Reklama

Wojna na Ukrainie

BWP oferowany Polsce trafi na Ukrainę do końca roku

Węgierskie bojowe wozy piechoty KF41 Lynx wraz z 1 wyprodukowanym lokalnie egzemplarzem.
Węgierskie bojowe wozy piechoty KF41 Lynx wraz z 1 wyprodukowanym lokalnie egzemplarzem.
Autor. honvedelem.hu

Niemcy dostarczą do końca roku na Ukrainę pierwszą partię bojowych wozów piechoty KF41 Lynx w licznie 10 sztuk. Pytaniem pozostaje finansowanie kolejnych pojazdów dla Kijowa.

O planach dostarczenia Ukrainie bojowych wozów piechoty KF41 Lynx mówi się od wielu miesięcy. Konkretem w tej sprawie było ogłoszenie rozpoczęcia produkcji u naszego wschodniego sąsiada Rysi oraz kołowych transporterów opancerzonych rodziny Fuchs przez dyrektora generalnego Rheinmetall AG Armina Pappergera pod koniec ubiegłego roku. Wspominał on wtedy o zaangażowaniu ukraińskiego przemysłu w produkcję 10 sztuk KF41 już w tym czasie i planach dotyczących przekazania ich do Kijowa (co dotychczas nie nastąpiło). Teraz ponownie dyrektor Papperger w wywiadzie dla Welt am Sonntag ponownie potwierdził dostawę KF41 na Ukrainę do końca roku, określając pierwszą partię na 10 sztuk (najpewniej tych, przy których produkcji ukraiński przemysł miał mieć swój udział).

Byłby to początek wyposażania ukraińskiej armii w ten najnowszy owoc niemieckiego przemysłu w segmencie bojowych wozów piechoty, jednak bardzo mocno zależny od zewnętrznego finansowania. Mowa tutaj zarówno o opłacaniu samych pojazdów, jak i ich „produkcji” na terenie Ukrainy, o czym mówił wspomniany CEO Rheinmetalla oraz ukraiński minister przemysłu strategicznego Oleksandr Kamyszyn. W przypadku tego drugiego miało to odbywać się przy znacznym wsparciu niemieckiego rządu, jednak brak informacji co do poziomu finansowania tego przedsięwzięcia oraz liczby KF41, jakie zostaną stworzone na Ukrainie. Otwartym pytaniem pozostaje, co tak naprawdę kryje się za stwierdzeniem, że na Ukrainie będą produkowane bojowe wozy piechoty KF41. Po czasie można odnieść wrażenie, że ukraiński przemysł będzie tutaj jedynie kooperantem, co i tak w obliczu trwającej wojny jest sukcesem.

Reklama

Wracając do dostaw Rysi na Ukrainę, jak trafnie wskazuje użytkownik German Aid to Ukraine w serwisie X (dawniej Twitter), jeżeli Berlin nie zdecyduje się na zwiększenie środków na pomoc wojskową dla Kijowa, to finansowanie całego przedsięwzięcia będzie musiało się odbywać z zysków czerpanych od zamrożonych rosyjskich aktywów (w formie pożyczek i kredytów). Sytuacja ta będzie oznaczać podwójny zysk dla Niemiec, ponieważ nie będą musiały wydelegować dodatkowych środków na wspomnianą kwestię, zarabiając jednak na sprzedaży swojego uzbrojenia. Warto tutaj wspomnieć, że KF41 Lynx był oferowany Polsce w ramach postępowania dotyczącego pozyskania ciężkiego bojowego wozu piechoty.

Węgierskie bojowe wozy piechoty KF41 Lynx wraz z 1 wyprodukowanym lokalnie egzemplarzem.
Węgierskie bojowe wozy piechoty KF41 Lynx wraz z 1 wyprodukowanym lokalnie egzemplarzem.
Autor. honvedelem.hu

KF41 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty opracowany i stworzony przez niemiecką firmę Rheinmetall Defence. Wóz ma modułową konstrukcję pozwalającą na wymianę wielu jego składowych elementów w zależności od potrzeb zamawiającego. Główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna kal. 30/35 mm, mogąca strzelać amunicją programowalną. Może się ona poruszać w zakresie pionowym +45/-10 stopni. Głównym efektorem przeciwpancernym są pociski kierowane Spike-LR/LR2, umiejscowione w zdwojonej wyrzutni w wieży pojazdu.

