Reklama

Wojna na Ukrainie

Bogdana 2.0 już gotowa do walki?

2S22 Bogdana podczas parady w Kijowie.
2S22 Bogdana podczas parady w Kijowie.
Autor. VoidWanderer/Wikpedia

W serwisie Twitter pojawiło się pierwsze zdjęcie nowego wariantu ukraińskiego systemu artyleryjskiego 2S22 Bogdana, który został już wyprodukowany przy użyciu zachodnich komponentów.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Zdjęcie miało zostać wykonane już na terenie Ukrainy, nie jest wiadome jednak, czy składane są tam całe pojazdy, czy jedynie część z podzespołów. Obecnie systemy artyleryjskie Bogdana mają powstawać przy współpracy ukraińskich inżynierów z nieokreślonym państwem sojuszniczym. Jak widać, zaszły w nim duże zmiany, zaczynając na kabinie załogi, kończąc na całkowicie nowym nośniku, jakim ma być samochód ciężarowy Iveco Trakker 6x6. Oznacza to rozpoczęcie dostaw kolejnego nowoczesnego systemu artyleryjskiego do ukraińskich jednostek, jednak niewiadomą pozostaje skala jego produkcji.

Czytaj też

2S22 Bohdana to ukraińska armatohaubica samobieżna kal. 155 mm na podwoziu kołowym. System uzbrojenia wraz z zabudową opracował Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska, a nośnik dostarczyła fabryka samochodów ciężarowych KrAZ z Krzemieńczuka. Nieznaną z nazwy armatohaubicę kal. 155 mm pierwotnie osadzono na wojskowym samochodzie ciężarowym KrAZ-6322 w układzie 6x6 oraz z opancerzoną kabiną, który jest wykorzystywany od wielu lat przez ukraińską armię. Jednak po rosyjskiej inwazji kabina pojazdu została zmieniona na tę stosowaną w pojazdach dowodzenia RKP-360, wchodzących w skład systemów przeciwokrętowych RK-360MC Neptun. Nie podano, na bazie jakiego pojazdu obecnie jest produkowana. Redakcyjne śledztwo wskazuje, że bazą pojazdu może być ciężarówka Iveco Trakker z napędem 6x6. Jednak do czasu, gdy pojawi się więcej oficjalnych informacji, należy traktować to wyłącznie jako poszlakę. System może być także osadzony na bazie innego typu samochodów ciężarowych jak Tatra T-815-7 8x8 czy MAN 8x8.

Reklama

Czytaj też

Masa całkowita pojazdu ma wynosić 28 ton, a zapas przewożonej amunicji to 20 pocisków i ładunków miotających. System jest wyposażony w nowoczesny system kierowania ogniem, a jego szybkostrzelność ma wynosić 6 strzałów na minutę, podczas gdy donośność wynosi odpowiednio 40 km dla amunicji klasycznej i 50-60 km dla pocisków ze wspomaganiem rakietowym.

Czytaj też

Autor. VoidWanderer/Wikipedia
Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Sorien

    Bardzo dobre są to działa tani nośnik tanie działo - w porównaniu do takich pancernych dział ... I o to chodzi jak najwięcej powinno się robic takich dział

  2. Facetoface

    Przestała istnieć pilna potrzeba posiadania środka wsparcia artyleryjskiego klasy „ekspedycyjnej” do 2014 wyśrubowane standardy typu strzela, jeździ i ma latać. Aczkolwiek MON jest nadal zainteresowany. Z pewnością jest to środek 2 razy tańszy niż Krab nic mu nie ujmując.

    1. majorkom

      A może dobrym rozwiązaniem byłoby dogadać się z Czechami. My im parę Krabów, a Czesi nam parę haubic Morana.

    2. Davien3

      @majorkom a po co nam Morana jak mamy swojego Kryla?

    3. majorkom

      Na razie to nic nie mamy.

  3. szczebelek

    Ukraińcy zostawili swoją kabinę po to by trudniej wyłapać producenta podwozia, a dziennikarze ukraińscy robią wszystko by ujawnić koalicjanta tego projektu jakby im zależało....