Reklama

Wojna na Ukrainie

Girkin: FSB negocjowało z Prigożynem. Rada Dowódców Grupy Wagnera już na Białorusi

Autor. Telegram/social media Grupy Wagnera

Igor Girkin vel. Striełkow, donbaski zbrodniarz wojenny i były szef quasi-resortu obrony tzw. Donieckiej Republiki Ludowej stwierdził, że w czasie marszu wagnerowców na Moskwę akcję podjęła tylko Federalna Służba Bezpieczeństwa. To FSB miała wynegocjować powstrzymanie marszu.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Zdaniem Girkina dowódca Rosgwardii gen. Wiktor Zołotow uciekł z Moskwy, gdy na rosyjską stolicę ruszyli najemnicy Prigożyna. Donbaski zbrodniarz, a obecnie bloger i komentator występujący jako lider tzw. Klubu Rozsierdzonych Patriotów stwierdził, że jedyną osobą w otoczeniu Władimira Putina, która wykazała twardą postawę, to Nikołaj Patruszew.

Czytaj też

Co robi obecnie Prigożyn i gdzie się znajduje? Zdaniem Girkina przemieszcza się między Moskwą, a Petersburgiem i „likwiduje swoje biznesy". „To, że on swobodnie chodzi po ziemi to nonsens" – stwierdza Girkin. Z oburzeniem przyjął amnestię dla Prigożyna i uważa, że powinna go dosięgnąć zemsta państwa rosyjskiego „któremu zestrzelił siedem śmigłowców i się tym jeszcze chwalił". Girkin, w swoim ostatnim wystąpieniu, skrytykował także kierownictwo rosyjskiego ministerstwa obrony. „Całe wojsko Was nienawidzi. Wojsko nienawidzi Szojgu, wojsko nienawidzi Gierasimowa" – zaznaczył. Ponadto dodał, że wojsko ostatecznie nie poparło puczu Prigożyna, ale to nie koniec potencjalnych buntów w Rosji.

Reklama

Czytaj też

Zdaniem Girkina „Rada Dowódców", czyli sztab Grupy Wagnera znajduje się już na Białorusi. Przywódca Grupy, Jewgienij Prigożyn, ciągle tam nie dotarł, ponieważ ma jeszcze zamykać swoje biznesy. Co ciekawe, podobnie jak Prigożyn przed puczem, Girkin stwierdził że rebelia separatystów na wschodniej Ukrainie (którą sam dowodził) doprowadziła do głodu w Donbasie, po roku 2014. Oznacza to drastyczną zmianę narracji w tzw. runecie, gdzie najbardziej zasięgowi komentatorzy odbrązowiają mity o rzekomym romantycznym powstaniu zbrojnym na wschodzie Ukrainy. Jak zawsze, w przypadku tego rodzaju komentarzy, musimy brać poprawkę na to, że prawdopodobnie jest to część gry rosyjskich służb specjalnych. Wszelako coś musiało na Kremlu pęknąć, skoro zezwolono na podważanie wszechrosyjskiej propagandy o sensie walki za Donbas.

Czytaj też

Doniesienia Girkina w sprawie Prigożyna są sprzeczne wobec ustaleń polskich służb specjalnych. Jak zakomunikował szef MSWiA Mariusz Kamiński: "Pragnę podkreślić jedno – nasze służby nie potwierdzają dziś obecności Grupy Wagnera, oprócz jej lidera, na Białorusi". Polski szef spraw wewnętrznych zaznaczył jednak, że na Białoruś mogą dotrzeć i „zostać użyci do działań mających na celu zwiększenie presji na naszą granicę. Należy liczyć się z prowokacjami".

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. Rusmongol

  Sam Chinol, ostatni, @asymetria, @bezreklam potwierdzasz ze rosjanie to kl@mcy i nie ma co patrzeć na ich przekaz. Jeśli każdy mówi co innego to znaczy że ktos kl@mie a może i wszyscy. To żadna wolność słowa, tylko kl@mstwa lub chaos informacyjny.

  1. bezreklam

   Ruski Mongole - w odrozniniu od Ciebie liubie prawde i analize. DLatego zacytwalem AMERYKANOW i ich dane o NS2 i 100 tys ofiar zolnerzy UKrainskich. Jesli szukasz prawdy - pisz do mnie. JEsli wolisz cos innego smialo dzialaj jak dotychczas.

 2. Rusmongol

  @chinol, ostatni. @asymetria, bez reklam. A ile ludzi by nie straciło życia gdyby nie było Rosji? Gdyby faszystowski rząd Putina został obalony. Ja myślę że tak z 300-400 tys patrzeć na wybryki agenciny kgb w gruzji, Czeczeni, ukrainie, Syrii, sudanie, Mali.

