Reklama

Wojna na Ukrainie

Europejski tour Zełenskiego

Mark Rutte podczas spotkania z Wołodymyrem Zełenskim.
Spotkanie sekretarza generalnego NATO Marka Rutte z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Autor. Mark Rutte/X

Kończący się tydzień w przypadku Wołodymyra Zełenskiego przebiega pod znakiem wizyt w największych europejskich stolicach. Prezydentowi Ukrainy zależy na przedstawieniu autorskiego „planu zwycięstwa” oraz uzyskaniu zapewnień o dalszym wspieraniu Kijowa w toczącej się wojnie z Rosją.

Tour Wołodymyra Zelenskiego uwzględniał odwiedzenie Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch oraz Niemiec. Podczas wizyty w Londynie ukraiński prezydent brał udział w spotkaniu z najważniejszymi urzędnikami państwowymi Zjednoczonego Królestwa, w tym z premierem brytyjskiego rządu Keirem Starmerem na czele.

Czytaj też

Na Downing Street doszło też do trójstronnego spotkania Starmera z Zełenskim oraz z szefem NATO Markiem Rutte, który podczas spotkania z dziennikarzami zdradził, że jednym z poruszonych wątków była kwestia używania przez ukraińskie wojsko brytyjskiej broni na rosyjskim terytorium. Przypomnijmy, jeszcze w połowie września br. Wielka Brytania nie wyrażała zgody na użycie rakiet dalekiego zasięgu przeciwko celom w Rosji, a ew. danie „zielonego światła” na takie ataki uzależniała od zgody Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Szczyt pokojowy we Francji?

Poza Wielką Brytanią Wołodymyr Zełenski odwiedził również Francję, która mogłaby być miejscem szczytu pokojowego, do którego może dojść w listopadzie br. Emmanuel Macron w rozmowie z ukraińskim przywódcą potwierdził francuskie wsparcie dla Ukrainy, wynoszące 3 miliardy euro w tym roku. Przy okazji wizyty przypomniano także o tym, że to Paryż zaangażowany jest bezpośrednio w szkolenie i wyposażanie brygady 3000 ukraińskich żołnierzy. Francja nie rezygnuje też z planów przekazania Kijowowi myśliwców Mirage.

Czytaj też

Z punktu widzenia Ukrainy bardzo istotne w kontekście Francji i jej pomocy jest też to, że w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, Paryż nie widzi problemu w tym, aby Ukraina mogła używać pocisków manewrujących SCALP (francuska wersja Storm Shadow) do atakowania celów znajdujących się na terytorium Federacji Rosyjskiej – poinformował portal Euractiv.

Reklama

Włoska wizyta

Odmienne zdanie od francuskiego, w kontekście używania przez Ukraińców zachodniej broni na terytorium Federacji Rosyjskiej, ma z kolei premier Włoch Giorgia Meloni, która jednoznacznie negatywnie wypowiada się na ten temat. Jednocześnie stanowisko Rzymu w kontekście pomocy dla Ukrainy pozostaje bez zmian: „Musimy nadal stanowczo wspierać Kijów” – zadeklarowała Meloni, dodając, że jednym z celów polityki Włoch względem Ukrainy jest zapewnienie jej wsparcia w uzyskaniu odpowiednich warunków do przeprowadzenia rozmów pokojowych. Podczas spotkania z Zełenskim włoska premier ogłosiła też, że konferencja dotycząca odbudowy Ukrainy odbędzie się w Rzymie 10-11 lipca 2025 roku.

Czytaj też

Podczas wizyty we Włoszech ukraińska głowa państwa została też przyjęta na audiencji w Watykanie. Jak czytamy na portalu Interia, jednym z celów prezydenta Zełenskiego w rozmowie z papieżem Franciszkiem miało być nakłonienie Stolicy Apostolskiej do zaangażowania się w pomoc w kwestii uwolnienia ukraińskich jeńców z rosyjskiej niewoli.  

Kolejnym, ostatnim przystankiem podczas trwającej europejskiej trasy Wołodymyra Zełenskiego ma być Republika Federalna Niemiec.

Reklama
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (7)

  1. Mykola Dzavelin

    A Polski nie odwiedził?

  2. Vixa

    Rammstein nie wypalił, Biden spuścił plan Żełenskiego w kiblu, to ten sobie turnuje po Europie i zbiera obierki, bo tak chyba należy to odczytywać. I to by było na tyle Żelenskiego, ani plan jego zwycięstwa nie przeszedł, ani on sam nie podpisze niczego z Putinem - może już przejść w stan spoczynku.

  3. Przyszłość

    Tymczasem europejskie gospodarki czeka stagnacja ( Niemcy lecą w dół a W Polsce też czekają zamknięcia firm) - bez tanich rosyjskich gazów i ropy ( np skraplaniu gaz z USA 7 razy droższy ) UE przepadnie zwłaszcza gdy Azja idzie z kopyta.

    1. wert

      kolejność wg najmniejszych kosztów wytworzenia energii: węgiel brunatny, węgiel kamienny, gaz, ropa, en atomowa, OZE z których najdroższe są wiatraki. Z 1 kW włożonego w atom uzyskujesz 60 kW , 40 kW w węglu., z wiatraka 2 kW- DWA KILOWATY. Swiat DZIŚ buduje 400 el węglowych i 600 kopalni węgla, Nie bez powodu chiny zużywające 4.5 mld ton węgla (w 3 dni wydobywają tyle ile PL cały rok) stały się fabryką swiata eliminując konkurencję niskimi kosztami, bo jakością już dorównują. Ojrokołchoz popelnia SAMOBÓJSTWO. Ojrokołchozowa "kumisja ojropiejska" szacuje że zielony "ład" da chinom 400 mld tojro ZYSKU ROCZNIE

  4. szczebelek

    Ten to szuka azylu dla siebie i swoich towarzyszy, bo ludzie przestali na niego patrzeć jak na bohatera.

    1. Kordian80

      Totalna bzdura. Zelenski jedynie czego szuka to wsparcia i pomocy militarnej. Gdyby nie jego haryzmatyczna postawa to by już dawno było pozamiatane. W 2022 r. Amerykanie proponowali Zełenskiemu ewakuację. On im powiedział, że nie potrzebuje podwózki tylko broni. Fakty są takie, że to Rosja rozpoczęła niesprowokowaną wojnę przeciw suwerennej Ukrainie.

    2. Przyszłość

      Skoro sam odmówił służby wojskowej za młodych lat to jak teraz może być wodzem naczelnym ?

  5. Monkey

    Zaczyna to przypominać podróże cesarza bizantyńskiego Manuela II i o stulecie ponad późniejszą unię florencką. Smutne są te podróże Zełeńskiego.

  6. Zam Bruder

    Warszawy w autorskich planach nie było? Zdaje się, że nie mamy już co oddawać...

  7. Robs

    Na pewno jest to bardzo zręczny polityk w przeciwieństwie to Putina który odwiedza tylko Chiny, Wietnam i Mongolię.

Reklama