Uzupełnieniem szybkostrzelnej armaty jest sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7,62 mm, a dodatkowo wieża może zostać zaopatrzona w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie. Wóz ten może zostać w razie potrzeby wyposażony w inny system wieżowy posiadający np. armatę czołgową 105/120 mm, zmieniający go w pojazd wsparcia ogniowego/czołg średni. Pojazd ten dalej będzie odznaczał się dobra mobilnością dzięki jednostce napędowej o mocy 1140 koni mechanicznych. Wóz w konfiguracji bojowego wozu piechoty może osiągać prędkość 70 km/h.

Czytaj też

Pancerz Lynxa zapewnia ochronę załodze przez różnego rodzaju zagrożeniami m.in. pociskami armat małego kalibru, odłamkami pocisków artyleryjskich, wybuchami min czy improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Osłona przeciwminowa chroni przed wybuchami ciężkich min, pociskami formowanymi wybuchowo i IED. Dodatkowo wzmocniona ochrona przed głowicami granatników i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi jest oferowana jako opcja, w postaci systemu ochrony aktywnej Rheinmetall Active Defence System (ADS).

Załogę stanowią trzy osoby, zaś desant wynosi ośmiu żołnierzy. Dowódca, działonowy i kierowca dysponują włazami nad swoimi stanowiskami. Pozwala to na zachowanie optymalnej świadomości sytuacyjnej i ułatwia zajmowanie i opuszczanie stanowisk. Jest to bardzo ważny aspekt w sytuacjach zagrożenia, gdzie czas konieczny do opuszczenia pojazdu musi być jak najkrótszy. Poza tymi wyjściami załoga może opuścić pojazd tak, jak przewożony desant-rampą opuszczaną hydraulicznie, znajdującą się w tyle wozu.

Pierwszy wyprodukowany lokalnie węgierski bojowy wóz piechoty KF41 Lynx.
Pierwszy wyprodukowany lokalnie węgierski bojowy wóz piechoty KF41 Lynx.
Autor. honvedelem.hu
Reklama

Komentarze (5)

  1. radziomb

    a niektórzy żyja w alternatywnej rzeczywistości i myślą że Niemcy dają mniej sprzętu niż Polska. Kiedyś tak było, ale na pewno nie teraz. Co Polska z TYM ROKU przekazała Ukrainie? i Porównajcie co w TYM roku dali Niemcy. I nie piszcie że "kiedyś myśmy dawali" a niemcy hełmy bo to wiem.

  2. MiP

    U nas już było powiedziane że budowa od podstaw ciężkiego BWP zajęłoby z 10 lat więc...... Zobaczymy jak to cudo sprawdzi się na wojnie,jak wypadnie dobrze to może warto brać Lynxa pod uwagę z naszą wieżą ZSSW-30

  3. radziomb

    o finansowanie się nie bójcie :-) 300mld $ zamrozonych ruskich aktywów czeka. Ile za to mozna kupić broni? Nato ma plan. Teraz jest etap wysyłania w większośći NOWEGO sprzetu na Ukrainę.

  4. radziomb

    jak to? Ukrański desat przesiada się na Lynxy a Rosyjski jeżdzi Buhankami ? zartuje, mają jeszcze kilka BRDM, BTR i BWP1,2. Wojna w kracza w nowa fazę- Fazę przewagi przemysłowej. Ja i tak czekam az Trump sprzeda Ukrainie na Kredyt Tomahawki. Dał im kiedyś Jveliny o czym nie wiecie to czemu miałby nie dac czego co rozwali ruskie fabryki? "Life is brutal "jak mawia Duda. ps. wg mnie Trump zrobi to samo co Tusk w sprawie Granicy. Co innego mówiło PO co innego zrobił po wyborach. politycy czasem kłamią ;-)

  5. QVX

    Czyli nasz CBWP to będzie podwozie Redbacka (ewentualnie ten nowy potomek Bradleya).

Reklama