Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

IDEX 2023: Ukraińska Bogdana

Kołowa armatohaubica Bogdana (zdjęcie poglądowe).
Kołowa armatohaubica Bogdana (zdjęcie poglądowe).
Autor. Ministry of Defense of Ukraine

Podczas targów IDEX 2023 ukraińska delegacja przedstawiła swój system artyleryjski 2S22 Bogdana w kilku odmianach. Oprócz możliwości integracji go na podwoziu ciężarówki KrAZ 6x6 jak w przypadku prototypu pojawił się koncept osadzenia Bogdany na podwoziu Tatry T-815-7 8x8.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ukraińska kołowa armatohaubica 2S22 Bogdana była pierwszym opracowanym tam systemem artyleryjskim mającym rozpocząć przechodzenie ukraińskich artylerzystów na artylerię w kalibrze NATO-wskim. Od początku rosyjskiej inwazji przynajmniej 1 prototyp bierze udział w działaniach wojennych, ostrzeliwując m.in. wyspę węży. Obecnie miała rozpocząć się jego produkcja seryjna, jednak w konfiguracji trochę odmiennej od tej ukazanej kilka lat temu. Zaprezentowano na targach IDEX 2023 model wersji 6x6 opartej najpewniej o nową kabinę załogi oraz grafikę ukazującą wersję 8x8 z czymś przypominającym automat ładowania lub podobne technologiczne rozwiązanie.

Może to oznaczać stałe prace nad ulepszeniem tego systemu artyleryjskiego. W przyszłości, gdyby udało się zakończyć pełnoskalową wojnę, to być może będzie on mógł zyskać klientów eksportowych. Zastosowanie podwozia Tatry rozwiązuje problem braków samochodów ciężarowych KrAZa i jego przyszłej produkcji, jednocześnie zapewnia wysoki poziom dostarczanej konstrukcji.

Reklama

Czytaj też

2S22 Bogdana to ukraińska armatohaubica samobieżna na podwoziu kołowym kal. 155 mm opracowana przez  Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska (system uzbrojenia wraz z zabudową) oraz fabrykę samochodów ciężarowych KrAZ z Krzemieńczuka (nośnik). Bliżej niesprecyzowaną  armatohaubicę kal. 155 mm pierwotnie osadzono na wojskowym samochodzie ciężarowym KrAZ-6322 6 × 6 z opancerzoną kabiną, który jest wykorzystywany od wielu lat przez ukraińską armię. Jednak po rosyjskiej inwazji kabina pojazdu została zmieniona na tę zastosowaną w pojazdach dowodzenia RKP-360 wchodzących w skład systemów przeciwokrętowych RK-360MC Neptun.

Masa całkowita pojazdu ma wynosić 28 ton, a zapas przewożonej amunicji to 20 pocisków.  System ten  jest wyposażony w nowoczesny system kierowania ogniem, a jego szybkostrzelność ma wynosić 6 strzałów na minutę, podczas gdy  donośność wynosi odpowiednio 40 km dla amunicji klasycznej i 50-60 km dla amunicji ze wspomaganiem rakietowym.

Czytaj też

2S22 Bogdana podczas parady w Kijowie.
2S22 Bogdana podczas parady w Kijowie.
Autor. VoidWanderer/Wikpedia
Reklama

Komentarze (2)

 1. Pucin:)

  A może by tak deal = jeden licencyjny Krab (robiony na UA) za dwie Bogdany >>> 2S22PLT Bogdana (TOPAZ) robione w kooperacji >>> HSW/Cegielski/Jelcz (nowo budowana hala/zakład - HSW).

  1. Orthodoks

   Pucin@ Najpierw niech MON jasno zadeklaruje, czy wogle chce artylerii na kołach ( po planowanej liczbie gąsienicowych, najwyraźniej nie. Już teraz gąsienice są wprowadzane do 21BSP na Rośkach). A jeśli by się coś odmieniło, to automat, czy bez. Dopiero potem można dumać co i z kim.

  2. Pucin:)

   @Orthodoks - nie ma to znaczenia byle pluło tak samo daleka jak na gąsienicach!!!!!

 2. szczebelek

  Skoro Tatra to produkcja Bogdany w Czechach musi się odbywać...

Reklama