 3. bezreklam

  Wciaz zwracam uwage na ROZNORODNOSC WYPWIODZI na Rosji (od Girkina, po Prigozna, filmuki zolnerzy ich matek zon, roznych bogerow itp) Mozna sporo informacji wyciagnac. Zwracam uwage ze na Ukrainie nie ma tej wolnsci. Calkowta kontraiola i zamrdyzm. Albo Cisza albo Praganda. A tam tez duzo sie dzieje co do walki o wladze i wewnatrznych konfiktow iczy dzialan oligarchow. Zupenie dwa swiaty. Rosja na tyel Ukrainy to jak Wolnsc prasy.

  1. GB

   Nie. Ukraina walczy, a tym samym nie ujawnia tajemni wojskowych. I jest dzialanie typowe dla odpowiedzialnych ludzi. A że ruscy to idioci to ujawniają tajemnice wojskowe, wrzucają filmiki do sieci itd.

  2. bezreklam

   Prawda ze Walczy. Ale propaganda to nie wszystko. Pamietasz Westerny np? To filmy gdzie ludobujstwo Indian jest ukazane jako "romantyczna prztygoda" - czyli klamstwo. Podobnie dlaczego Ukraina nie mowi iel osob zginelo? Bo morze rzad by zostal obalony wiedzac ze 100 tys mlodych chlopkakow poszlo do piachu? Albo wyspa wezy- rzekomo wsztsko zginely a naprawde sie poddali. Proapagada za Praoaganda. Kiedys byl honor, odwaga, i szachetnosc - symbilem wojownika. Pomysl o tym. Chyba ze lubisz klamstwa.

  3. Rusmongol

   @ostatno,chinol,adumetroa, @bezreklam. Honor i rosjanie? To jakiś żart? Kl@mia,matacza, zastraszają, m@rduja torturują cywili. Dokonują egzekucji na cywilach na jeńcach, obcinają głowy i przyrodzenia jeńcom. O czym ty koorfa bredzisz... O rosyjskim honorze?

 4. leiter84

  Słowa Girkina potwierdzają też niezależne źródła białoruskie więc nasze MSWiA albo śpi albo nic nie wie. 200 osób z kadry szkoleniowej Wagnera widziane były w obozie 150 km od granicy łotewskiej, Łotysze obawiają się prowokacji na granicy z Białorusią.

  1. bezreklam

   Nasze sluzby zawsze mowia co amarykanie. USa powiedzialo ze Siedzi w Minsku w holetlu bez okien tonasi beda to powielac bezmyslnie. Juz nie ma naszych sluzb .

  2. Rusmongol

   Czyli kto mówi w tej sytuacji prawdę? Pupin, Prigożyn, Łukaszenka czy girkin? Bo twierdzisz że to oni mówią prawdę, czyli w końcu kto? Bo każdy z nich mówi co innego. Ty czlowieku chcesz nam wmówić że jak 4 osoby kłamią to jest super i to wolność słowa. Hahaha. Przecież w Polsce lub na ukrainie też i na zebrać 4 osoby i jedna powie ze wagnerowcy są w Turcji, druga że na kamczatce, trzecia że nad Bajkałem z 4 że w Argentynie. A ty ogłosisz to jako wolność polskiej informacji i słowa 😂

  3. Rusmongol

   @chinol, @asymetria, ostatni, @bezreklam. Wiesz służby USA podobno wiedzą lepiej niż rosjanie kto u ich granic zestrzelił mh17. Bo ciągle im zarzucacie ze nie pokazali danych co do tego. Więc może jednak warto słuchać ich danych. Nawet wiedzieli o buncie Prigożyna na co chyba część wierchuszki w 4 rzeszy była zdziwiona 🤪

 5. easyrider

  Wątpliwe by Prigożyn bez kryszy zdecydował się na taki rajd. To stamtąd musiał pójść sygnał do powstrzymania marszu. Być może to błąd a może celowe działanie. Za mało informacji by prawidłowe wnioski wyciągnąć. Tak czy inaczej, miałem nadzieję, że Prigożyn skutecznie zaszachuje i sterroryzuje swoje terrorystyczne państwo. Rostów to była dobra baza do działania. Można było emitować odezwy do wojska by się przyłączyło i wzięło sprawy w swoje ręce. Miało to szanse powodzenia. Wojna domowa w Rosji i rozpad tego państwa, to szansa na eliminację wielowiekowego imperialnego terrorysty.

 6. Rusmongol

  Rosja wykorzystując zbieraninę jaka jest grupa Wagnera zrównuje się z watazkami afrykańskimi czy z bliskiego Wschodu. Wybryk Prigożyna to też skok warty czarnej Afryki. Niestety tym jest Rosja. Republika bananowa zl@dziei, zbr@dniarzy i kłamców.

Reklama