Reklama

Wojna na Ukrainie

Dania przekaże Ukrainie Leopardy?

Duński Leopard 1A5.
Duński Leopard 1A5.
Autor. Morten Jensen/Wikipedia

Duński portal OLFI przekazał informację o możliwości odkupienia przez Danię 20 czołgów Leopard 1A5DK z zasobów niemieckiej firmy FFG. Pojazdy te zostałyby poddane remontom generalnym i wysłane na Ukrainę. Wysyłka maszyn ma być możliwa w 3 miesiące.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Niemieckie przedsiębiorstwo FFG ma obecnie posiadać na stanie kilkadziesiąt czołgów Leopard 1A5, które służyły wcześniej w duńskich Siłach Zbrojnych. Zostały one kupione przez firmę w 2010 roku w celu ich przerobienia i odsprzedania dalej. Są to zatem wozy w jednym z najbardziej nowoczesnych standardów rodziny Leopard 1, które przy odpowiedniej amunicji będą dalej stanowić dla pewnych typów rosyjskich czołgów zagrożenie jeżeli mówimy o ich likwidację strzałem w najmocniejsze elementy pancerza. Zakup ich oznaczałby zwiększenie dostarczanych Ukrainie Leopardów 1 do ponad 100 egzemplarzy, z racji na wydanie przez Niemcy zgody na przekazanie 88 egzemplarzy w wersji A5 ukraińskiej armii (liczba ta może wzrosnąć jednak do 160-180 wozów). Inne duńskie źródła spekulują, ze zasoby niemieckiego przedsiębiorstwa to około 100 lub więcej czołgów, zatem Dania będzie sukcesywnie skupować te pojazdy i przekazywać Ukrainie.

Czytaj też

Leopard 1A5 DK to duński wariant wersji A5, wdrożony do służby w latach 90 XX wieku w celu podniesienia ich zdolności bojowych. W odróżnieniu od pozostałych pojazdów w standardzie A5 duńskie maszyny dalej posiadały oryginalną wieżę, która została wzmocniona dodatkowym pancerzem. Uzbrojenie główne pozostało tożsame w postaci gwintowanej armaty L7A3 kal. 105 mm i długości 52 kalibrów oraz sprzężonego z nią karabinu maszynowego MG3 kal. 7,62 mm. Jednostka ogniowa uzbrojenia głównego to 60 naboi (42 w kadłubie i 18 we wieży). Za poruszanie się czołgu odpowiada 10-cylindrowy silnik MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM, połączony z przekładnią ZF 4 KM 250 z 4 biegami do przodu i 2 do tyłu. Pozwalał on na osiągnięcie prędkości maksymalnej 65 km/h przy zasięgu 600 km po drodze lub 450 km w terenie. Dania miała 230 Leopardów 1A5-DK w służbie od 1993 roku, aż do ich wycofania i całkowitego zastąpienia przez czołgi Leopard 2A5-DK w 2005 roku.

Reklama

Czytaj też

Autor. SPC F. DAVID MORGAN/Wikipedia
Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Adam S.

    Słabe czołgi, ale lepsze to niż nic. Dostaną kostki pancerze reaktywnego i pójdą do mniej wymagających zadań. Mobików jest tyle, że dla każdego sprzętu znajdzie się robota.

    1. witur

      W tym wypadku pancerz reaktywny niewiele pomoże., bo Leopard 1 ma "papier" zamiast pancerza zasadniczego (70 mm stali z przodu i do 60 mm na wieży). Tak więc ERA raczej nie jest w stanie na tyle osłabić strumienia kumulacyjnego, by ten papier później jeszcze wytrzymał. To może chronić (a i to nie zawsze) co najwyżej przed "trzydziestką" z BMP-2. Jedyny sposób użycia tych Leopardów to z zasadzki bądź jako wozy wsparcia ogniowego i modlenie się załóg by nic w nie nie trafiło.

    2. wert

      witur@ oczywiście że reaktywny na strumień zadziała. Poczytaj o Pangolinie. Nie zadziała na podkalibrowe

    3. Pucin:)

      @witur - wystarczy oprzeć pandoglin na 15 mm stali pancernej podbitej 40 mm kompozytami + 5 mm stali pancernej = taka kanapka da radę dla kumulacji. Pocisk 125 mm APFSDS-T to niestety fakt może przejść, lecz problem to w organizacji/taktyce pięści pancernych jak w II WŚ Tygrysy/Pantery/IS2 oraz oracze pola walki Pzfw IV/Sherman Firefly VC/T-34-75-85 >>>>>> tu/dziś Lepoard2/Abrams/Chieftain2 oracze pola walki/masa Leopadrd 1/T-72/AMX-30/Chieftain 1.!!!!!!!! Szybkości rozpoznania i oddania pierwszego strzału!!! Liczy się masa!!!!!! :)

  2. eee

    Płyta pancerna na dystansach wypełnienie lub na piance gumie, lub kanapka, kilka warstw, lub dedykowany pancerz, lub gotowy jak w meridzie lub 2 teownik z przodu i przykrycie płytą, i na to pancerz reaktywny, Podobno jest połowa wagi azbest, Lepsze to od bwp, można łaczyć z leo2, lub łączyć po kilka pojazdów i asysta drona,

  3. Key

    Lepsze to to od każdego ruskiego t64, ważne aby amunicja była.

    1. witur

      To miał być dowcip?

  4. naczelny wuc

    To jest złom na poziomie T-54/55

  5. szczebelek

    Belgijski przemysł też ma posiadać te czołgi?

    1. Pucin:)

      @szczebelek - te czołgi będą wsparciem dla Leopardów i Abramsów głownie w brygadach zmech. I trzeba ich dużo tak od 500+ do 1000 szt. Porosyjski T-72 (poza polskimi) kończy się i trzeba czegoś innego.

  6. Rainman184

    Armata gwintowana 105mm , czyli amunicja inna niż do gładkolufowych armat 105 mam 🤔