Reklama

Wojna na Ukrainie

Challengery 2 dla Ukrainy?

Challenger 2
Challenger 2
Autor. Cpl Si Longworth RLC/Wikipedia

Serwis SkyNews informuje o trwających rozmowach dotyczących przekazania przez Wielką Brytanię Ukrainie dziesięciu czołgów Challenger 2. Miałoby to skłonić inne kraje do przekazania nowoczesnych zachodnich typów czołgów jak Leopard 2.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rozmowy na temat przekazania dziesięciu Challengerów 2 mają trwać od kilku tygodni, miałoby to zachęcić inne kraje do podobnego ruchu i pokazać zaangażowanie nie tylko Wielkiej Brytanii, ale także całego NATO we wsparcie Ukrainy. Nacisk tutaj ma być wywierany  głównie na Niemcy, które od początku wstrzymują się z przekazaniem Ukrainie czołgów, nie tylko już niezbyt nowoczesnych Leopardów 2A4, ale także przestarzałych Leopardów 1A5.  Rishi Sunak nie podjął jednak jeszcze decyzji, ponieważ byłaby ona przełomowa, niejako przełamując niezrozumiały opór Niemiec, które widzą problem w przekazaniu choćby Leopardów  1A5, ale przekazały Ukrainie samobieżne armatohaubice PzH 2000, czy systemy rakietowe MARS II.

Czytaj też

Ogłoszenie takiej decyzji może nastąpić 20 stycznia, kiedy to pod przewodnictwem USA odbędzie się spotkanie około 50 państw, udzielających wojskowego wsparcia Ukrainie. Najpewniej w tym dniu zostaną ogłoszone kolejne pakiety pomocy militarnej, w tej kwestii pojawiają się informacje dotyczące przekazania m.in. czołgów Challenger 1, które Brytyjczycy mieli jakoby odkupić w nieokreślonej liczbie od Jordanii.

Reklama

„Będzie to dobry precedens, aby zademonstrować przed innymi – przede wszystkim Niemcom z ich Leopardami... i Abramsami ze Stanów Zjednoczonych" – powiedziało ukraińskie źródło.

Czytaj też

Wielka Brytania posiada w linii 227 czołgów Challenger 2 oraz kolejne 58 wozów w rezerwie sprzętowej. Nie jest wiadome czy przekazywane pojazdy miałyby pochodzić z magazynów, czy z linii. Obecnie trwają prace modernizacyjne na 148 Challengerach 2, które zostaną podniesione do standardu Challanger 3, za co odpowiada spółka joint venture Rheinmetall BAE Systems Land. Poza wymianą systemu wieżowego zmianie ulegnie uzbrojenie główne i układ napędowy. Armata gwintowana kal. 120 mm L30A1 z lufą o długości 55 kalibrów zostanie zastąpiona najnowszą niemiecką konstrukcją o gładkim przewodzie lufy Rh 120 L55A1 kal. 120 mm. Pozwoli to na wprowadzenie standardowej amunicji czołgowej NATO kal. 120 mm do sił zbrojnych Wielkiej Brytanii.

Autor. Rheinmetall
Reklama
Reklama

Komentarze (10)

  1. sidematix

    Kompletne bzdury. Po co komu taka zbieranina? Co jeden to z innej parafii a jak widziałem filmiki co przysyłają jankesi to już lepiej żeby to na złom oddali.

  2. easyrider

    Brytyjczycy tradycyjnie z ręką w nocniku jeśli chodzi o armię lądową. Poza tym wstyd żeby państwo o tak wielkiej tradycji przemysłowej jak Wielka Brytania było uzależnione w procesie produkcji, remontu czołgu czy konstrukcji armaty od obcego państwa. Pocieszające tylko, że w zakresie pomocy Ukrainie stanęli po właściwej stronie. Za jakiś czas może dotrze do nich, że drugim złem tego kontynentu obok Rosji są Niemcy.

    1. Monkey

      @easyrider: Co gorsza, te czołgi modernizują Brytyjczykom Niemcy. Adolf i jego feldmarszałkowie pewnie dławią się własną śliną ze śmiechu.

