Wojna na Ukrainie
Belgijska amunicja dla ukraińskich Leopardów 1
Serwis Forces Operations Blog informuje, że belgijski rząd zlecił lokalnemu oddziałowi koncernu KNDS (dawny Mecar) produkcję amunicji czołgowej kal. 105 mm przeznaczonej dla Leopardów 1, które otrzymuje Ukraina. Zamówienie opiewające na kilka tysięcy sztuk efektorów miało już zostać zrealizowane.
Informacja ta wyjaśnia, w jaki sposób pozyskano amunicję dla Leopardów 1A5/A5DK przeznaczonych dla Ukrainy, której ograniczona dostępność stanowiła istotny problem. Jednym ze sposobów na jej pozyskanie miało być „skorzystanie” z brazylijskich zapasów (na co wywierać presję miały Niemcy). Brazylia jest jednym z ostatnich użytkowników tych czołgów (poza m.in. Turcją, Grecją czy Chile), jednak miała odmówić przekazania amunicji Ukrainie, co przełożyło się na wdrożenie niemieckiego embarga na części do produkowanych w brazylijskiej fili Iveco DV - KTO Guarani. Tym samym belgijskiej produkcji amunicja rozwiązała zapewne problem początkowo, jednak nawet kilka tysięcy sztuk amunicji przy perspektywie ponad 200 przekazanych Ukrainie Leopardów 1 (różnych wersji) to kropla w morzu potrzeb. Konieczne są tutaj kolejne zamówienia.
➡️Contexte synonyme de renforcement/élargissement de l'activité, notamment vers la production d'obus de 155 mm
— Forcesoperations (@ForcesOperation) October 24, 2023
➡️Contrat notifié par la Défense 🇧🇪 au profit de 🇺🇦 - & déjà mené à bien - pour la livraison de milliers de munitions de 105 mm pour chars Leopard 1 pic.twitter.com/K3wicmDCYk
Leopard 1A5 to zmodernizowany niemiecki czołg Leopard 1 odznaczający się m.in. lepszym przednim opancerzeniem wieży, nowym systemem kierowania ogniem EMES czy ulepszoną ochrona przed bronią ABC. Uzbrojenie główne dalej stanowił armata gwintowana L7A3 kal. 105 mm, z lufą o długości 52 kalibrów. Sprzężona jest ona z uniwersalnym karabinem maszynowym MG3 kal. 7,62 mm, którego drugi egzemplarz umiejscowiono na stropie wieży czołgu. Zamiast nich istniała możliwość implementacji belgijskiego odpowiednika w postaci karabinu FN MAG kal. 7,62 mm. Za poruszanie się czołgu odpowiada 10-cylindrowy silnik MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM, połączony z przekładnią ZF 4 KM 250 z czterema biegami do przodu i dwoma do tyłu. Czołgi w wersji A5 miały możliwość wymiany uzbrojenia głównego na większą armatę gładkolufową kal. 120 mm tożsamą z tą stosowaną w Leopardzie 2, jednak nigdy nie wdrożono takiego wariantu do produkcji.
Anty 50 C-cali
A a teraz rozumiem, chyba , szanownego Autora, z 16-go ; " Leopardów 1A5 (zapewne w wersji A5DK), których obecnie Ukraińcy powinni posiadać 30 sztuk (pytanie ile z nich jest sprawnych do tego czasu)"...koniec cytatu. Bo ponad już 200 przekazanych to różnych wersji. Dziś, albo wczoraj "wyciekło" foto jednego - blisko linii frontu. Bardzo jesienne tło, Kozacy nie siedzą w podkoszulkach, w rozedrganym z gorąca powietrzu. Jak taki Wóz Wsparcia ma działać. Film z drugiej chyba ofensywy na Awdijewkę. Na czele kampfgrupy wali T-ciak (z"daszkiem" jak nic Tygrys z "czterech pancernych). Dostaje "Bum" nie długo jak wychynął zza marnych drzew. A Leo1 ma ammo z PRZODU!. Ale pierwszy dostaje btr, który próbuje wyskoku jako Drugi w kolejce, Czyli to nie miny, bo T-ciak dojechał dalej, tymi koleinami
xdx
Leo z przodu to ma zapas amunicji dodatkowej której i tak w ataku nie użyjesz - więc na krótki wypad nie trzeba jej ładować. Po drugie znajduje w najniższej części wanny - wpierw traf w to miejsce- z odległości kilometra to szansa jedna na miliard.
Dr. Pavl Kopetzky
Rekompensata jako obrona, czyli atak. Rewizja. Odzyskiwanie honoru i zasad. Real Politik of War