 to brazylijski kołowy transporter opancerzony opracowany i produkowany przez koncern Iveco Defence Vehicles w kooperacji z brazylijskim przemysłem zbrojeniowym na podstawie KTO Iveco SuperAV. Jego załoga składa się z dwóch osób (kierowcy i operatora uzbrojenia), może on przewozić do dziewięciu żołnierzy desantu. Napęd w postaci silnika wysokoprężnego Iveco Cursor 9 o mocy 383 KM z automatyczną skrzynią biegów zapewnia przy masie bazowej ok. 16,7 tony maksymalną prędkość do 110 km/h i maksymalny zasięg 600 km. Dodatkowo pojazd dysponuje także zdolnością do samodzielnego pływania z prędkością do 10 km/h, oraz przerzutu drogą powietrzną w wojskowych samolotach transportowych takich jak C-130 Hercules czy KC-390. Wóz występuje w wielu różnych wariantach, które mogą być dostosowane do wymagań zamawiającego.

Reklama

Czytaj też

Autor. IDV
Reklama

Komentarze (2)

 1. Jerzy

  W ciągu ostatniego roku obroty handlowe Brazylii z Rosją uległy podwojeniu - Sorry Winnetou, ale business is business.

  1. PszemcioPL

   "business is business" - więc dla zadowolenia marginalnego partnera handlowego jak kacapia, wk...ają ważniejszych partnerów pomagających UA? No naprawdę super ruch! Dobry przykład, że należy zakończyć erę globalizacji i olać outsourcing. Produkcja u nas na zachodzie ma być.

 2. Adam S.

  Trochę słabo, że Brazylia nawet wozów ewakuacji medycznej boi się dostarczać. Ratowanie życia rannym żołnierzom też nie współgra z pacyfistycznymi poglądami? Czy z poglądami prorosyjskimi? Kompromitują się.

Reklama