    2. Beton

      No nie wiem czy sie dławią ze śmiechu. Niemcy zbroją wroga

    3. Monkey

      @Beton: Niemcy zarabiają pieniądze na tej modernizacji. Czy zbroją wroga? Raczej powiedziałbym, że byłego wroga. Wiadomo, przyjaciółmi z Brytyjczykami raczej nigdy nie będą, ale po 100 latach jednak sytuacja wygląda inaczej.

  3. KPS1

    Ukraina bardziej potrzebuje systemów OPL i Artylerii niż czołgów.

    1. Sorien

      Dodał bym jeszcze artylerię a zwłaszcza wielolufowa

  4. GB

    Jaki jest stan zmagazynowanych czołgów M60, Leo1, lub innych zachodnich czołgów 2 generacji? Ktoś wie? Wszystkie poszły na złom? Wiadomo że można znaleźć w magazynach Leo1. Co z M60?

  5. Taki jeden

    Ponoć Polska zadeklarowała przekazanie 10 szt. Leopardów

  6. rwd

    Jeżeli przekażą 10 Challengerów, to dominacja koni służących w brytyjskiej armii nad czołgami tylko się pogłębi.

  7. Ma_XX

    a może Jordania chciała by sprzedać swoje zmodernizowane Al-Hussein?

    1. Tren

      Tajlandia ma 49 (?) Opłotów kupionych od Ukrainy, z których już w trakcie realizacji tego kontraktu chciała zrezygnować na rzecz chińskich VT-4. Malezja ma 48 Twardych. W pierwszej kolejności, na szybko należałoby je ściągnąć, a potem pracować nad dostawą zachodnich konstrukcji.

    2. duzygrzesio

      A skąd wiesz, że Malezja chciałaby swoje czołgi odsprzedać?

    3. Tren

      duzygrzesio, odpowiem pytaniem - skąd wiesz, że Jordania chciałaby odprzedać swoje Challengery?

  8. Tren

    Co z kanadyjskim Leopardem C2, a więc Leo1A3, które przeszły głęboką modernizację w roku 2000 i kolejną w 2006 na potrzeby misji w Afganistanie? Czy to jeszcze mogłoby posłużyć Ukraińcom jako czołg albo czołgów niszczyciel, a nie jako trumna? To jest uniwersalna, prosta (wymiana silnika w bloku w warunkach frontowych 20 minut) i lekka konstrukcja, a za sprawą modernizacji w miarę opancerzona, Byłby sens?

    1. yeti65

      Myślę, że to miałoby bardzo dużo sensu. Ukraińcom każdy czołg się przyda. A taki Kanadyjski Leopard na pewno przedstawia większą wartość bojową, niż AMX-10. Do tego, amunicji 105mm nie powinno zabraknąć.

  9. atom

    Taaaa, kolejna NATO wska potęga lądowa, z 1 czynną DZ i 2xBrygada, nic Wspec,lotnictwu,i MW nie ujmując, z tymi czołgami jest kłopot z nietypowym - gwintowanym działem i dzielona ammo - wyjaśnia to szczegółowo Damian Ratka na YT - poszukajcie -mega ciekawe. Taką samą "potęgą" są niemcy 3x Dywizja (Szybkiego reagowania-aeromobilna/2xBP na Boxerach i 1xBGren czyli średnia/Pancerna z 1xBpanc i 2xBGren razem jakieś5-6bcz - ot wsio, i to wszystko przy 180tys żołnierza, my 4xD"ciężkie" i ok 120żoł, czujecie "napełnienie" JW, matematyka nie kłamie to nie PR super mona

    1. Esteban

      Jak się ma broń jadrową, to można sobie na pewne rzeczy pozwolić. Popatrz na Rosję. Niby taka potęga, a musi korzystać z realnie muzealnych sprzętów. Niedawno doszło nawet do zdjęcia z pomnika samolotu Tu-22 i do próby przywrócenia go do służby. No i w końcu różnica. Wielka Brytania nie przejawia agresywnych zapędów względem innych nacji.

  10. szczebelek

    Tutaj chodzi o przełamanie tabu w kwestii czołgów, a potem myśliwców, bo bez przewagi powietrznej i pancerza jakie daje wymieniony sprzęt jest trudno na froncie.