Reklama

Wojna na Ukrainie

Dania z nowym pakietem wsparcia dla Ukrainy

Duński CAESAR 8x8.
Duński CAESAR 8x8.
Autor. Duńskie Ministerstwo Obrony

Dania ogłosiła przekazanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 750 mln euro, w skład którego wejść mają fundusze przeznaczone na obronę powietrzną, wsparcie myśliwców F-16 oraz artylerię.

Nowy pakiet pomocy jest już osiemnastą inicjatywą tego typu ze strony Kopenhagi, która zakłada m.in. pomoc w konserwacji przekazanej Ukrainie artylerii, wsparcie przyszłej floty ukraińskich myśliwców F-16, zakup systemów artyleryjskich (najpewniej mowa o kupowanych wspólnie z Francją CAESAR-ach), min przeciwpancernych oraz wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej. Na ostatni wspomniany aspekt wyasygnowane miały zostać 162 mln dolarów (ok. 150 mln euro), co ma zostać przeznaczone na zakup od Niemiec jednostki ogniowej systemu Patriot. Tym samym widzimy konsekwencję Kopenhagi w dostarczaniu nowego uzbrojenia do Kijowa, jak i zapewnianiu wsparcia dla tego, które już przekazano (jak np. artyleria CAESAR 8x8).

Reklama

Oprócz tego Dania zamierza dalej przekazywać środki finansowe dla wsparcia ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego, który jest z miesiąca na miesiąc coraz bardziej wydajny, jednak problemem jest brak odpowiednich zleceń oraz nadmierna biurokracja. W ramach opisywanego pakietu pomocy na ten cel Kopenhaga planuje przeznaczyć około 150 mln euro. Tym samym Duńczycy wspomagają zarówno ukraińską armię pomocą z zewnątrz, jak i przekazują fundusze, dzięki którym do rąk ukraińskich żołnierzy trafi uzbrojenie z ich przemysłu zbrojeniowego. Podejście to pozwala na zwiększenie wydajności tego sektora, przy okazji pobudzając gospodarkę lokalną i krajową.

Czytaj też

Stugna-P (zdjęcie poglądowe).
Stugna-P (zdjęcie poglądowe).
Autor. VoidWanderer/Wikipedia
Reklama

Komentarze

    Reklama